Ryzen 5600 için sıvı soğutma önerisi

Brsdrr

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamünaleyküm direk konuya giriyorum. Kendim web-grafik tasarım yapıyorum, tanıtım videoları montajlıyor renderliyorum. Öyle hafta sonu da nadiren oyun oynarım. Beni üzmeyecek sıvı soğutma almak istiyorum ilkten aklıma yatan çok güzel hava soğutma modelleri vardı ama kasam 9 fanlı full camlı kasa olduğu için açıkçası biraz da görünüş de önemli oluyor benim için kasayı anlamadığımı düşünenler için görsel koydum.
Arctic 240'lar mesela güzel ama RGB değil sizden ayrı olarak da öğrenmek istediğim olay benim mevcut kasamda olan RGB fanları Arctic'in üstünde ki fanlarla değiştirebilir miyim?

Anakart B550e.
Ekran kartı ROG STRIX 2 GB 256 bit. (geçici bir süre idareten kullanmalık)
980 Plus EVO M.2 SSD. (500GB)
Ryzen 5600 işlemci.
750W 80+bronz PSU.
Dediğim gibi çok oyun bağımlısı değilim şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• FB3D3627-2BFA-4D02-ACF9-EAFBFF322D60.jpeg
    FB3D3627-2BFA-4D02-ACF9-EAFBFF322D60.jpeg
    115,6 KB · Görüntüleme: 31
Arkadaşlar selamünaleyküm direk konuya giriyorum. Kendim web-grafik tasarım yapıyorum, tanıtım videoları montajlıyor renderliyorum. Öyle hafta sonu da nadiren oyun oynarım. Beni üzmeyecek sıvı soğutma almak istiyorum ilkten aklıma yatan çok güzel hava soğutma modelleri vardı ama kasam 9 fanlı full camlı kasa olduğu için açıkçası biraz da görünüş de önemli oluyor benim için kasayı anlamadığımı düşünenler için görsel koydum.
Arctic 240'lar mesela güzel ama RGB değil sizden ayrı olarak da öğrenmek istediğim olay benim mevcut kasamda olan RGB fanları Arctic'in üstünde ki fanlarla değiştirebilir miyim?

Anakart B550e.
Ekran kartı ROG STRIX 2 GB 256 bit. (geçici bir süre idareten kullanmalık)
980 Plus EVO M.2 SSD. (500GB)
Ryzen 5600 işlemci.
750W 80+bronz PSU.
Dediğim gibi çok oyun bağımlısı değilim şimdiden teşekkürler.
Bütçe?

5600 ile overclock yapmayacaksanız sıvı soğutma çok gereksiz ve uzun vadede mantıklı bir tercih olmaz zira sıvı soğutmaların ömürleri, hava soğutmanın yanına bile yaklaşamıyor. Ayrıca belirli bir bütçe aralığında hava soğutmalara göre fiyat performans oranı oldukça düşük. Overclock yapılmayacak bir Ryzen 5600'ü 200 liralık Snowman T4 Fan RGB Light gibi bir hava soğutucu tam yükte 65 derecelerde rahatlıkla tutabilir. Sıvı soğutmaların uzun vadede pompa, bakım ve sıvı sızdırma problemleriyle uğraşmak istemiyorsanız hava soğutma oldukça isabetli bir tercih olacaktır çünkü işlemciniz sıvı soğutmaya ihtiyaç duyacak bir ısı üretmiyor.

5600 ile overclock yapmayacaksanız sıvı soğutma çok gereksiz ve uzun vadede mantıklı bir tercih olmaz zira sıvı soğutmaların ömürleri, hava soğutmanın yanına bile yaklaşamıyor. Ayrıca belirli bir bütçe aralığında hava soğutmalara göre fiyat performans oranı oldukça düşük. Overclock yapılmayacak bir Ryzen 5600'ü 200 liralık Snowman T4 Fan RGB Light gibi bir hava soğutucu tam yükte 65 derecelerde rahatlıkla tutabilir. Sıvı soğutmaların uzun vadede pompa, bakım ve sıvı sızdırma problemleriyle uğraşmak istemiyorsanız hava soğutma oldukça isabetli bir tercih olacaktır çünkü işlemciniz sıvı soğutmaya ihtiyaç duyacak bir ısı üretmiyor.
Uzun zamandır sıvı soğutma kullanıyorum dediğiniz problemlerin hiçbirini yaşamadım. Kaldi ki arkadaşta farkında kule tipi soğutucunun yetenceğinden, görünüş için sıvı soğutma tercih ettiğini belirtmiş.

Ürüne baktım şimdik işin içinden çıkamazsam bunu alabilirim aslında buna bir de grizzly nin termal macununu aldım mı beni taşır uzun süre diye düşünüyorum

Uzun zamandır sıvı soğutma kullanıyorum dediğiniz problemlerin hiçbirini yaşamadım. Kaldi ki arkadaşta farkında kule tipi soğutucunun yetenceğinden, görünüş için sıvı soğutma tercih ettiğini belirtmiş.
Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Sosyalde bile uzun vadede sıvı soğutmalar ile problem yaşayan çok kullanıcı var. Sıvı soğutmaya ihtiyacı olmayıp parasını boşuna çöpe atan birçok kullanıcı var bunlar ikiye ayrılıyor. Birincisi heves edip sıvı soğutma tercih eden kullanıcılar. Diğeri hava soğutmanın oldukça demode ve yetersiz olacağını düşünüp sıvı soğutma tercih eden kullanıcılar. İlkine elbette söylenecek söz yok lakin doğru bilgilendirmeyi yapmak her zaman yanlış tercihi engelleyip o bütçeyle dengeli bir sistem tercih etmenin önünü açacaktır.

Ürüne baktım şimdik işin içinden çıkamazsam bunu alabilirim aslında buna bir de grizzly nin termal macununu aldım mı beni taşır uzun süre diye düşünüyorum
Çok isabetli bir tercih yapmış olursunuz çünkü aynı işlemciyi kullanıyorum ve daha dandik bir soğutucu ile 65 dereceyi geçmiyor yükte. Fiyat performans olarak Arctic MX-4 veya MX-5 tavsiye ederim.

Aynen kardeşim dediğin gibi ama arkadaşın attığı da kasa da oldukça güzel duran tipten açıkcası kasamda hali hazırda 9 adet fan takılı zaten söylediği ürün de iyi aslında param cebimde kalırsa mevcut ekran kartımı satıp üstüne saphire nitro bi ekran kartı düşünüyordum onu alabilirim sence de mantıklı değil mi

Geri
Yukarı