Ryzen 5 5600 boşta yüksek frekans

Gumiho55

Decapat
RAM
8x2 16
Anakart
Asus Tuf Gaming B450m-Pro II
Merhaba geçenlerde Ryzen 5 5600 taktırdım. İlk başlarda fark ettiğim kadarıyla işlemci frekansı boştayken 300-500MHz aralığında çalışıyordu ama bugün New World oynadıktan sonra boştayken arada sırada frekans ekte belirttiğim gibi 3500MHz'lara çıkıyor. İlk günlerde kasa boşta neredeyse hiç ses çıkarmıyordu ama artık az da olsa ses artmış durumda. Soğutucum stok fan. Dengeli modda çalışıyor sizce bir problem var mı?

Dosya Ekleri

• cpu.png
    cpu.png
    216,3 KB · Görüntüleme: 32
  • cpu2.png
    cpu2.png
    228,2 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleyen: Moderatör:
Normal hocam.

Daha az sıcaklık ve daha yüksek performans almak istersen şu konuda anlattiklarimi yapabilirsin.
Undervolt giden elektriği kıstığın için aynı elektrikte daha yüksek frekans almandır yani overclock gibi işlemciye zarar vermen veya daha yüksek sıcaklıkta çalıştırman durumu ile sonuçlanmaz. Gönül rahatlığı ile yapabilirsin.

Normal hocam.

Daha az sıcaklık ve daha yüksek performans almak istersen şu konuda anlattiklarimi yapabilirsin.
Undervolt giden elektriği kıstığın için aynı elektrikte daha yüksek frekans almandır yani overclock gibi işlemciye zarar vermen veya daha yüksek sıcaklıkta çalıştırman durumu ile sonuçlanmaz. Gönül rahatlığı ile yapabilirsin.

Silikon kalitesi etkiliyor mu peki?

Silikon kalitesi etkiliyor mu peki?
Etkiliyor evet. Ben çok da iyi bir silikona sahip olmadığım güçlü çekirdeklere -10 diğerlerine -15 girdim. Üstünü deneyin isterseniz. Stabilite sorunu yaşarsanız 10-15 yaparsınız daha bunda sorun çıkaran görmedim.

Etkiliyor evet. Ben çok da iyi bir silikona sahip olmadığım güçlü çekirdeklere -10 diğerlerine -15 girdim. Üstünü deneyin isterseniz. Stabilite sorunu yaşarsanız 10-15 yaparsınız daha bunda sorun çıkaran görmedim.
Hocam peki silikon testi yaparken işlemciye bir şey olma riski var mıdır?

Hocam peki silikon testi yaparken işlemciye bir şey olma riski var mıdır?
Hayır. Bunun önlemi var zaten. Silikon testi yapmanıza gerek yok yani, benim orada anlattığım her şeyi yapın 10-15 değerini girin yeter. Üstünü girmeseniz de olur.

Hayır. Bunun önlemi var zaten. Silikon testi yapmanıza gerek yok yani, benim orada anlattığım her şeyi yapın 10-15 değerini girin yeter. Üstünü girmeseniz de olur.
Hocam son olarak merak ettiğim soru var, boştayken durduk yere frekans artması işlemci sağlığını olumsuz etkiler mi? Undervolt yaptıktan sonra işlemci boştayken durduk yere yüksek frekanslara çıkar mı? Fan sesinden o kadar çok rahatsız değilim.

Hocam son olarak merak ettiğim soru var, boştayken durduk yere frekans artması işlemci sağlığını olumsuz etkiler mi? Undervolt yaptıktan sonra işlemci boştayken durduk yere yüksek frekanslara çıkar mı? Fan sesinden o kadar çok rahatsız değilim.

Hayır PBO açık olduğundan. Mesela Microsoft Edge'e bastığım an 5GHz oluyor işlemcim sonra geri 3 küsurlere iniyor. Anlık 10-15 derece artış hattta 20 bile gösterebiliyor bunlar normal şeyler. Bu dediğim ayarı yaptıktan sonra özellikle PBO Limits'i kapattıktan sonra sıcaklığının düşmesini bekliyorum bu durum daha da azalır yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı