Ryzen 5 5600 ile Smart Access Memory kullanılır mı?

Bütçe
40.000

OguzhanArikan

Hectopat
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Müh.
RAM
Kingston HyperX RGB 4000mhz cl19 8*4 32gb
Anakart
Asus tuf x570 plus
Arkadaşlar 40 bin TL bütçe ile bilgisayar topluyorum.
Ekran kartım: MSI Gaming Z Trio RX 6900 XT.
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600.
Anakart: ASUS TUF X570 Plus

Bildiğiniz gibi AMD yeni teknolojisi Smart Access Memory ile oyunlarda %20'ye varan FPS artışı sağlayabiliyor. Benim sorum genelde YouTube'da 5600X ile yapmışlar. 5600 ile bu özelliği sorunsuzca kullanabilir miyim? Ayrıca 5600X e 1000 TL fazla vermenin bir mantığı var mı çünkü hem bütçemin sınırına geldim hem de overclock ve sıvı soğutma ile 5600X performansı alacağımı düşünüyorum.

Kullanabilirsiniz. 40 bin tl bu sistem için biraz fazla geldi ama bana. 6900xt modelini daha ucuz fiyatlara bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Kullanabilirsiniz. 40 bin TL bu sistem için biraz fazla geldi ama bana. 6900XT modelini daha ucuz fiyatlara bulabilirsiniz.

40 bin TL dediğime bakma kanka sistemim şu şekilde: GPU: MSI Gaming Z Trio RX 6900XT = 18499 TL.
İşlemci: Ryzen 5 5600 =3890 TL
Anakart 2 yıl garantili ikinci elden: ASUS TUF X570 Plus = 1500TL
Aerocool 240mm sıvı soğutucu ikinci elden: 1000 TL.
Kasa: Gamepower warcry 6 fanlı = 1900 TL
RAM'ler: HyperX 4000MHz CL19 4*8 = 3750 TL
PSU: 750W 80Gold = 1000 TL
M.2 SSD: Samsung 980 Pro 1TB 7000/5000 = 2600 TL
Monitör: Samsung oddysey G7 28' UHD 144Hz 1 ms = 7492 TL
Kulaklık ikinci elden: SteelSeries Artics 5 = 1000 TL
Mouse var bende. Henüz klavye ye karar veremedim. Öneri varsa açığım. Sistem dediğim her şey dahil 40 bin TL kanka. Toplam: 42.631 tutuyor 2.631 TL eksiğim var hatta.

Son düzenleme:
O kasaya 2K verilmez sayısız kaliteli ve sirkülasyona sahip kasa var o bütçede. Biraz daha koyup bunu al o alev topu yerine.

O kasaya 2K verilmez sayısız kaliteli ve sirkülasyona sahip kasa var o bütçede. Biraz daha koyup bunu al o alev topu yerine.

Bu kasayı bilmiyorum. Açıkçası warcry kasasını görünüşünden ve içinde ki fanların kalitesinden dolayı alıyorum. Kasanın içerisinde dahili 6 adet fan bulunmakta. 3 adet ekran kartında fan var, 2 adet de CPU sıvı soğutucu fanı ile kasada epey yer kaplar diye düşünüyorum. İsınacağini pek sanmıyorum bir de bütçe de şu an da -2000 deyim SSD ya da RAM'leri kisabilirim.

@OguzhanArikan içindeki fanlar kaliteli değil hepsi en ucuz kalite, kasanın hava aldığı bir yer yok ve fanlar yanlış duruyor. Evet o kasa ısınacaktır attığım kasa ise daha serin çalışıyor. Ben toparlarım, adam ederim dersen fanların hepsini kontrol etmen gerekecek.

@OguzhanArikan içindeki fanlar kaliteli değil hepsi en ucuz kalite, kasanın hava aldığı bir yer yok ve fanlar yanlış duruyor. Evet o kasa ısınacaktır attığım kasa ise daha serin çalışıyor. Ben toparlarım, adam ederim dersen fanların hepsini kontrol etmen gerekecek.

Bunu dikkate alacağım. Almamda ki etken tamamen görünüş odaklıydı adam edebilirsem ederim yoksada dediğin gibi kasayı değiştirerek çözüm bulmam gerekecektir.

Smart Access Memory olayını bende merak ettim. NVIDIA ekran kartlarıyla uyumlu değilmiş sanırım. Güncel rehber var mı konu hakkında?

6000 serisi ekran kartı ve 5000 serisi işlemci ile AMD'nin yaptığı bu teknoloji; işlemcinin, ekran kartının belleğinin tamamına erişebilmesi ile oyunlarda %20'ye varan ciddi bir FPS farkı yaratıyor. AMD genelde bu tarz teknolojileri herkese açıyor yakında NVIDIA tarafına gelecektir. NVIDIA bu konularda biraz daha bencil davranıyor bence.

Bunu dikkate alacağım. Almamda ki etken tamamen görünüş odaklıydı adam edebilirsem ederim yoksa da dediğin gibi kasayı değiştirerek çözüm bulmam gerekecektir.

Lian Li piyasada en kaliteli kasaları üreten firmalardan birisidir, o baktığın Warcry modeli de Lian Li Dynamic modelinin çakmasıdır, fiyatı fansız 3K'dan başlıyor.

Göreceğin üzere Mesh II modeli çok fazla modeli geride bırakıyor serinlikte görünüşü de güzel aslında.

Screenshot_4.png

Geri
Yukarı