Ryzen 5 5600X için B550 anakart önerisi

Pterodactyl

Centipat
Daha önce bir başlık açmıştım ve seçtiğim TUF X570 PLUS anakartın sistemim için çok da uygun olmadığına karar verdim ve R5 5600X işlemci için B550 serisi bir anakart almayı düşünüyorum. Bütçem 3000TL'ye kadar çıkabilir. Sistemde 16 GB(2*8) 3600 MHz RAM, 1 adet M.2 SSD ve geçici süreliğine kullanacağım ASUS GT1030 ekran kartı olacak. Daha sonra daha iyi bir GPU alacağım. Kasa olarak Cooler Master TD500 tercih edeceğim.

Aklımdaki modelleri yazıyorum.

İlk ikisi arasında 400 TL gibi bir fark var. Bu farkı vermeye değer mi?

Aşağıdaki kartı da sürekli karşılaştırmalarda görüyorum ama biraz F/P gibi geldi. Aynı zamanda Bluetooth özelliği yok. Oyunlar için kullanmak istediğim bir X box Controllerım var ancak Bluetooth ile de bağlamayı düşünüyordum. Bütçemi biraz daha zorlarsam yukarıdaki kartlar daha tercih edilesi geliyor.

Bunların dışında X570 serisi de var ama çok kafamı karıştırmak istemiyorum. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Ayrıca bu kartlardan herhangi birini kullanan veya kullanmış olanlar yorumlarını belirtirse harika olur 😊 o yorumlar da çok önemli.

Son düzenleme:
Öğrendiğim kadarıyla XE de X'e ek olarak VRM fanı ve M.2 expender kartı gibi ufak eklemeler varmış. Bunlar aradaki farkı vermeye değer mi ?

Ayrıca bu kartlardan birini deneyimlemiş birisi de düşüncelerini paylaşırsa çok iyi olurdu 😌

-E modeli faz başına 70A çekebiliyorken, -XE modeli 90A çekebiliyor. Overclock falan yapmayacaksanız -E modelini alıp geçin. Ekstra olarak sizin de bahsettiğiniz gibi VRM fanı ve M.2 Expender gibi artıları var.

Ben MSI B550 Tomahawk kullanıyorum linklerde attığınızdan. Üzerinde R7 3700x takılı. Herhangi bir sıkıntısını görmedim şu ana kadar. Yazılım desteği olsun, BIOS arayüzü olsun, malzeme kalitesi olsun bence çok güzel bir anakart. Ama diğer attığınız anakartlarda wifi desteği mevcut. Burada ne istediğinize bağlı biraz da. Ben modemin direk yanında kullandığımdan bilgisayarı, wifi'a ihtiyaç duymuyorum. Siz de eğer kablolu bağlanacaksanız MSI alabilirsiniz. Xbox controlleri ben de kullanıyorum. Ucuza bir tane Bluetooth 4.0 USB aparatı aldım ve öyle kullanıyorum.

-E modeli faz başına 70A çekebiliyorken, -XE modeli 90A çekebiliyor. Overclock falan yapmayacaksanız -E modelini alıp geçin. Ekstra olarak sizin de bahsettiğiniz gibi VRM fanı ve M.2 Expender gibi artıları var.

Galiba öyle yapacağım 😁 Bir de geçici olarak Asus un GT1030 ekran kartıyla kullanmayı düşünüyorum. Uyum konusunda bir sıkıntı yapar mı sizce? Diğer bir sorum, bu anakart cooler master td500 kasa için uygun mudur ?
Ben MSI B550 Tomahawk kullanıyorum linklerde attığınızdan. Üzerinde R7 3700x takılı. Herhangi bir sıkıntısını görmedim şu ana kadar. Yazılım desteği olsun, BIOS arayüzü olsun, malzeme kalitesi olsun bence çok güzel bir anakart. Ama diğer attığınız anakartlarda wifi desteği mevcut. Burada ne istediğinize bağlı biraz da. Ben modemin direk yanında kullandığımdan bilgisayarı, wifi'a ihtiyaç duymuyorum. Siz de eğer kablolu bağlanacaksanız MSI alabilirsiniz. Xbox controlleri ben de kullanıyorum. Ucuza bir tane Bluetooth 4.0 USB aparatı aldım ve öyle kullanıyorum.

Teşekkürler yorumunuz için 😊. Benim de aynı şekilde modem yakınımda wifi özelliğini genel olarak kullanmayabilirim. İki anakart arasında şöyle bir karşılaştırma buldum bakmak isterseniz.

Ek olarak sormak istediğim, controller için hangi usb aparatı kullanıyorsunuz, memnun musunuz? Ben de almayı düşünüyorum da seçiminiz yardımcı olabilir.

Ek olarak sormak istediğim, controller için hangi usb aparatı kullanıyorsunuz, memnun musunuz? Ben de almayı düşünüyorum da seçiminiz yardımcı olabilir.

Pek araştırma yapmadan önüme gelen ucuz bir şeyi almıştım. https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07NQ5YGDW/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o04_s00?ie=UTF8&psc=1 Sıkıntısını görmedim şu ana kadar. Bunun gibi sadece USB olanlarda (antensizlerde) dikkat etmeniz gereken şey gamepad ile USB cihazın arasına bir engel gelmemesi. Anten bulunmadığından araya masa bile girse ufak bağlantı kopuklukları olabiliyor. Şahsen kendimden örnek vermem gerekirse, kasa sağ altımda kalıyor. Ön portlara taktığımda sıkıntısız kullanabiliyorum. Ama kasanın arkasındaki portlara taktığım zaman kesinlikle görmüyor gamepadi. Aklınızda bulunsun.
İki anakart arasında şöyle bir karşılaştırma buldum bakmak isterseniz.
Bunu sonradan gördüm. Yani iki anakart da sizin işinizi görür diyebilirim. ASUS marka anakartla ilgili tecrübem olmadığından bir fikir belirtemiyorum, fakat aradaki yaklaşık 600tl fark az değil. Tercih size kalmış. MSI da işiniz görür fakat belki ASUS daha kalitelidir. Kullanmadığımdan görüş belirtemiyorum maalesef.

Pek araştırma yapmadan önüme gelen ucuz bir şeyi almıştım. https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07NQ5YGDW/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o04_s00?ie=UTF8&psc=1 Sıkıntısını görmedim şu ana kadar. Bunun gibi sadece USB olanlarda (antensizlerde) dikkat etmeniz gereken şey gamepad ile USB cihazın arasına bir engel gelmemesi. Anten bulunmadığından araya masa bile girse ufak bağlantı kopuklukları olabiliyor. Şahsen kendimden örnek vermem gerekirse, kasa sağ altımda kalıyor. Ön portlara taktığımda sıkıntısız kullanabiliyorum. Ama kasanın arkasındaki portlara taktığım zaman kesinlikle görmüyor gamepadi. Aklınızda bulunsun.

Bunu sonradan gördüm. Yani iki anakart da sizin işinizi görür diyebilirim. ASUS marka anakartla ilgili tecrübem olmadığından bir fikir belirtemiyorum, fakat aradaki yaklaşık 600tl fark az değil. Tercih size kalmış. MSI da işiniz görür fakat belki ASUS daha kalitelidir. Kullanmadığımdan görüş belirtemiyorum maalesef.
Teşekkürler yorumunuz için. O zaman ben biraz daha araştırıp son kararımı vereyim. Sistemi oyun oynamak için alıyorum bu arada belirtmeyi unutmuşum 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı