Ryzen 5 5600X sıcaklık ve voltaj

cihan786

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, yakın zamanlarda bir sistem toplamayı düşünüyordum, işlemci olarak 5600X düşünüyordum ancak bazı sorularım var. 3. nesil Ryzen işlemcilerdeki ani voltaj ve beraberinde ani sıcaklık sıçramalarını hepimiz biliyoruz, 5600X kullanıcısı olan arkadaşlardan ricam bu nesilde de bu sorunun olup olmadığını öğrenmek. CPB kapatma, elle voltaj, frekans girmek gibi alternatifleri biliyorum elbette ama bu paraları bu bileşenlere verdikten sonra insan takıp, arkasına yaslanıp devam etmek istiyor. Sürekli ara gazı verir gibi sıcaklığın aniden 8 derece yükselip sonra tekrar düşüp sonra tekrar yükselişi döngüsü açıkçası benim biraz sinirlerimi bozuyor.
Bir diğer sorum da sistemi zaman zaman render (Premier, After Effects, Photoshop) gibi uygulamalar, hikayeli oyunlar, altyapımda iyileştirme olursa da yayın yapmak için kullanmak istiyorum, bu bağlamda 8/16 bir işlemci olan 3700X bahsettiğim sorunlara rağmen daha mı iyi olur, atla deve fark olur mu? Öyle saniyelerin önemi olan durumlarda değilim. Keza belki 2700X bile olabilir mi?
Şimdiden teşekkür ederim.

CBP ayarını kapatmadığın sürece her işlemcide ani voltaj sıçramasından dolayı sıcaklık artışı yaşarsın. Muhtemelen 3700X, render performansında iyidir. Ama oyun oynayacaksan kesinlikle 5600X.

Yanlış bilmiyorsam Ryzen 5 5600X > Ryzen 7 3700X. Öbürleri için kullanmadığım için yardımcı olamayacağım.

CBP ayarını kapatmadığın sürece her işlemcide ani voltaj sıçramasından dolayı sıcaklık artışı yaşarsın. Muhtemelen 3700X, render performansında iyidir. Ama oyun oynayacaksan kesinlikle 5600X.
İlla ki oluyordur ama bu 3600lerin 10 15 saniyede bir 8-10 derece ısı artış ve inişi çok da normal değilmiş gibi geldi de o yüzden acaba 5000 serisinde de bu ritmik dalgalanma biraz düzelmiş midir diye merak ettim, bir de bios ekranında boşta dahi standart 1.487v dayaması durumunu. Mesela intelde bu kadar agresif değil bu durum sanırım, yük altına girmeden minumum voltajlarda takılıyor gibi biraz.

İlla ki oluyordur ama bu 3600lerin 10 15 saniyede bir 8-10 derece ısı artış ve inişi çok da normal değilmiş gibi geldi de o yüzden acaba 5000 serisinde de bu ritmik dalgalanma biraz düzelmiş midir diye merak ettim, bir de bios ekranında boşta dahi standart 1.487v dayaması durumunu. Mesela intelde bu kadar agresif değil bu durum sanırım, yük altına girmeden minumum voltajlarda takılıyor gibi biraz.
3600 kullanıyorum, 1.45V gördüm en yüksek. İlk işim CBP kapatmak oldu. 5000 serisinde değişmiş midir bilmiyorum ama güzel bir kasayla stok soğutucu dahi olsa CBP açık olması rahatsız etmiyor. En iyisi yine CBP kapatıp manuel OC yapmak. Çünkü gerçekten gereğinden fazla veriyor voltajı.

3600'lerin 10 15 saniyede bir 8-10 derece ısı artış ve inişi çok da normal değilmiş gibi geldi de o yüzden acaba 5000 serisinde de bu ritmik dalgalanma biraz düzelmiş midir

Bu dediğiniz şey benim bildiğim kadarıyla stock soğutucuda çok oluyor(yanlışım varsa affola). Bence 5600X gibi güçlü bir işlemci alacaksan en azından kule tipi bir soğutucu düşünmelisin.

Render yapılmayacaksa Ryzen 5 5600'ü beklemek daha mantıklı gibi. 5600X 65W TDP'ye sahipken 5600 daha düşük TDP'ye sahip olacaktır. Böylece sıcaklık oynaklıkları daha düşük olacaktır. Aynı 2600'ün 3600'e olan derece üstünlüğü gibi. Gerçi 5600'ün oyun performansını daha bilmiyoruz ancak 3600'den daha fazla olacağı kesindir.

R5 5600x makul fiyatların üstüne çıkarsa 10400F bence F/P ürünü olarak kalacak.

Merhabalar arkadaşlar, yakın zamanlarda bir sistem toplamayı düşünüyordum, işlemci olarak 5600X düşünüyordum ancak bazı sorularım var. 3. nesil Ryzen işlemcilerdeki ani voltaj ve beraberinde ani sıcaklık sıçramalarını hepimiz biliyoruz, 5600X kullanıcısı olan arkadaşlardan ricam bu nesilde de bu sorunun olup olmadığını öğrenmek. CPB kapatma, elle voltaj, frekans girmek gibi alternatifleri biliyorum elbette ama bu paraları bu bileşenlere verdikten sonra insan takıp, arkasına yaslanıp devam etmek istiyor. Sürekli ara gazı verir gibi sıcaklığın aniden 8 derece yükselip sonra tekrar düşüp sonra tekrar yükselişi döngüsü açıkçası benim biraz sinirlerimi bozuyor.
Bir diğer sorum da sistemi zaman zaman render (Premier, After Effects, Photoshop) gibi uygulamalar, hikayeli oyunlar, altyapımda iyileştirme olursa da yayın yapmak için kullanmak istiyorum, bu bağlamda 8/16 bir işlemci olan 3700X bahsettiğim sorunlara rağmen daha mı iyi olur, atla deve fark olur mu? Öyle saniyelerin önemi olan durumlarda değilim. Keza belki 2700X bile olabilir mi?
Şimdiden teşekkür ederim.

Aynı işlemci bende de var sıvı soğutma ile kullanıyorum daha yeni aldıgım için sıcaklık degerlerine bakamadım ama şu an bir sıkıntı yok gibi duruyor.
Musait zamanda sıcaklık değerlerini yazarım.

Valorant oyununda 2 saat oynamama ragmen 35 derece sıvı sogutma ile kasa hava sirkülasyonu iyi ve odada soguk oldugu için olabilir.

Dosya Ekleri

• IMG_20201129_014447.jpg
    IMG_20201129_014447.jpg
    177,6 KB · Görüntüleme: 227
Son düzenleme:

Geri
Yukarı