Ryzen 5 5600X, Tek Çekirdek Performansı ile Liderlik Koltuğuna Oturdu

5600x ve 3070'imi alıp sistemime takacağım günü iple çekmekteyim. 2k için sweet spot olacağını düşünüyorum bu kombinasyonun.

Intel'i hayatta geçemez Intel daha 1971'de 4 Bit işlemci çıkarıyordu AMD 1975'de 8 Bit işlemci çıkarmıştı. Ben hala Intel Core 2 Duo kullanıyorum.

Hocam bir ara tartışmıştık bu konuyu. Takdir edersiniz ki Intel 14NM olmasına rağman 3. nesilden daha öndeydi. AMD şu an AÇIK ARA daha iyi. Ama şu an çıkacak işlemciler çok önemli değil. Asıl olay 2021 Eylül ve 2022 Şubat. Çünkü o tarihlerde iki taraf NM teknolojisini düşürecek. Intel 10NM, AMD ise 6NM'ye geçiş yapacak. Bununla beraber DDR5'te geliyor, AM5 (isimlendirme farklı olabilir) geliyor. Yani asıl artış o zaman olacak.

Şu an çıkacak işlemciler baya önemli mesela. R5 5600X'in İ9 10900K'yı geçmesi. Bunun yanı sıra overclock edilirse baya muhteşem bir işlemci. İntel 14 nanometrede kalması onun suçu. Bunu 14 nanometrede bile yapıyorsa. iyi demek anlamına gelmiyor. Nanometre düşmesi perfonması arttırır ve doğru bir şey. Çünkü işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe'dir. Bunlar düştükçe işlemcilerdeki nanometre transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir.

Sonuç olarak İntel 14 nanometrede kalması kendi hatasıdır. Bunu 14 nanometrede bunu yapıyorsa 7 nanometrede çok iyi yapar anlamına gelmez.

AMD'nin orta segment işlemcisi İntel'in en üst seviye işlemcilerini geçmesi. Çok büyük bir olaydır.

AMD fanboyu değilimdir. Hangi işlemci para değerini veriyorsa onu tutarım ben.

1603521320430.png

Intel'i hayatta geçemez Intel daha 1971'de 4 Bit işlemci çıkarıyordu AMD 1975'de 8 Bit işlemci çıkarmıştı. Ben hala Intel Core 2 Duo kullanıyorum.

O 1970 yıllarında kalmış bir olay. Sen kullan işlemcini ama AMD 2020-2021 yılında liderlik koltuğunu kapmak üzere.

AMD n.

Şu an çıkacak işlemciler bayağı önemli mesela. R5 5600X'in i9 10900K'yı geçmesi. Bunun yanı sıra overclock edilirse bayağı muhteşem bir işlemci. Intel 14 nanometrede kalması onun suçu. Bunu 14 nanometrede bile yapıyorsa. İyi demek anlamına gelmiyor. Nanometre düşmesi perfonması arttırır ve doğru bir şey. Çünkü işlemcilerdeki transistörler arasındaki Mesafe'dir. Bunlar düştükçe işlemcilerdeki nanometre transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir.

Sonuç olarak Intel 14 nanometrede kalması kendi hatasıdır. Bunu 14 nanometrede bunu yapıyorsa 7 nanometrede çok iyi yapar anlamına gelmez.

AMD'nin orta segment işlemcisi Intel'in en üst seviye işlemcilerini geçmesi. Çok büyük bir olaydır.

Eki Görüntüle 712948

O 1970 yıllarında kalmış bir olay. Sen kullan işlemcini ama AMD 2020-2021 yılında liderlik koltuğunu kapmak üzere.

Ryzen'in avantajları ucuz ve iyi olması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne gibi? Cümlede anladığım kadarıyla Intel fanboyusun.
Hayır. Kastettiği AMD artık İntel kadar kaliteli olduğunu dünyaya duyurdu. Bu yüzden de rakibi olan İ5 10400F R5 3600'den daha ucuz. Eskiden İntel pahalı, AMD ucuz sistem kullanıcılarına aitti. Şimdi durum değişiyor. Olan da bize oluyor.

Hayır. Kastettiği AMD artık İntel kadar kaliteli olduğunu dünyaya duyurdu. Bu yüzden de rakibi olan İ5 10400F R5 3600'den daha ucuz. Eskiden İntel pahalı, AMD ucuz sistem kullanıcılarına aitti. Şimdi durum değişiyor. Olan da bize oluyor.
Senin demek istediğin İntel iyi bir işlemci serisi çıkartıp. AMD ile kıyasıya yarışması bunun sonucunda her iki tarafta işlemci fiyatlarını düşürmesi'dir.

Intel'in son kalesi overclock sanırım. Bu arada Intel'den büyük bir hamle bekliyorum ben. Intel fanboyu değilim kimse yanlış anlamasın. Fiyatlarda da bir düşüşe gitmesini bekliyorum çünkü eskiden düşürseydi AMD'de ucuzdu insanalar ikilemde kalacaktı. Şimdi AMD fiyatları yükseltti Intel'e fırsat doğdu. Bence bu fırsatı kullanmalı.

Şu an çıkacak işlemciler baya önemli mesela. R5 5600X'in İ9 10900K'yı geçmesi. Bunun yanı sıra overclock edilirse baya muhteşem bir işlemci. İntel 14 nanometrede kalması onun suçu. Bunu 14 nanometrede bile yapıyorsa. iyi demek anlamına gelmiyor. Nanometre düşmesi perfonması arttırır ve doğru bir şey. Çünkü işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafe'dir. Bunlar düştükçe işlemcilerdeki nanometre transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir.

Sonuç olarak İntel 14 nanometrede kalması kendi hatasıdır. Bunu 14 nanometrede bunu yapıyorsa 7 nanometrede çok iyi yapar anlamına gelmez.

AMD'nin orta segment işlemcisi İntel'in en üst seviye işlemcilerini geçmesi. Çok büyük bir olaydır.

Eki Görüntüle 712948

Zaten böyle bir iddiam yok. Bende isterim Intel'de 7NM olsun. Önemli görüyorum tabiki ama DDR5 ve AM5 geliyor bu yüzden daha önemsiz bunu belirttim zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı