Ryzen 5600 ve RX 6700XT sistem kilitlenmesi

ebs61

Hectopat
Sistemi yeni satın aldım. CPB açıkken işlemci sıcaklıkları yüksek olduğu için yeni soğutucu alana kadar CPB kapalı şekilde kullandım ve herhangi bir sorun olmadı. Ancak yeni soğutucu aldıktan sonra CPB'yi BIOS üzerinden açıp kullanmaya başladıktan sonra ara sıra bilgisayardan USB çıkarılmış gibi ses çıkıp görüntü tamamen kilitleniyor, kasanın üzerindeki reset tuşuna basarak yeniden başlatıyorum. İnternetten video izlerken birkaç kez aynısı oldu (sıcaklıkları kontrol ediyorum 60 derecelerdeydi)

Eki Görüntüle 1444159

Bu ekran görüntüsünü USB çıkartılmış sesi gelip bilgisayar kitlendikten sonra elle resetledikten sonra çektim, ekran kartını devre dışı bırakıyor sanırım çünkü masaüstündeki AMD Radeon yazılımı da yok oldu. Sorunun kaynağı ne olabilir acaba? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1657199566784.png
    1657199566784.png
    23,6 KB · Görüntüleme: 44
DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırmayın. Son zamanlarda DDU sorunlu çalışabiliyor.
WHQL olarak AMD Driver sayfasından sürücünüzü indirin ve kurulum sırasında "fabrika ayarlarına sıfırla" seçeneğini mutlaka kullanın.

Ryse arkadaşın dediği gibi DDU ile kaldırdım hocam, herhangi bir sorun olur mu? AMD Driver olarak en son çıkan Optional olan değil bir önceki WHQL Önerilen olanı yükledim ama merak ettiğim bu sorun ekran kartından mı kaynaklanıyor? Ben işlemci ile alakalı sanmıştım.

Hayır bu Windows dan kaynaklanıyor. 5600G apu işlemcisi ile bu sorunu 2 ay yaşadım. Ne yaptıysam sorunu çözemedim. Defalarca format attım işlemciyi söktüm taktım ( Bazıları direk değiştirmiş ) bir işe yaramadı. Sonrasında Opsiyonel, Beta, WHQL de denedim eski yeni driver olarak yine bir işe yaramadı.

En sonunda Aygıt Yöneticisinden "Sürücüye Geri Dön" kısmına tıkladım ve sorun tamamıyla çözüldü. 1 yıldır sorunsuz kullanıyoruz APU sistemi. Senin kurdugun driver ile Windows un kendi kurmak istedigi driver afallıyor ve saçmalıyor.

Bu durumu bir daha yaşarsan Aygıt Yöneticisinden "Sürücüye Geri Dön" çözümünü dene.

Hayır bu Windows dan kaynaklanıyor. 5600G apu işlemcisi ile bu sorunu 2 ay yaşadım. Ne yaptıysam sorunu çözemedim. Defalarca format attım işlemciyi söktüm taktım ( Bazıları direk değiştirmiş ) bir işe yaramadı. Sonrasında Opsiyonel, Beta, WHQL de denedim eski yeni driver olarak yine bir işe yaramadı.

En sonunda Aygıt Yöneticisinden "Sürücüye Geri Dön" kısmına tıkladım ve sorun tamamıyla çözüldü. 1 yıldır sorunsuz kullanıyoruz APU sistemi. Senin kurdugun driver ile Windows un kendi kurmak istedigi driver afallıyor ve saçmalıyor.

Bu durumu bir daha yaşarsan Aygıt Yöneticisinden "Sürücüye Geri Dön" çözümünü dene.
Tekrar aynı hata olursa dediğiniz gibi yaparım teşekkürler. Anladığım kadarıyla sorunun kaynağı BIOS üzerinden CPB açmak ile alakası yok yani.

Tekrar aynı hata olursa dediğiniz gibi yaparım teşekkürler. Anladığım kadarıyla sorunun kaynağı BIOS üzerinden CPB açmak ile alakası yok yani.

Hayır bununla alakası yok. BIOS dan ısı değerlerini düşürmeyi denemek için PBO yu kapatmayı deneyebilirsiniz.

Hayır bununla alakası yok. BIOS dan ısı değerlerini düşürmeyi denemek için PBO yu kapatmayı deneyebilirsiniz.
PBO'yu kapatıp denedim sıcaklıklarda hiçbir değişiklik olmadı.Yeni işlemci soğutucu ile şu an CPB ve PBO açık olarak kullanıyorum, en fazla 67-68° gördüm.Bahsettiğim sorun olmasa herhangi bir problem yok, umarım tekrar olmaz.

Umarım, ben sadece araya işe yaraması muhtemelen olan bilgi geçtim. Burada önemli olan kartı sorunsuz kullanmak %100 emin olmasam da bahsettiğim çözüm işe yarayacaktır kanaatindeyim. Denemeden de bilemeyiz.

Umarım, ben sadece araya işe yaraması muhtemelen olan bilgi geçtim. Burada önemli olan kartı sorunsuz kullanmak %100 emin olmasam da bahsettiğim çözüm işe yarayacaktır kanaatindeyim. Denemeden de bilemeyiz.
İlginiz için teşekkürler.

Bugün 2 defa daha aynı sorun oluştu.

Bilgisayar sürekli kilitleniyor, 2 saat içerisinde 4-5 kez aynı hatayı aldım. Bilgisayarı geri iade mi etsem acaba donanımsal bir sorun olabilir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı