Ryzen 5 4600G vs Ryzen 5 3400G

Kadir ARSLANn

Hectopat
Daha fazla  
Selam APU açısından hangi işlemci daha güçlüdür? Sistem topluyorum, ekran kartını 1 2 yıl sonra takacağım. (Ya da kartlar ucuzladığı zaman) sizce APU açısından hangi işlemci beni idare eder? Bayağı oyun onuyorum.

Ekran kartı takacağın kesinse sonradan arkadaşların dediği gibi 4600G fakat garanti değilse 3400g almaya bak. 4600G, Vega 7 grafik kullanırken, 3400G Vega 11 grafik kullanıyor. Azınmayacak derecede grafik performansı var yani arada.

Ekran kartı takacağın kesinse sonradan arkadaşların dediği gibi 4600G fakat garanti değilse 3400g almaya bak. 4600G, Vega 7 grafik kullanırken, 3400G Vega 11 grafik kullanıyor. Azınmayacak derecede grafik performansı var yani arada.
Ya aslında piyasaya bağlı eğer piyasa düzelirse takarım ama düzelmezse takmam daha doğrusu takamam :D

Sanırım birinde Vega 7 birinde Vega 11 varmış.

Evet öyle ama oyun performansları birbirlerine çok yakın. En basitinden birisi 6/12 diğeri 4/8 bir işlemci.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet öyle ama oyun performansları birbirlerine çok yakın. En basitinden birisi 6/12 diğeri 4/8 bir işlemci.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyundan oyuna değişir. Dediğin gibi CPU gerektiren oyunlarda daha iyi fps vermiş fakat mesela RE3'te öne geçmiş ekran kartından dolayı. İkisininde fiyatını baz aldığımızda 3400G daha iyi f/p oranına sabit. Piyasada 4650G'nin PRO versiyonu mevcut bu da ileride istediğinde işlemcisine overclock yapamayacağı anlamına gelir. Ben hala 3400G'den yanayım.

Oyundan oyuna değişir. Dediğin gibi CPU gerektiren oyunlarda daha iyi fps vermiş fakat mesela RE3'te öne geçmiş ekran kartından dolayı. İkisininde fiyatını baz aldığımızda 3400G daha iyi f/p oranına sabit. Piyasada 4650G'nin PRO versiyonu mevcut bu da ileride istediğinde işlemcisine overclock yapamayacağı anlamına gelir. Ben hala 3400G'den yanayım.
Aslında ben pro versiyonunu almayı düşünüyordum :)

Aradan 2 sene geçmiş ama, sonradan bu konuyu görenler yanılmasın diye bir not eklemek istedim:

4600G'nin Vega 7'si, 3400G'nin Vega 11'inden nesil farkından dolayı daha güçlü. 4000/5000 serisi Ryzen'ların Vega'sı 2000/3000 seri Ryzen işlemcilerin kullandığı Vega ile bire bir aynı yapıyı paylaşmıyor, yani mimarisi daha yeni olduğu için buradaki Vega 7 daha iyi Vega 11'den. Benchmarklara bakarsanız anlarsınız.

Geri
Yukarı