Ryzen 5 5600X PBO ayarları nasıl olmalı?

TECHNİCAL

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 16GB 3200MHZ
Ekran kartı
Gigabyte RX580 4GB
Anakart
B450 Msi Tomahawk Max
İşlemci
Ryzen5 5600x
Merhabalar,
PBO ile alakalı birkaç ayar yaptım videodaki gibi bu konuyla alakalı fazla bilgiye sahip olmadığım için sizlere sormak istedim
İşlemci soğutucum: SE-224-XT

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS ayarlarım:

Precision Boost OverDrive: Advanced
PBO Limits: Manual
PPT: 120
TDC: 75
EDC: 110
Max CPU Boost Clock Override: 200MHz
Cuver Optimizer: All Cores - Negative - 10

Birkaç saat Warzone oynadığımda sıcaklık 71 dereceyi hiç geçmedi ve FPS artışı oldu.

Yaptığım işlem sonrasında Prime95 programıyla stres testi yaptım 10 dakikalık sonuçlar şu şekilde 87 dereceyi gördü ve 109W herhangi bir kapanma olmadı sizce böyle kullanılabilir mi yoksa zararlı bir durum mudur?

Dosya Ekleri

• Test.png
    Test.png
    264,4 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleyen: Moderatör:
Prime95 testinde sonuç pek iç açıcı değil 87 derece ile. Ama oyunlarda aldığın sıcaklıklar iyi görünüyor, genelde bu şekilde kullanacağını düşünürsek bir sorun görünmüyor. Cinebench R23 testi de yaparsan iyi olur fikrimce.

Kasa ve termal macun nedir? SE 224 XT kullanıyorsan termal macunun büyük ihtimal TG15'tir, kasanı da söylersen iyi olur.

Kasa ve termal macuna gelince İkisindede değişiklikler yapacağım ilerleyen zamanlarda Kasa Everest X-line Kasa kapağı açık kullanıyorum. Macunu ise kasayı temizlerken değişmek zorunda kaldım markasını bilmiyorum uygun birşeydi .

Cinebench r23 testindede yine sıcaklıklar 84 derece gibi dereceye geldiğinde testi sonlandırdım.
Pbo limits: disabled, Max CPU Boost Clock Override: 200MHz olarak kullandığımda herhangi bir sorun olur mu ?

Son düzenleme:
Kasa ve termal macuna gelince ikisinde de değişiklikler yapacağım ilerleyen zamanlarda kasa Everest X-line kasa kapağı açık kullanıyorum. Macunu ise kasayı temizlerken değişmek zorunda kaldım markasını bilmiyorum uygun bir şeydi.

Cinebench R23 testindede yine sıcaklıklar 84 derece gibi dereceye geldiğinde testi sonlandırdım.
PBO limits: Disabled, Max CPU Boost clock override: 200MHz olarak kullandığımda herhangi bir sorun olur mu?

Deneyerek görmek lazım, PBO veya OC bu şekilde belirleniyor. Limitleri kaldıracağın için belki bir miktar daha ısınma ile karşılaşabilirsin.

Hocam pbo limits: disabled ile mi devam etmeliyim yoksa
PBO Limits: Manual
PPT: 120
TDC: 75
EDC: 110
Şeklindemi

Kasanın kapağını kapattığımda 80 dereceyi görüyorum oyunlarda bu sıcaklık problem olurmu? teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı