Ryzen 5600X için soğutucu önerisi

TECHNİCAL

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.
  • MSI Tomahawk B450 Max.
  • Ryzen 5 5600X (stockfan)
  • Gigabyte RX580 4 GB.
  • Cooler Master MWE white 650 PSU.
  • Kingston SSD.
  • Kasa EverestXline tek 120mm fan.

Sisteme Cooler Master Masterliquid ML120L V2 RGB almayı düşünüyorum 450TL'ye buldum. Stock fan yeterli mi? Sizce değiştirmeli miyim? Hava soğutma mı almalıyım sıvı mı karar veremedim. Kasanın kapağı kapalı olduğunda 85 dereceyi görüyor.

Kesinlikle yeterli değil stok fan. 120mm sıvı soğutucu alacağınıza düzgün bir hava soğutucu almanızı öneririm. Bu işinizi görecektir:

RGB fantezin yoksa Arctic Liquid Freezer II öneririm. Bütçen varsa 240 mm al 120 mm çok da faydalı olmaz. Fakat kasa tercihin ziyadesiyle kötü. Kasada hava girecek bir yer neredeyse yok. Bu kasa ile soğutucun ne olursa olsun çok yüsek bir soğutma performansı bekleyemezsin.

Kasa çok kötü. O kasa ile hangi soğutucu olursa olsun pek fazla bir performans alamazsınız. Aşağıdaki soğutucuları öneririm:

RGB fantezin yoksa Arctic Liquid Freezer II öneririm. Bütçen varsa 240 mm al 120 mm çok da faydalı olmaz. Fakat kasa tercihin ziyadesiyle kötü. Kasada hava girecek bir yer neredeyse yok. Bu kasa ile soğutucun ne olursa olsun çok yüsek bir soğutma performansı bekleyemezsin.
Kasa 1 fan ise en az 2 fan eklemelisin öncelikle ardından kalan parayla ID cooling SE 224 XT alabilirsin.
Kasayı önceden almıştım Kasayı değiştirmemi mi önerirsiniz fan eklememi mi? Kasa fanı olarak neleri önerirsiniz

Kasayı önceden almıştım Kasayı değiştirmemi mi önerirsiniz fan eklememi mi? Kasa fanı olarak neleri önerirsiniz

Bu tamamen bütçene bağlı. Eğer kasanı değiştirebileceksen ön kısmı ızgaralı olan, iyi hava sirkülasyonu sağlayacak bir kasa almanı öneririm. Önemli ve soğutmayı sağlayacak olan sıvı soğutma kullansan dahi kasa içinden geçecek olan havadır. Kasa fanı kullansan da bu kasanın önündeki 2-3 tane 5-10 mm genişliğindeki delikten girecek hava kasaya F119 rotor türbini de bağlasan kısıtlı olacaktır. O nedenle mümkün ise bunu elden çıkarıp farklı bir kasa alman daha iyi olur. Benzer fiyatlara öyle kasalar mevcut. Örneğin Zalman S2 gibi...

Geri
Yukarı