Ryzen 5 Pro 3350G APU sistemde 2x4 RAM mantıklı mı?

Bütçe
400

WellGöz

Hectopat
Daha fazla  
Elimdeki bilgisayarı yükseltmek istiyorum ve fiyatlar yüzünden APU sistem topluyorum. Ryzen 5 Pro 3350G almayı düşünüyorum anakartımda B450M S2H ama RAM konusunda Dual-channel RAM takmanın APU sistemlerde daha iyi FPS alınması sağladığını gördüm. Normalde 8 GB RAM alıp sonradan bir 8 GB daha alacaktım. Ama bu yüzden 2 X 4 GB daha mantıklı göründü ama böyle yaparsam sonradan yükseltme için iki 8 GB lazım olacak. Ne kadar FPS fark ediyor ve 2 X 4 GB almaya değer mi?

Single ile Dual kanal arasında APU'larda %50-60'lara varan FPS artışı sağlanır. Dual almak mantıklıdır çünkü her Single RAM Dual yaparak o.c yapamazsın. Uyumsuzluk yaşanabiliyor. Yani tek 8 alıp ileride 1 tane daha 8 almayı düşünüyorsan böyle bir risk olduğunuda bilmesin.

Mantıksızdır, APU olmayan sistemlerde bile artık 8 GB'lık RAM kullanımlarında oyunlarda yetersiz RAM miktarı kaynaklı takılmalar yaşanmakta. Bir de siz bu RAM'in ortalama 2 GB'ını APU için ayıracaksınız, en az 2 GB'da Windows harcayacak. Dual channel yapmanıza rağmen performansınız olumsuz etkilenecektir.

Merak ettim toplayacağın sistemin maliyeti ne kadar ve hangi oyunları sorunsuz çalıştırabileceğini düşünüyorsun.

Aslında sistemi direk toplamak yerine eski bilgisayarımı yükselteceğim içinde Pentium E6500 ve Pegatron IPX-41 D3 var. Ayrıca 500GB ve 80GB HDD de var. Önceden PSU bozulunca FSP Hydro k 500 almıştım 300 liraya yaklaşık 1 ay önce Gigabyte B450M S2H'ı 300 liraya buldum. Normalde Ryzen 3 2200G alacaktım ama fiyatı 1300'den 3000'e uçtu bir anda. Bu yüzden Ryzen 5 Pro 3350G alacağım ve şu an 2500 TL. Yanına tary olduğu için Snowman M200 alacağım 100 liraya ve şimdi yaklaşık 300 liraya 8 GB RAM alacağım. Böylece toplam 3500 TL oldu.

Önce 2 tane 4 GB alıp, sonradan 1 tane daha 4 eklemek yeterli olur. Çok FPS farkları olmaz. Ben single RAM kullanıyorum memnunum. RAM'ler ekran kartı ve işlemci kadar fps farkı oluşturmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı