Ryzen 5 5600 stok fan yeterli mi?

Kompostooo

Kilopat
Öncelikle merhaba. Bu hafta RX 6600 bulunan sisteme Ryzen 5 5600 ekledim. Elimdeki RX 6600 Msi Armor modeli ve cidden aşırı iyi soğutuyor kendini. Ekran kartı 54-55 derecelerde çalışırken işlemci 80-81 dereceleri görüyor. Eski işlemcim ryzen 5 1600 bu kadar ısınmıyordu. İkisinin stok fanlarını incelediğimde ise aralarında bariz bir boyut farkı var. Ryzen 5 1600'ün stok fanının altındaki bölüm neredeyse 2 kat daha büyük. Bu bir avantaj mı ya da dezavantaj mı orasını bilmiyorum. Sizce Ryzen 5 1600'ün stok fanını taksam bir fark olur mu? Termal macun olmadığı için deneyemedim o yüzden size soruyorum.
IMG_20221125_013100.jpg

Yani yorum yapmak gerekirse bana gore bariz bir fark olcagina zannetmiyorum ama yine isi peteklerinin yuzey alani buyudukce isiyi disari daha hizli verir dolayisiyla daha etkin bir sicaklik aktarimiyla diger sogtucuya gore daha iyi diyebiliriz 1600'un sogutucusunu takmak daha mantikli.

Stok fan yeterli ama nasıl yeterli. CPB kapattığınız takdirde sıkıntı yaratmaz. Tabii kasanın hava sirkülasyonunda sıkıntı olmadığını varsayıyorum.

Ben de 5600'e geçecektim merak ettiğim bir konu cidden. AMD neden böyle bir şey yapmış ki?
Alüminyum baya pahalandı muhtemelen birde iki işlemcinin TDP'si aynı olsada 5600 daha verimli çalışıyor olabilir. Burada tabi taha tombul olan soğutucuyu kullanmak lazım hazır varken.

Alüminyum baya pahalandı muhtemelen birde iki işlemcinin TDP'si aynı olsada 5600 daha verimli çalışıyor olabilir. Burada tabi taha tombul olan soğutucuyu kullanmak lazım hazır varken.
Eski işlemcimi satacağım için stok fanını da koymak zorundayım. Hangisini kullanayım sizce?
Stok fan yeterli ama nasıl yeterli. CPB kapattığınız takdirde sıkıntı yaratmaz. Tabii kasanın hava sirkülasyonunda sıkıntı olmadığını varsayıyorum.
CPG nedir hocam?

Eski işlemcimi satacağım için stok fanını da koymak zorundayım. Hangisini kullanayım sizce?

CPG nedir hocam?
Bence büyük olanı kullan diğerini ver. AMD belli ki kalite düşürmüş soğutucularda üretim masrafını azaltmak için. Eminim büyük olan çok fark etmese bile daha serin çalıştıracaktır.

Soldaki spire, sağdaki stealth modeli. Spire, 95W, stealth ise 65W işlemciler için üretilmiş normalde. AMD genelde X ibareli işlemcilerinde spire modelini veriyor. Spire modelini kullanırsanız ciddi bir sıcaklık farkı elde edeceğinizi düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı