Ryzen 5 5600X sıcaklık değerleri normal mi?

usebatu

Centipat
Daha fazla  
İyi günler dilerim. Montaj ile aram pek iyi olmadığı için postu açmış bulunmaktayım. Scythe fuma 2 soğutucu aldım ve monte ettim fakat ilk montajım olduğu için değerlerim iyi mi sizlere danışmak istedim. Bu değerler 1 buçuk saatlik Valorant - Discord ve gündelik sosyal medya işlemleri sonucu oluştu. İşlemcim Ryzen 5 5600X.

1617819737118.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet normal duruyor, o modelin montaj mekanizmasını bilmemekle yine de montaj basıncını kontrol etmeni tavsiye ederim.
Bir de kasayla fan konfigürasyonunu ve kullandığın macunu belirt.
Eğer stok macunsa değerler normal, stok macunu tam anlamıyla rezaletmiş. Mekanizmayı da zorlayabilirsin, spring loaded olduğu için gereğinden fazlaya izin vermez.
Bir tık fazla gibi. OC var mı? 77 derece çok fazla değil. Ama yine de fazla.
1.46V için 77 derece normal hocam, aynı işlemci, SE-234 ve çok çok daha iyi bir macunla 63 derece 1.25V gibiydi. Aradaki voltaj farkı bayağı fazla.

Gayet normal duruyor, o modelin montaj mekanizmasını bilmemekle yine de montaj basıncını kontrol etmeni tavsiye ederim.
Bir de kasayla fan konfigürasyonunu ve kullandığın macunu belirt.
Eğer stok macunsa değerler normal, stok macunu tam anlamıyla rezaletmiş. Mekanizmayı da zorlayabilirsin, spring loaded olduğu için gereğinden fazlaya izin vermez.

1.46v için 77 derece normal hocam, aynı işlemci, SE-234 ve çok çok daha iyi bir macunla 63 derece 1.25v gibiydi. Aradaki voltaj farkı bayağı fazla.

Kasam eski kasa EVEREST RAMPAGE TITAN 80PLUS BRONZE 750W USB 3.0 MidT ATX KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da . Macun soğutucudan çıkan macunu kullandım 2 önde 1 arkada fanlar var kasa içinde. Fan hızını hiç ellemedim, işlemiye OC vs yapmadım 4.7'lere çıkıyor otomatik zaten işlemci. Teşekkürler yardımınız için.

Soğutucuda hazır termal macun mu vardı yoksa siz mi sürdünüz. Eğer siz sürdüyseniz biraz kalın sürmüş olabilirsiniz, macun kalınlığı bir cips pakenin kalınlığından fazla olmamalı. Ayrıca işlemcinize uygun aparatı taktığınızı varsayarak soğutucu yüzey ile işlemci yüzeyinin tam olarak temas edecek şekilde vidaları sıktığınızdan emin olun. Bu ısılar aşırı yüksek değil ancak olması gereken kadar düşükte sayılmaz. En az 15-20 dakikalık Aida 64 veya prime testi sonuçlarını paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz.

Bir tık fazla gibi. OC var mı? 77 derece çok fazla değil. Ama yine de fazla.

Yok herhangi bir BIOS veya Ryzen Master ayarlarıyla oynamadım default 4.7leri görüyor işlemci.
Soğutucuda hazır termal macun mu vardı yoksa siz mi sürdünüz. Eğer siz sürdüyseniz biraz kalın sürmüş olabilirsiniz, macun kalınlığı bir cips pakenin kalınlığından fazla olmamalı. Ayrıca işlemcinize uygun aparatı taktığınızı varsayarak soğutucu yüzey ile işlemci yüzeyinin tam olarak temas edecek şekilde vidaları sıktığınızdan emin olun. Bu ısılar aşırı yüksek değil ancak olması gereken kadar düşükte sayılmaz. En az 15-20 dakikalık Aida 64 veya prime testi sonuçlarını paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz.
Teşekkürler. Macun ve soğutucu yüzey olayını kontrol edeceğim. Prime testini eve döndüğümde yapar isem paylaşırım.

Şimdi tekrar kontrol ettim, Fuma 2 150W TDP bir soğutucu. SE-234'ün 200W olmasını, berbat macunu ve voltaj farkını göz önünde bulundurursak değerler normal. Belki PBO ile veya biraz manuel ayar ile 1.4 üstüne çıkmaması sağlanabilir, o da 70 derece civarlarına çekecektir maksimumu.

Şimdi tekrar kontrol ettim, fuma 2 150W TDP bir soğutucu. SE-234'ün 200W olmasını, berbat macunu ve voltaj farkını göz önünde bulundurursak değerler normal. Belki PBO ile veya biraz manuel ayar ile 1.4 üstüne çıkmaması sağlanabilir, o da 70 derece civarlarına çekecektir maksimumu.

Uğraşmama gerek var mı peki uzun süreçlerde olumsuz yansır mı otomatik voltaj değerlerim AMD işlemcide hiç OC ile uğraşmadığım için bilgim yok da.

Yeni konular

Geri
Yukarı