Ryzen 5 5600X için anakart önerisi

Mesela işlemcide kaç MHz de takılı kalırımki B450 alsam?
İşlemcide takılma olmaz RAM frekansında takılma olur.
s1.PNG

Bu anakartta Ryzen 5600X 4600Mhz'e kadar kendini çıkartıyor. Şuan da da Ryzen 5 3600 takılı 4200MHz 1,2 V de sorunsuz çalışıyor.

Güncel olması açısından B550 ama sıradan bir kullanıcı için B450'den çok farklı olduklarını sanmıyorum ve RAM MHz'leri ile işlemci MHz'lerini karıştırmayın.

Bence senin bu anakartı almana bile gerek yok 2, 5-3 binlik işlemciye 6 binlik anakart alacak kafaya sahipsen sen zaten uçuyosundur.

5600X'e o anakartı önermedim zaten. Anlatmaya çalıştığım şey 1500 lira civarı X570 ile B550'lerin hepsi neredeyse aynı. Fiyatı arşa çıkardığınız zaman farklılıklar oluyor.

O anakartlarda VRM'leri daha iyi OC gibi işlerde daha rahatlıyorsunuz. Ses yongaları daha gelişmiş oluyor. Üst seviye bir sistem kurmuyorsanız gereksiz bir anakart. (Aslında daha farka var ama aklıma gelenler bunlar.)
R5 5600x için anakart bakıyorum ben de, konu açmadan önce açılanları okumak istedim. Öyle çok fiyat kısıtım yok ama az önce attığınız kadar yükseklere de çıkamam tabi. Sizlerin de dediği gibi saçma olur. Nereye kadar çıkabileceğime karar vermeye çalışıyorum.

Geri
Yukarı