Ryzen 5 5500G sistem nasıldır?

Bütçe
4500

Kesnog

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1650 4GB / i3-10105F / MSI B460M-A PRO / 8GB RAM
Merhabalar ben ömrü biten laptopumdan sonra sistem dizmeye karar verdim fakat ekran kartları uçuk o yüzden APU bakıyorum sizce bu sistem nasıldır? Fiyat 4.500 TL.

İşlemci - https://www.hepsiburada.com/amd-ryz...magaza=Hepsiburada&url_src=and-product-detail

Anakart - https://www.hepsiburada.com/gigabyte-b450m-s2h-amd-b450-3600mhz-oc-ddr4-soket-am4-matx-anakart-p-HBV00000H3C7W?magaza=DEY+ELEKTRONİK&url_src=and-product-detail

RAM - Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz C16 XMP 2,0 Yüksek Performanslı Masaüstü Bellek Kiti, Siyah : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Kasa - Dark Raider 3x12cm FRGB Fanlı, Tempered Glass Cam Panel, USB 3.0 Bilgisayar Kasası (DKCHRAIDER) - Kasa - FIRSAT KÖŞESİ | Teknobiyotik

PSU - https://www.itopya.com/sharkoon-shp650-v2-650w-80-plus-atx-psu/

Mobilde olduğum için çok zor konuyu açmam hataları affedin😶
Bide ileride ekran kartı almayı düşünüyorum ne önerirsiniz ve bu işlemci en fazla hangi kartı destekler

Son düzenleme:
Deneyimlerimden bahsedeceğim. Öncelikle daha güzel kasa ile daha iyi bir hava akışı ve geleceğe yatırım güzel olabilir. Anakart'ta 1 adet fan yuvası bulunuyor işlemci fanı dışında bu yüzden ek olarak fan çoklayıcı almanız gerekecek. Eğer monitörünüzde HDMI bağlantılı yada VGA, VGA'yı tam bilmiyorum ama ekran kartı olmadığından DP girişi bulunmayacak kasanızda. HDMI dönüştürücü bir kablo almanız daha gerekebilir. Diğer bir konu ramlar, fiyatları çok iyi büyük ihtimalle bu yüzden seçtiniz fakat bu ramlar ile sorun yaşayan insanlar var. Şans işi tabi teknolojik şeyler ama sorunu siz de yaşayabilirsiniz ve ram çalışmazsa görüntü alamazsınız. Diğer bir konu anakartı almadan önce alacağınız yeri arayın ve BIOS güncel mi geliyor bunu sorun. Bildiklerimden, deneyimlerimden söylemek istedim. Soracağın bir şey varsa eğer biliyorsam cevaplarım.
(Eğer PC toplama daha önce yapmadıysan ve çok fazla anlamıyorsan sıkıntılı bir süreç. Buna benzer 4300GE toplamıştım ve illa birşeyinde sıkıntı çıktı ve hepsini iade edip hazır sistem aldım. Sizin kararınız.)

Deneyimlerimden bahsedeceğim. Öncelikle daha güzel kasa ile daha iyi bir hava akışı ve geleceğe yatırım güzel olabilir. Anakart'ta 1 adet fan yuvası bulunuyor işlemci fanı dışında bu yüzden ek olarak fan çoklayıcı almanız gerekecek. Eğer monitörünüzde HDMI bağlantılı yada VGA, VGA'yı tam bilmiyorum ama ekran kartı olmadığından DP girişi bulunmayacak kasanızda. HDMI dönüştürücü bir kablo almanız daha gerekebilir. Diğer bir konu ramlar, fiyatları çok iyi büyük ihtimalle bu yüzden seçtiniz fakat bu ramlar ile sorun yaşayan insanlar var. Şans işi tabi teknolojik şeyler ama sorunu siz de yaşayabilirsiniz ve ram çalışmazsa görüntü alamazsınız. Diğer bir konu anakartı almadan önce alacağınız yeri arayın ve BIOS güncel mi geliyor bunu sorun. Bildiklerimden, deneyimlerimden söylemek istedim. Soracağın bir şey varsa eğer biliyorsam cevaplarım.
(Eğer PC toplama daha önce yapmadıysan ve çok fazla anlamıyorsan sıkıntılı bir süreç. Buna benzer 4300GE toplamıştım ve illa birşeyinde sıkıntı çıktı ve hepsini iade edip hazır sistem aldım. Sizin
Anakartın sitesinde baktım Ryzen 5 5600G için F61 sürümünü istiyor F61 değilse çalışmazmı ve ben kendim BİOS u nasıl güncellerim?

Benim bildiğim şöyle. Şuanda B450M S2H'ın en güncel BIOS sürümü F62b bundan bir önceki ise dediğiniz gibi F61. Benim bildiğim BIOS en son sürüm olması gerekiyor diğer türlü açmıyor. Başka bir işlemci yada 50/100TL'ye ekran kartı alıp onunla görüntü alacaksın ve daha sonra BIOS güncelleyeceksin. Youtebe'da ve forumda bulabilirsiniz, kolay bir şey BIOS güncelleme ama dediğim gibi güncel değilse eski bir işlemci(kullanılmış) yada ucuz ekran kartı alman gerekecek. F61 yazmışlar ama o ilk çıktığındaki yazıdır, güncellememişlerdir. Siteye bakmak yerine arayıp öğrenmeniz daha iyi olur. Güncel gelmezse sıkıntı, çok uğraştırır eğer elinde ekran kartı yada eski işlemci yoksa.

Benim bildiğim şöyle. Şu anda B450M S2H'ın en güncel BIOS sürümü F62b bundan bir önceki ise dediğiniz gibi F61. Benim bildiğim BIOS en son sürüm olması gerekiyor diğer türlü açmıyor. Başka bir işlemci ya da 50/100TL'ye ekran kartı alıp onunla görüntü alacaksın ve daha sonra BIOS güncelleyeceksin. Youtebe'da ve forumda bulabilirsiniz, kolay bir şey BIOS güncelleme ama dediğim gibi güncel değilse eski bir işlemci(kullanılmış) ya da ucuz ekran kartı alman gerekecek. F61 yazmışlar ama o ilk çıktığındaki yazıdır, güncellememişlerdir. Siteye bakmak yerine arayıp öğrenmeniz daha iyi olur. Güncel gelmezse sıkıntı, çok uğraştırır eğer elinde ekran kartı ya da eski işlemci yoksa.

Sen yazdıktan sonra baktım ASUS anakartlarda sürüm işlemciyi desteklemese de görüntü veriyormuş bu şekilde update yapılıyormuş galiba bu konu hakkında bir bilgin var mı?

Sen yazdıktan sonra baktım ASUS anakartlarda sürüm işlemciyi desteklemese de görüntü veriyormuş bu şekilde update yapılıyormuş galiba bu konu hakkında bir bilgin var mı?
Hayır bu konuda yok ama illa BIOS son sürüm olacak mı konusuna da tam hakim değilim. Firmadan firmaya değişiyor olabilir, bilgili arkadaşlar yazacaktır.

RAM'ler iyi değil hocam Neo Forza veya Ballistix bakın. PSU'da iyi değil arkadaşın attığını alın. Bu arada ileride ekran kartı takmayacak iseniz direkt ekran kartlı hazır sistemler atabilirim daha iyi performans verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı