Ryzen 5600X yüksek GHz

Voltaj sabit kalmalı , CPB yi kapadığınız için öyle, düşük frekansa inmesini istiyorsanız CPB yi açın, düzelecektir. Undervolt ta CPB yi kapamanız gerekmiyor.

İLk mesajınızda "kapatmam gerekti" yazmışsınız. Tamam düşmesi lazım, ama hep sabit düşük frekanslarda klamaz , inip çıkar devamlı oynar
Bilgisayar kullanımına bağlı olarak .. boşta olduğu zamanda da devamlı düşük frekansta sabit kalmıyor. Çıkıp çıkıp iniyor devamlı ama yüksek frekansta takılmıyor hemen düşüyor tekrar. eğer böyle davranıyorsa sorun yok

İLk mesajınızda "kapatmam gerekti" yazmışsınız. Tamam düşmesi lazım, ama hep sabit düşük frekanslarda klamaz, inip çıkar devamlı oynar
Bilgisayar kullanımına bağlı olarak. Boşta olduğu zamanda da devamlı düşük frekansta sabit kalmıyor. Çıkıp çıkıp iniyor devamlı ama yüksek frekansta takılmıyor hemen düşüyor tekrar. Eğer böyle davranıyorsa sorun yok

Sonradan açtım, sorunu çözmek için açıp kapatmadığım denemediğim yol kalmadı. Sorun çözülmedi. 3.7'nin altına inmiyor boşta. Mecbur böyle kullanacağım gibi.

Voltaj değeri iyi gibi duruyor ama yeni 5000 serisi deneyimim hiç yok, voltaj denemeleri yapamadım. Daha düşük ve daha yüksek voltajda nasıl davranıyor ? önemli olan aslında daha yüksek voltajda nasıl davrandığı ?
Bir de görev yöneticisinden değilde anakartın kendi monitor uygulamasından takip etmek daha doğru sonuç verecektir.

Voltaj değeri iyi gibi duruyor ama yeni 5000 serisi deneyimim hiç yok, voltaj denemeleri yapamadım. Daha düşük ve daha yüksek voltajda nasıl davranıyor? Önemli olan aslında daha yüksek voltajda nasıl davrandığı?
Bir de görev yöneticisinden değil de anakartın kendi monitör uygulamasından takip etmek daha doğru sonuç verecektir.

Ryzen Master'da gösterilen değerlere inanmayı tercih ediyorum. CPB kapatıp pstate OC ile pstate0'dan 4500mhz/1.175V ayarladım. Görev yöneticisi statik 4.5GHz gösteriyor fakat Ryzen Master çekirdeklerin hızlarını oyunlarda 3.7-4.2 arasında gezdiğini, 3-4-6 numaralı çekirdeklerin genelde uyuduğunu gösteriyor.

Sanırım Ryzen 5000 serisi işlemcilerin mimarisi o kadar karmaşık ki ne Windows ne AIDA64 ne HWiNFO64 vb. programlar okuyamıyor. Ryzen Master bütün işimi görüyor şimdilik. 4.5GHz ile 1.175V stabil değerim. 4.2GHz 1.022V çok iyi bir değer olsa da 4.5GHz 1.175V bana kötü gözüktü. Reddit sitesinde gördüğüm kadarıyla rekor 4.85GHz/1.1V. Kıskanmıyor değilim.

5000 serisi alacaksan şiddetle tavsiye ediyorum. AMD yapmış. CPB kapalı değilken sıcaklık değerlerim oyunlarda 78-85 arası geziyor. CPB kapalıyken yine 75-83 arası geziyor. Yakın zamanda Snowman T6 alacağım. Belki karşılaştırmalı sıcaklık değerlerini atarım buraya isteyen olursa.

Bu arada ek olarak söylemek istiyorum. CS:GO oyununda GTX 1080 ile 400 FPS sınırı ile 360-400 FPS arasında oynarken CPU Power 15-25Watt arası gidip geliyordu. Böyle bir performans yok! 20Watt nedir hocam 🤤

Ryzen Master'da gösterilen değerlere inanmayı tercih ediyorum. CPB kapatıp pstate OC ile pstate0'dan 4500mhz/1.175V ayarladım. Görev yöneticisi statik 4.5GHz gösteriyor fakat Ryzen Master çekirdeklerin hızlarını oyunlarda 3.7-4.2 arasında gezdiğini, 3-4-6 numaralı çekirdeklerin genelde uyuduğunu gösteriyor.

Sanırım Ryzen 5000 serisi işlemcilerin mimarisi o kadar karmaşık ki ne Windows ne AIDA64 ne HWiNFO64 vb. programlar okuyamıyor. Ryzen Master bütün işimi görüyor şimdilik. 4.5GHz ile 1.175v stabil değerim. 4.2GHz 1.022v çok iyi bir değer olsa da 4.5GHz 1.175v bana kötü gözüktü. Reddit sitesinde gördüğüm kadarıyla rekor 4.85GHz/1.1V. kıskanmıyor değilim.

5000 serisi alacaksan şiddetle tavsiye ediyorum. AMD yapmış. CPB kapalı değilken sıcaklık değerlerim oyunlarda 78-85 arası geziyor. CPB kapalıyken yine 75-83 arası geziyor. Yakın zamanda Snowman T6 alacağım. Belki karşılaştırmalı sıcaklık değerlerini atarım buraya isteyen olursa.

Bu arada ek olarak söylemek istiyorum. CS:GO oyununda GTX 1080 ile 400 FPS sınırı ile 360-400 FPS arasında oynarken CPU Power 15-25Watt arası gidip geliyordu. Böyle bir performans yok! 20Watt nedir hocam 🤤

Hortlatmış gibi olacağım ancak 4.5 GHz de 1.175 v yetersiz geldiğinden uyuduğunu sandığınız 3-4-6 numaralı çekirdekleri kapatmış sistem.

Durumu biraz daha açmak gerekirse sisteminiz kararlı değil,
AMD'nin geliştiği & geliştirdiği doğru kendini ancak kullanıcılarda mühendisliğe girişecekse kendini geliştirip araştırmalı.

Sistem Mavi ekran vermektense çekirdek kapatıyor zen2 zen3 serisinde, yani mevcut ayarlarınızda işlemcinizi %50 eksik performansla kullanıyorsunuz.
Sisteminin Farkında olmadığını varsayarak drop darboğaz fps düşüşü yaşadığından eminim.

O.c. Konusuna hakim üstadlara danışıp rehber edinerek yardım almanızı tavsiye ederim nacizane.

Yeni konular

Geri
Yukarı