Ryzen 5 5600X, Tek Çekirdek Performansı ile Liderlik Koltuğuna Oturdu

Aklımdaki tek soru Intel 11. nesilde AMD'ye yetişebilecek mi?

Yetişeceği kesin de. Lakin elini daha çabuk tutması lazım. 2020, 2.çeyrek içinde çıkartmayı planlıyordu. Bana kalırsa en geç şubat’ta çıkarması lazım 11.nesili. Yoksa rekabeti kaybedebilir.

AMD coşuyor. İntel'in tek çekirdek kalesi bitti. Yani artık İntel'in bir avantajı kalmadı.

Çekirdek sayıları aynı ve AMD tek çekirdek performasında geçtiyse artık İntel fazla seçilmez.

Ryzen 5000 serisi Intel'den daha pahalı. Yani daha ucuz diye Intel tercih edilebilir. :D :D Tabi orada anakart ve RAM faktörü de devreye giriyor. Sonuçta rekabet bize yarar.

Ryzen 5000 serisi Intel'den daha pahalı. Yani daha ucuz diye Intel tercih edilebilir. :D :D Tabi orada anakart ve RAM faktörü de devreye giriyor. Sonuçta rekabet bize yarar.
Hocam pahalı yaptı doğrudur ama orta segment işlemcisi bile üst seviye işlemcisini geçiyorsa. O parasının değerini veriyor demektir "bence". Birazda AMD artık ben liderim demek için fiyatları yükseltti. Eğer İntel iyi bir cevap verirse AMD işlemci fiyatlarını düşürmek zorunda kalabilir.
Şu an tek duam İntel'in iyi cevap verip AMD işlemcilerin fiyatları düşmesi.

Dediğiniz gibi rekabet bize yarar.

Ben bu AMD'nin yerinde olsam GPU yapmayı bırakıp işlemcilere daha çok yoğunlaşırım.(Zaten yapamıyorlar ama neyse) yok ederdim Intel'i.

11.nesilde çok performans artışı beklemiyorum şahsen. Intel 14nm++'ın fiziksel sınırlarına ulaşmak üzere, daha çok transistör koyacak yer yok :)

İki şey bekliyorum satış yapabilmesi için.
1) PCI Express Gen 4 desteği.
2) Belki i9 serisi işlemcileri 12/24 yapabilir.

Onun dışında 6 ve 7.nesil gibi olacak gibi bir düşüncem var.

11.nesilde çok performans artışı beklemiyorum şahsen. Intel 14nm++'ın fiziksel sınırlarına ulaşmak üzere, daha çok transistör koyacak yer yok :)

1) PCI Express gen 4 desteği.
2) belki i9 serisi işlemcileri 12/24 yapabilir.

Benim bildiğim 12. Nesil'de 10nm+,yeni soket, DDR5 olacak.

1) PCI Express Gen 4 desteği.
2) Belki i9 serisi işlemcileri 12/24 yapabilir.

Ben de 2 şey bekliyorum.

1- Dediğiniz gibi Gen 4 desteği.
2- İşlemcilerini çarpan kilidi açması ve RAM MHz sınırlandırmasını kaldırması gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı