Ryzen 5 5600X aşırı ısınma

BIOS ekranında 70 derece gibi bir sıcaklık görüyorsan soğutucun adam akıllı oturmamış olabilir. Soğutucu istiyorsan 1000 TL'ye NH-D15 ya da Arctic Liquid Freezer II 240 alabilirsin. Tabi stoklarda Noctua soğutucusu bulmak zor orası ayrı. Hava soğutma alternatifi olarak Dark Rock Pro 4 önerebilirim.

Kasa ve RAM uyumluluğunu kontrol etmeyi unutma.

@Abstrack99 Seni üzecek ne yazdım?
Arctic öneririm. i9 için kullanıyorum gayet iyi. BeQuiet, Scythe ve Noctua da alınabilir.

İşlemcide sorun yok, anakartınızın değişmesi gerekiyor.

Ancak anakartımı yollamıştım ve CPU soket kısmını tamamen değiştirdiler sorunun kaynağının anakart olduğundan nasıl bu kadar eminsiniz? Pek fazla bilgili değilim de.
İşlemcide sorun yok, anakartınızın değişmesi gerekiyor.
birde cam üzerinde döndürün falan demiştiniz bu işlemi biraz daha açabilir misiniz? video falan varsa anlamam için daha güzel olur.

Ancak anakartımı yollamıştım ve CPU soket kısmını tamamen değiştirdiler sorunun kaynağının anakart olduğundan nasıl bu kadar eminsiniz? Pek fazla bilgili değilim de.

birde cam üzerinde döndürün falan demiştiniz bu işlemi biraz daha açabilir misiniz? video falan varsa anlamam için daha güzel olur.
İstanbul'da mısınız, yardımcı olmaya çalışayım. En azından işlemcinizi başka bir anakartta deneyip görmeniz lazım. Elimde B450 X470 var denemeye uygun.

occam'ın usturası:
"eğer nal sesi duyuyorsan, birazdan bir zebra sürüsü geçecek diye düşünmemelisin..." der
"bir sorunun birden fazla açıklaması varsa, en basit açıklama en doğrusudur"

%100 emin değilim tabi ama zaten elinizde sorun çıkarmış bir parça var, hem de CPU soketi değişmiş! Medyum olmaya gerek yok demek ki sorun var anakartta. 🙂

Yüzey kontrolünü anakartta sorun yok ise denersiniz.
CPU yu elinize alın, masaya bir parça düz cam (camlı bir çerçeve olabilir) koyun.
CPU nun termal pasta sürülen kısmı cama gelecek şekilde CPU yu cama koyun ve elinizle
topaç gibi döndürün. CPU yüzeyi düz ise dönmeye karşı gelecek belki yarım 1 tur dönecek,
düz değilse cama iyi oturmadığı için 3-5 tur dönecektir.
Bir başka yöntem üstüne düz bir şey koyarak yandan ışık tutarak bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İstanbul'da mısınız, yardımcı olmaya çalışayım. En azından işlemcinizi başka bir anakartta deneyip görmeniz lazım. Elimde B450 X470 var denemeye uygun.

Occam'ın usturası:
"Eğer nal sesi duyuyorsan, birazdan bir zebra sürüsü geçecek diye düşünmemelisin..." der.
"Bir sorunun birden fazla açıklaması varsa, en basit açıklama en doğrusudur"

%100 emin değilim tabii ama zaten elinizde sorun çıkarmış bir parça var, hem de CPU soketi değişmiş! Medyum olmaya gerek yok demek ki sorun var anakartta. 🙂

Yüzey kontrolünü anakartta sorun yok ise denersiniz.
CPU'yu elinize alın, masaya bir parça düz cam (camlı bir çerçeve olabilir) koyun.
CPU'nun termal pasta sürülen kısmı cama gelecek şekilde CPU'yu cama koyun ve elinizle.
Topaç gibi döndürün. CPU yüzeyi düz ise dönmeye karşı gelecek belki yarım 1 tur dönecek,
Düz değilse cama iyi oturmadığı için 3-5 tur dönecektir.
Bir başka yöntem üstüne düz bir şey koyarak yandan ışık tutarak bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet istanbuldayım başakşehirde oturuyıorum eğer parçalarımız uyumlu ise anakartınızla işlemcim denemek isterim.

Evet istanbuldayım başakşehirde oturuyıorum eğer parçalarımız uyumlu ise anakartınızla işlemcim denemek isterim.
Biraz uzağız birbirimize, ben Çekmeköy'deyim. 🙂
Gelebilirseniz yardımcı olurum. Sadece işlemci ve soğutucuyu getirmeniz yeterli.
Ya da anakartı da getirirseniz bendeki 3700X ile de deneriz.
Bende soğutucu olarak 3700X ile gelen wraith prism var.
Temal macun olarak CM masterjel pro var.

Biraz uzağız birbirimize, ben çekmeköy'deyim. 🙂
Gelebilirseniz yardımcı olurum. Sadece işlemci ve soğutucuyu getirmeniz yeterli.
Ya da anakartı da getirirseniz bendeki 3700X ile de deneriz.
Bende soğutucu olarak 3700X ile gelen Wraith Prism var.
Temal macun olarak CM masterjel Pro var.

Maalesef çok uzakmışız yine de sağ olun.

Geri
Yukarı