Ryzen 5 5600X için overclock ayarları nasıl olmalı?

Özcan D.

Hectopat
RAM
CORSAIR 32GB (4x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3600MHz CL16 DDR4
Ekran kartı
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3070
Anakart
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI)
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz - 4.6GHz AM4
Merhaba arkadaşlar.

İşlemcime overclock yapmak istiyorum fakat bu konulardan pek anlayan biri değilimdir. Bundan dolayı bilgi sahibi arkadaşlardan yardım almak istedim. Overclock yapmak istememin ana sebebi ise 1080p'de bazı oyunlarda darboğaz yaşıyor olmam. (PUBG, New World gibi)

Biliyorum ki ekran kartım ve işlemcim için 1440p daha uygun fakat ne yazık ki şu an işlemcimi ya da monitörümü yükseltecek durumda değilim. En azından işlemci overclock ile bu darboğazı aşıp aşamayacağımı merak ediyorum.

Sistem bilgilerimi konuya ekledim fakat ek olarak belirtmek isterim ki soğutucu olarak ID-COOLING SE-226-XT ARGB Extreme kullanmaktayım. OS sürümüm ise Windows 11 22H2.

Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim, iyi sosyaller.

Düzenleme: DSR ile New World'de 1080p darboğazının önüne geçebiliyorum fakat PUBG'de özel çözünürlük kullanıyorum (1728x1080) ve DSR aktifken ne yazık ki özel çözünürlük seçeneği devre dışı kalıyor.

Son düzenleme:
Çok basit BIOS'a girip Advanced'dan. Görselleri bulamadım daha anlatılır yapacaktım.

Max CPU Boost Overide / Positive+200

Allcore Negative
-30 çarpan
PBO limits: Motherboard

OC pek etki etmiyor PBO ve CPB açıp +200 offset versen yeterli.

Geri dönüşleriniz için teşekkürler. 🙏 1080p'de yaşanan darboğazın önüne geçilebilir mi böylelikle?

Geri dönüşleriniz için teşekkürler. 🙏 1080p'de yaşanan darboğazın önüne geçilebilir mi böylelikle?
Yapmaz aslında darboğaz bu ikisi bileşen gayet güçlü. Yapsa bile %1-2 hissetmezsin. En kötü DSR açarsın 2K oynarsın oyunları. Bu ayarları yaparsan işlemcin hem 4.85 mHZ çalışır hemde daha soğuk çalışır.

Yapmaz aslında darboğaz bu ikisi bileşen gayet güçlü. Yapsa bile %1-2 hissetmezsin. En kötü DSR açarsın 2K oynarsın oyunları. Bu ayarları yaparsan işlemcin hem 4.85 mHZ çalışır hemde daha soğuk çalışır.

Deneyeceğim hocam birazdan, tekrar teşekkür ederim. DSR konusuna gelecek olursak; ilk mesajımı güncelledim. PUBG'de özel çözünürlük kullandığım için ne yazık ki DSR kullanamıyorum.

Deneyeceğim hocam birazdan, tekrar teşekkür ederim. DSR konusuna gelecek olursak; ilk mesajımı güncelledim. PUBG'de özel çözünürlük kullandığım için ne yazık ki DSR kullanamıyorum.
Pubg Mobile mı oynuyorsunuz? Gameloop ta zaten ekran kartı kullanmıyor. Özel çözünürlük dediğiniz tam nedir açarmısınız?

Son düzenleme:
All core negative -30 yaparsan. Sistemin durduk yere reslemeye gün içerisinde başlar.

PBO açtıktan sonra Anakartından LLC'yi Level 2 yap.

Tamamiyle stabil bir sistem için All-Core negative -10 ver.

PBO'yu BIOS'tan açtıktan sonra Curve optimızer'ı / PPT/EDC/TDC BIOS'a girmeden değiştirip test etmek için aşağıya attığım programı kullan.

Geri
Yukarı