Çözüldü Ryzen 5 5600 sistem kendini belirli zamanlarda aniden kapatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
25
Anakart
Msi b450m mortar max
İşlemci
Ryzen 5 5600
Dün Ryzen 5 5600 aldım vatandan sıfır bir şekilde. Sisteme taktığımda sorunsuz her şey çalışıyor ancak sistem rastgele zamanlarda kendini aniden kapatıyor, tekrar açmaya çalışınca bir problem olmadan çalışmaya devam ediyor. Kullanım esnasında hiçbir sıkıntı yok hata, donma takılma vs. ısınma sorunu yok sıcaklıklar yükte maksimum 70 derece gördü. Güç kaynağından olabilitesi üzerinde de 15 dk OCCT Power testi yaptım test esnasında yine hiçbir kapanma olmadı. Kapanmalar rastgele zamanda boşta yükte fark etmeksizin oluyor. İşlemciyi mi tam oturtamadim deyip çıkartıp tekrar taktım ancak yok. Bazen birkaç saat kapanmadan kullanabiliyorum bazen ise 10 dakikada falan gidiyor direkt. Acaba elektrik ile ilgisi olabilir mi veya BIOS'ta bu kapanma için bir ayar falan var mıdır devre dışı birakabilecegim?

Çözüm
Çok ilginç gerçekten. Önceki sisteminde sorun olmadığına göre işlemci sorunlu çıktı herhalde.

Geçmiş olsun. Garantiye verirken mutlaka bir A4'e yaşadığın sorunları özellikle "işlemci değişiminden sonra" olduğunu yaz. Umarım değişimini sağlarlar, ucuz bir işlemci değil.

Evet detaylıca yazdım. Değişim sağlarlar muhtemelen, işlemcide fiziksel bir şey yok sonuçta. Zamanla kapanma oluyordu şimdi ise komple gitti fabrikasyon sorunlu geldi galiba deyip sıyrıldım işin içinden. :D
Bundan sonra daha dikkatli olacağım. Kapanmalar devam ederse kullanmaya devam etmem böyle muhtemelen. Riske girmeye değmez.

Anakartı da ne olur ne olmaz diye garantiye gönderdim belki ona da bir değişim vs çıkar sorun ondaysa. Servis ilkinde sağlam demişti ona güvenerek kullanmıştım sistemi ancak olan oldu...

Güncelleme: Anakartı garanti için ServisPoint'e tekrar yolladım. 1 haftalık süreç ardından anakartı B450 Tomahawk Max 2 modeliyle değiştirmişler. Üst modele geçmiş oldum. :D Sorun anakarttaymıș kısaca. İşlemciyi feda ettik ama umarım o da değişir.
Başka bir cihazda deneme şansın var mı işlemciyi?

Maalesef.

Güncelleme: Şu an sistemi 3 saattir uzay montajlı kullanıyorum bir de ekran kartını değiştirdim herhangi bir kapanma vs olmadı. Yine kendi yöntemlerimizle gideceğiz anlaşılan.

Vaziyet böyle :D

IMG_20230326_204537.jpg

Üzücü bir güncelleme yapayım:
İşlemciyi elime aldım bu kapanmalar yüzünden, yandı kısaca. :D Garanti yolunu tutuyor şu an.

Siz siz olun işlemciye "dayanuğhlu parça yeğeenim bise olmazh" diyenlere itimat etmeyin, yanacağı varsa yanıyor maalesef.

Son düzenleme:
Çok ilginç gerçekten. Önceki sisteminde sorun olmadığına göre işlemci sorunlu çıktı herhalde.

İşlemciyi elime aldım bu kapanmalar yüzünden, yandı kısaca. :D Garanti yolunu tutuyor şu an.
Geçmiş olsun. Garantiye verirken mutlaka bir A4'e yaşadığın sorunları özellikle ''işlemci değişiminden sonra'' olduğunu yaz. Umarım değişimini sağlarlar, ucuz bir işlemci değil.

Geçmiş olsun. Garantiye verirken mutlaka bir A4'e yaşadığın sorunları özellikle "işlemci değişiminden sonra" olduğunu yaz. Umarım değişimini sağlarlar, ucuz bir işlemci değil.

Evet detaylıca yazdım. Değişim sağlarlar muhtemelen, işlemcide fiziksel bir şey yok sonuçta. Zamanla kapanma oluyordu şimdi ise komple gitti fabrikasyon sorunlu geldi galiba deyip sıyrıldım işin içinden. :D
Bundan sonra daha dikkatli olacağım. Kapanmalar devam ederse kullanmaya devam etmem böyle muhtemelen. Riske girmeye değmez.

Anakartı da ne olur ne olmaz diye garantiye gönderdim belki ona da bir değişim vs çıkar sorun ondaysa. Servis ilkinde sağlam demişti ona güvenerek kullanmıştım sistemi ancak olan oldu...

Güncelleme: Anakartı garanti için ServisPoint'e tekrar yolladım. 1 haftalık süreç ardından anakartı B450 Tomahawk Max 2 modeliyle değiştirmişler. Üst modele geçmiş oldum. :D Sorun anakarttaymıș kısaca. İşlemciyi feda ettik ama umarım o da değişir.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı