Ryzen 5 5600X Sisteme güç gelmiyor

Emir Erdal

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Ekran kartı dışında sistemimi topladım. En son güç kaynağımın da gelmesi ile beraber sistemi olduğu haliyle toplamak, fan ışıklarını kontrol etmek ve BIOS update etmek istedim. Yalnız sistemi topladıktan sonra güç tuşuna basınca hiçbir şey olmuyor. PSU çalışmıyor. Hiç enerji gelmiyor. Herhangi bir koku durumu falan da yok. Sorunun ne olduğunu çözemedim. Aşağıya çektiğim bir kaç fotoğrafı ve sistem parçalarını koyuyorum. Yardımcı olabilirseniz çok iyi olur çünkü biraz canım sıkıldı bu duruma.

Kasa güç tuşunda sorun olduğunu düşündüm önce. Anakarttan manual tetiklemeye çalıştım ama yine de fayda etmedi. Ayrıca PSU'ya şu an sadece 1 CPU, 1 Sata ve Anakart kabloları bağlı. GPU kablosunu da bağlamıştım ama ilk başta sisteme güç gelmeyince belki bundan kaynaklıdır diyerek sonradan o bağlantıyı çıkarttım ama sonuç yine aynı oldu tabii..

Reset tuşunu kasanın RGB kutusuna bağladım. Kasanın ön tarafından gelen diğer 4 pin anakarta bağlı.

Kablo karışıklığı için de kusura bakmayın. Deneyimsizlik ve henüz kasayı tam kapatmadım o yüzden fazla üzerinde durmadım henüz.

PSU: Cooler Master MWE 750W 80+Gold
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
CPU: Ryzen 5 5600X
Kasa: COOLER MASTER MasterBox TD500
CPU Fan: Arctic Freezer 34
SSD: Samsung 970 EVO 500GB
RAM: G.Skill Trident Z 2x8GB

photo_2021-02-25_19-29-24.jpg

photo_2021-02-25_19-29-26.jpg

photo_2021-02-25_19-29-19.jpg

photo_2021-02-25_19-29-21.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım anakartınız 5000 serisini desteklemiyor çünkü ben öyle hatırlıyorum. Pek hatırlamamakla birlikte flash bios ile çözebilirsiniz.

Sanırım anakartınız 5000 serisini desteklemiyor çünkü ben öyle hatırlıyorum. Pek hatırlamamakla birlikte flash bios ile çözebilirsiniz.

Flash BIOS için zaten sistemi şu an çalıştırmak istiyordum. Güncellemesini yapıp erkan kartı bulana kadar sistemi tamamen hazır tutmak için. Ama güç alamıyorum.

BIOS güncellemen geldi diye hatırlıyorum. 5000 serisini de destekleyecekti. Eğer güç kaynagını sistemden tamamen sök ve boş halde bir deneme yap, sonra sisteme tak ama yanlızca 24 pini tak düzgün şekilde oturdugundan emin ol eğer çalışırsa sırası ile takarsın hepsine.

Flash BIOS için zaten sistemi şu an çalıştırmak istiyordum. Güncellemesini yapıp erkan kartı bulana kadar sistemi tamamen hazır tutmak için. Ama güç alamıyorum.
Çevrilmiş:

MSI B450 Flashback Red Light / Ryzen 5000 Bios burada yanıp sönmeyen çözüm
Haberler
Merhaba,

Ryzen 5000 serisi bios'u B450 Tomahawk'a neden Flashback yapamadığımı anlamak için 4 saatimi harcadığımı bilmenizi isterim.

En son bios'u denedim, USB yanıp söndü, ancak sonra Flashback Kırmızı LED'inin kırmızı yanması hiç durmadı (güncelleme olmadı). Daha sonra bundan önce 1 bios sürümünü denedim, davranış farklıydı, ama aynı zamanda yanıp sönmedi. Daha sonra saatlerce farklı USB'leri denedim / en son bios'u yanıp sönerek başarılı olamayacak şekilde biçimlendirdim.

Daha sonra, ilk Ryzen 3000 beta bios desteğini denemek için son çare olarak beni vurdu - Sürüm 7C02v19 Yayın Tarihi 2019-07-10. Poof herhangi bir sorun olmadan yanıp söner! Bu flaş biter bitmez, daha önce başarısız olan adımların aynısını yaptım, 5000 serisi bios ve volia'yı flaş etmeye çalıştım, ilk denemede parladı ve daha sonra yeni 5600x CPU'm ile başarıyla başlatıldı.
Kaynak:REDDİT
BIOS güncellemen geldi diye hatırlıyorum. 5000 serisini de destekleyecekti. Eğer güç kaynagını sistemden tamamen sök ve boş halde bir deneme yap, sonra sisteme tak ama yanlızca 24 pini tak düzgün şekilde oturdugundan emin ol eğer çalışırsa sırası ile takarsın hepsine.
Gigabyte diye hatırladınız sanırım çünkü reddit kullanıcısı gönderiyi 11 ocakta atmış.

Sisteme güç gelmiyor diyor arkadaş, siz BİOS güncellemesi yok diyorsunuz. Nerenizle okuyorsunuz acaba şu konuları? Power SW falan kontrol et hocam kabloları yeniden takabilirsin.

Sisteme güç gelmiyor diyor arkadaş, siz BİOS güncellemesi yok diyorsunuz. Nerenizle okuyorsunuz acaba şu konuları? Power SW falan kontrol et hocam kabloları yeniden takabilirsin.
Flash bios ile bios update farklıdır.

Sorunu buldum hocam. 2. fotoğrafta solda takılı olan kasa pinleri yanlış yere takılıymış. Aynı fotoğrafta sağ alt tarafa olan sete takılması gerekiyormuş. Şu an sisteme güç geliyor ve her şey sorunsuz çalışıyor.

Update yaparken PSU-Anakart dışına her şeyi demonte etmem gerekir mi?

Flash bios ile bios update farklıdır.

Ne gibi bir fark var hocam? Ekran kartım olmadığı için BIOS arayüzü ile update yapamıyorum. Tek yolum Flash sanırım.

Ne gibi bir fark var hocam? Ekran kartım olmadığı için BIOS arayüzü ile update yapamıyorum. Tek yolum Flash sanırım.
İşlemci olmadan yapılıyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunun daha iyi açıklayacağını düşündüm.[/MEDIA]

İşlemci olmadan yapılıyor
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunun daha iyi açıklayacağını düşündüm.

Videoya erişemiyorum. Flash için USB hazırladım. Update'e başlarken RAM, CPU ve diğer parçaları anakarttan demonte etmem gerekir mi? Yoksa şu an ki hali ile işleme başlayabilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı