Çözüldü Ryzen 5500 95 dereceyi görüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Asaba mahmures

Centipat
Daha fazla  
Dostlar merhaba. Yakın zamanda Ryzen 1300X işlemcimi Ryzen 5500'e yükseltim. Son güncel BIOS'u kullanıyorum. Anakart B350 mk. İşlemcinin stok fanını takarken biraz zorlandım. 1-2 kere çıkarıp taktım. Tabii şöyle bir durum oldu, fazla bekletmedim çıkardıktan sonra fanı ama her çıkardıktan sonra macunu silmedim. Sanmıyorum macun hızlı kurusun. Arka tarafta vantilatör açıktı onun hemen kurutacağını sanmıyorum. Halbuki ben önündeydim onun, kasaya değmiyordu.

Şimdi sizlerin önerisine ihtiyacım var. Testlerde kullandığım CPU ölçme programları Core Temp ve HWMonitor. Bir de real tempi kullanmaya çalıştım ama işlemciyi algılamdığını söyledi. Yük bindirmek için Blender'dan render yaptım. Render'da hem işlemci hem ekran kartını %100 kullandırtım. Bunu da render sekmesinde CUDA sekmesi altında hem işlemciyi hem ekran kartını seçerek yaptım. Stok fan çalışıyor. Şu an akşam vakti testi yapıyorum ve hava 26 derece.

• Corsair 16 GB (8+8) Vengeance 3200MHz CL16.
  • B350M-K Prime.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dostlar merhaba. Yakın zamanda Ryzen 1300X işlemcimi Ryzen 5500'e yükseltim. Son güncel BIOS'u kullanıyorum. Anakart B350 mk. İşlemcinin stok fanını takarken biraz zorlandım. 1-2 kere çıkarıp taktım. Tabii şöyle bir durum oldu, fazla bekletmedim çıkardıktan sonra fanı ama her çıkardıktan sonra macunu silmedim. Sanmıyorum macun hızlı kurusun. Arka tarafta vantilatör açıktı onun hemen kurutacağını sanmıyorum. Halbuki ben önündeydim onun, kasaya değmiyordu.

Şimdi sizlerin önerisine ihtiyacım var. Testlerde kullandığım CPU ölçme programları Core Temp ve HWMonitor. Bir de real tempi kullanmaya çalıştım ama işlemciyi algılamdığını söyledi. Yük bindirmek için Blender'dan render yaptım. Render'da hem işlemci hem ekran kartını %100 kullandırtım. Bunu da render sekmesinde CUDA sekmesi altında hem işlemciyi hem ekran kartını seçerek yaptım. Stok fan çalışıyor. Şu an akşam vakti testi yapıyorum ve hava 26 derece.

• B350M-K Prime.
Hocam o macun işlevini çok büyük ihtimalle yitirdi.
Özür dilerim uykusuz kaldım bu sorun yüzünden tam kapasite odaklanamıyorum. Ben hemen siparişimi vereyim. Bide stok fanı takarken arka plakanın çıkmaması için yardım alabilirsem aynı sorunla bidaha karşılaşmam. Bu konuda konumu açmam saçma olur mu? Mesela bir videoda kağıt band yapıştırıyorlardı. Bende metal kapağa yapıştırsam sorun olurmu devreye zarar verirmi işlemci pinlerine değdirmeden yanlardan yapıştıracam. Anakartı sökmeyi beceremem. O yüzden kasa içinde yapıyorum çok dengesiz oluyor böylede.

Macunu yeniledim bi değişiklik olmadı. Sonra internetten araştırınca amd işlemci sıcaklığını kullanıcıya olduğundan 20 derece fazla yansıttığını paylaşan ve bunun hakkında makaleleri gösteren bir video izledim. Sizce bu strateji gerçekten var mı?
Bazı modellerde var örneğin benim kendi işlemcim olan 1600X'de. Ben o yüzden Ryzen Master ile sıcaklıklara bakın dedim. AIDA64 85 derece gösterirken, Ryzen Master 65 derece gösteriyor. Soğutmam iyi olduğu için ihtimal vermeyip araştırdım. ve bu tablo ile karşılaştım. Çözülürse çözüm olarask raporlarsanız sevinirim.

2. nesil ile bu çözüldü diye biliyorum.

• B350M-K Prime.

Çözüm
Cevap yazmak istedim ama forumdan 1 saatlik ban yemiştim. Şimdi neden öyle düşündüğünüzü merak ettim. Hemen yeni açtığım gibi sadece 3 defa çıkarıp taktım 10 dakika sürmedi bu işlemler. Eski işlemcimi çıkardım daha sonra hemen işlemciyi takıp daha sonra fanı taktım.

Macun ölmüştür büyük ihtimalle. Macun yenilemesi yapın.
Olabilir. Şöyle bir durumda var. Pubg mobile oyununda full ayarlarda 60 derecelerde geriziyor. 60-65 arası yani. Render aldığım zaman bu sorun ortaya çıkıyor. Yanlış anlamayın düşüncelerinizi değerlendircem elbette ama bida açıp takmak bi hayli zor olacağından altarnatif aramaya çalışıyorum.

Cevap yazmak istedim ama forumdan 1 saatlik ban yemiştim. Şimdi neden öyle düşündüğünüzü merak ettim. Hemen yeni açtığım gibi sadece 3 defa çıkarıp taktım 10 dakika sürmedi bu işlemler. Eski işlemcimi çıkardım daha sonra hemen işlemciyi takıp daha sonra fanı taktım.

Çünkü macun bir kere tam etkileşim göstererek yayıldı. Ve siz yayılan macunu açtınız araya hava ve illaki toz girdi. Eski performansını veremez.

Çünkü macun bir kere tam etkileşim göstererek yayıldı. Ve siz yayılan macunu açtınız araya hava ve illaki toz girdi. Eski performansını veremez.
Anladım teşekkür ederim bana önerebileceğin güzel bir macun varmı 120 150 tl arası. Bu konudada yardımcı olursanız çok memnun olurum. Cahilliğimi bağışlayın keza ilkez bunu yapıyorum

Anladım teşekkür ederim bana önerebileceğin güzel bir macun varmı 120 150 tl arası. Bu konudada yardımcı olursanız çok memnun olurum. Cahilliğimi bağışlayın keza ilkez bunu yapıyorum
Ne demek hepimiz bu işe başladığımızda cahildik. Artic MX-4 öneririm çok çakması var dikkat edin. Teknobiyotik ve Amazon dışında bir yerden almayın.

Ne demek hepimiz bu işe başladığımızda cahildik. Artic MX-4 öneririm çok çakması var dikkat edin. Teknobiyotik ve Amazon dışında bir yerden almayın.
Tekrar birşey sormak istiyorum. Render yapmadan 1 hafta beklersem %100 de çalıştırmasam ve max 75 derecede tutarsam sorun olurmu? Şuan elimde para yok 1 hafta öğrenimime ara vermekte sıkıntılı olabilir. çok zorlamadan kullanabilmemin bi yolu varmı ? Bi yerden işlemcinin mhz değerini otomatik azaltıp artıran bir özelliğin olduğunu okudum onu kullanırsam işlemcim garanti kapsamından çıkarmı yada zarar verirmi işlemciye ?

Geri
Yukarı