Ryzen 5 5600X için ASUS TUF X570 PLUS uygun mu?

Pterodactyl

Centipat
Merhaba, sistem topluyorum ve işlemci olarak Ryzen 5 5600X almayı düşünüyorum. Ancak BIOS güncellemesinde ASUS TUF X570 PLUS anakartla sorun yaratıyormuş ve eski nesil bir işlemci takarak yapılabiliyormuş. Bu sürekli sorun yaratacak bir durum mu yoksa tek seferlik mi? Parçaları tek bir siteden yapacağım için kurulumu yapılmış olarak geliyor ama bu BIOS güncellemesini pek anlamıyorum. Acaba bu durum ileride sorun yaratır mı? Anakartım 5600X için daha eski bir anakart mı diye düşündüm. Baktığım videolarda bu anakart 3. nesil işlemcilerle kullanılıyor. Eğer öyleyse B550-E ile değiştirmeyi düşünüyorum. X570 PLUS'a göre çok daha iyi görünüyor ve fazla fiyat farkı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
O TUF X570-plus anakartı ben de kullanıyorum. 2607 sürüm itibari ile Zen 3 işlemci desteği vardır. Ancak kuvvetle muhtemelen kutudan daha eski BIOS ile çıkar. Güncelleme lazım. Maalesef BIOS flashback olmadığı için eski işlemci takılıp güncelleme yapılması lazım. O sebeple montaj yapıp gönderen bir yerden almanızı (onlar eski işlemci takıp günceller) veya BIOS flashback özelliği olan başka anakart almanızı tavsiye ederim. Bu arada söz konusu işlem bir kereliktir. 2607'den önceki sürüme düşürmediğiniz sürece bir daha sorun çıkmaz. Ayrıca B550 ve X570 modellerin çoğu kutudan gerekli güncelleme olmadan çıkıyor. Sonradan üretilen partilerde uyumlu olabilir. 3000 serisi için yenilenmiş B450 kartların kutusunda Ryzen 3000 series ready yazısı vardı. Böyle bir şeyi yine yapsalar güzel olurdu.

Şu an bütün Zen+, Zen 2 ve Zen 3 işlemcilerle uyumludur. İlk jenerasyon işlemcilerden iGPU içermeyen yani 1000 serisi olanları desteklemez. Ancak aynı mimariye sahip 2000 serisi APU işlemciler desteklidir. (2200g, 2400g)

Öte yandan bu anakart stabilite sorunu olan kötü bir anakart. Doğru düzgün BIOS veremediler. Sürekli sorun çıkarıyor. Yani endişe etmeniz gereken esas sorun işlemci uyumu değil. Normalde taş gibi kart. Ancak almanızı tavsiye etmiyorum.

Son düzenleme:
B550 Xe kullanıcısıyım e ya da Xe öneririm.
Aralarındaki fark ne peki bildiğiniz kadarıyla ? B550-E alırsam çok bir şey kaybeder miyim ?
O TUF X570-plus anakartı ben de kullanıyorum. 2607 sürüm itibari ile Zen 3 işlemci desteği vardır. Ancak kuvvetle muhtemelen kutudan daha eski BIOS ile çıkar. Güncelleme lazım. Maalesef BIOS flashback olmadığı için eski işlemci takılıp güncelleme yapılması lazım. O sebeple montaj yapıp gönderen bir yerden almanızı (onlar eski işlemci takıp günceller) veya BIOS flashback özelliği olan başka anakart almanızı tavsiye ederim. Bu arada söz konusu işlem bir kereliktir. 2607'den önceki sürüme düşürmediğiniz sürece bir daha sorun çıkmaz. Ayrıca B550 ve X570 modellerin çoğu kutudan gerekli güncelleme olmadan çıkıyor. Sonradan üretilen partilerde uyumlu olabilir. 3000 serisi için yenilenmiş B450 kartların kutusunda Ryzen 3000 series ready yazısı vardı. Böyle bir şeyi yine yapsalar güzel olurdu.

Şu an bütün Zen+, Zen 2 ve Zen 3 işlemcilerle uyumludur. İlk jenerasyon işlemcilerden iGPU içermeyen yani 1000 serisi olanları desteklemez. Ancak aynı mimariye sahip 2000 serisi APU işlemciler desteklidir. (2200g, 2400g)

Öte yandan bu anakart stabilite sorunu olan kötü bir anakart. Doğru düzgün BIOS veremediler. Sürekli sorun çıkarıyor. Yani endişe etmeniz gereken esas sorun işlemci uyumu değil. Normalde taş gibi kart. Ancak almanızı tavsiye etmiyorum.
İyi ki sormuşum çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için🙏 Peki alternatif olarak ne önerirsiniz? Kafamda belirttiğim gibi B550-E var. Gördüğüm kadarıyla BIOS flashback özelliği de var.

İyi ki sormuşum çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için🙏 Peki alternatif olarak ne önerirsiniz? Kafamda belirttiğim gibi B550-E var. Gördüğüm kadarıyla BIOS flashback özelliği de var.
Direkt olarak model tavsiye edemem. Kullanmış olanlara sormak lazım. Zira tüm inceleme videolarında TUF X570-plus karttan övgü ile bahsediliyordu. Halbuki Reddit vb. ortamlarda XMP modunda çalıştıramayanların şikayetleri var. Halen dahi benim kart açılışta ara sıra reset atıyor. Bu sorunu çözebilseler mükkemmel bir f/p kart. Bir sürü USB 3 portu, 8 tane SATAIII portu, iki tane M.2 SSD yuvası, 12+2 faz VRM var. Kağıt üstünde süper. Ancak yazılım tarafı topal. Yani alıp kullanınca daha iyi anlaşılıyor.

Öte yandan tür olarak X570 kartlara fazla para vermektense B550 alınması taraftarıyım. Üstteki arkadaş memnun kamış Xe modelden mesela. Kullanmış olanlara kulak vermek lazım. Mümkünse karar vermeden önce daha fazla görüş alın. 5600x için B550 anakart önerisi diye konu açabilirsiniz.

Aralarındaki fark ne peki bildiğiniz kadarıyla? B550-E alırsam çok bir şey kaybeder miyim?

İyi ki sormuşum çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için🙏 peki alternatif olarak ne önerirsiniz? Kafamda belirttiğim gibi B550-E var. Gördüğüm kadarıyla BIOS flashback özelliği de var.

Xe güncel kart Dark Hero ile beraber çıktı Hero ile Dark Hero nasıl farklı ise bunlarda öyle güncel ve daha kaliteli denilebilir performans bazında pek fark olmaz anakart sonuçta.

Xe güncel kart Dark Hero ile beraber çıktı Hero ile Dark Hero nasıl farklı ise bunlarda öyle güncel ve daha kaliteli denilebilir performans bazında pek fark olmaz anakart sonuçta.
Anladım o zaman bütçemi fazla zorlamamak için B550-e yi tercih edeceğim. Başka kullanıcı yorumu veya tavsiyesi olan belirtebilir, hala önerilere açığım 😁

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tam kararlaştırdım bu kartı alıyorum derken bu iyice kafamı karıştırdı 😩 Anladığım kadarıyla birçok B550 ve X570 kartta yaşanıyor ve soruna neden olan 5000 serisi işlemciler. 3000 serisinde böyle bir sorun olmuyormuş. Çözüm yöntemleri olduğunu yazıyor ama kalıcı yöntemler mi acaba? Sanırım siz de B550-E ve 5000 serisi bir işlemci kullanıyorsunuz. Aynı sorun sizde de oluyor mu ? Eğer oluyorsa çözebildiniz mi? Çünkü gerçekten rahatsız edici bir durum. 5-10 saniye kısa gibi gözüküyor ama bunun birkaç dakikada bir tekrarlaması oldukça sinir bozucu olurdu. Başlık 4 ay önce açılmış ama gördüğüm kadarıyla Asus veya AMD tarafından soruna herhangi bir çözüm getirilememiş.

Şöyle bir şey buldum. AMD 1.2.0.2 güncellemesiyle sorunu çözeceğini açıklamış. Bu ay gelmiş olması gerekiyor.

Tam kararlaştırdım bu kartı alıyorum derken bu iyice kafamı karıştırdı 😩 anladığım kadarıyla birçok B550 ve X570 kartta yaşanıyor ve soruna neden olan 5000 serisi işlemciler. 3000 serisinde böyle bir sorun olmuyormuş. Çözüm yöntemleri olduğunu yazıyor ama kalıcı yöntemler mi acaba? Sanırım siz de B550-E ve 5000 serisi bir işlemci kullanıyorsunuz. Aynı sorun sizde de oluyor mu? Eğer oluyorsa çözebildiniz mi? Çünkü gerçekten rahatsız edici bir durum. 5-10 saniye kısa gibi gözüküyor ama bunun birkaç dakikada bir tekrarlaması oldukça sinir bozucu olurdu. Başlık 4 ay önce açılmış ama gördüğüm kadarıyla ASUS veya AMD tarafından soruna herhangi bir çözüm getirilememiş.

Şöyle bir şey buldum. AMD 1.2.0.2 güncellemesiyle sorunu çözeceğini açıklamış. Bu ay gelmiş olması gerekiyor.

Hocam maalesef yaşıyorum ama ben çözümü kırmızı USB girişlerine takmakla buldum ve mavi ekran alıyordum meğer problem USB girişlerinde problem varmış
İşlemciden kaynaklı diyorlar ve sürücü güncellemesi yaptım fakat hala sorun devam ediyor.
Bu problemi Technopat nasıl görmüyor anlamış değilim.
Bütün teknoloji sitelerinde haberi yapılmış.
Hocam 1.patch gelmişti yaptım ama 2. bekliyorum bakalım zamanla çözülür umarım.
Ekran Görüntüsü (2).png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı