Ryzen 5'in Oyun Performansı

Namık Yükselen

Hectopat
Daha fazla  
Ben bir sistem toplayacagim. Ya islemci olarak i5 7600'ü tercih edecegim ya da Ryzen 5 1600 tercih edecegim. Sistemim oyun odakli olacagi icin aslinda islemcinin oyun performansi benim icin cok daha onemli. Cok cekirdek kullanimi olursa Ryzen cok daha mantikli fakat piyasada GTA 5 gibi islemciye yuklenen bir oyunda bile Ryzen farki ortaya cikmiyor. Su an icin i5 7600 daha mantikli geliyor. Sizin bu konu hakkindaki dusuncelerinizi merak ettim.

Saf işlemci gücü olarak R5 modelleri İntel rakiplerine göre daha güçlüler, oyunlarda CPU kullanım oranları Ryzen modellerinde daha düşük. Oyun için işlemciden önce düşünmen gereken parça ekran kartıdır. İ5 modelleri R5 modellerine göre oyunlarda bir tık daha iyi performans veriyor, Ryzen işlemcilerin alınmaması için bir etken değil bu durum.

Saf işlemci gücü olarak R5 modelleri İntel rakiplerine göre daha güçlüler, oyunlarda CPU kullanım oranları Ryzen modellerinde daha düşük. Oyun için işlemciden önce düşünmen gereken parça ekran kartıdır. İ5 modelleri R5 modellerine göre oyunlarda bir tık daha iyi performans veriyor, Ryzen işlemcilerin alınmaması için bir etken değil bu durum.
Ama oyun icin i5 7600'un daha iyi olacagini dusunuyor heralde konu acan arkadas.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 1600 6 çekirdekli 12 ile Hyperthreading yapmakta ama oyun olarak birbirine benziyor
Ryzen 5 1600 render gibi kullanımlarda geçebilir

Şuan için i5 işlemciler ne kadar önemsiz bir fark olsa da, R5 işlemcilerden ortalama oyun performansı biraz daha iyi. Fakat R5 işlemciler oyun sırasında çok ama çok daha az kullanılıyor, buda geleceğe yönelik bir avantaj sağlar. Atıyorum 2017 yılı oyunlarında i5 7600'ün kullanımı %70-80 iken R5 1600'de %30-40 civarında. 2-3 yıl sonra i5 7600 %100 kullanım sonucu darboğaz olacak ve FPS düşecek. Zaman geçtikçe Ryzen işlemciler daha optimize çalışacak ve o fark belki hiç kalmayacak. Şimdiyi düşünmeyin!

Ryzen 5 1600X - Battlefield 1 - Ultra - 1080p = CPU kullanımı %40
Ryzen 5 1600X
- Battlefield 1 - Low - 1080p = CPU kullanımı %55
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

i5 6600K - Battlefield 1 - High - 1080p = CPU kullanımı %80
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

FX 8370 - Battlefield 1 - Ultra - 1080p = CPU kullanımı %75

@GCN CPU gücü farkı gör.

Bana niye gösteriyorsun, konu sahibi ben miyim? Sanki aksini söyledim!

Ryzen 5 1400 hariç diğer Ryzen 5 işlemcileri lütfen Core i5 işlemciler ile kıyaslamayın. Mümkünse Ryzen 5 1400'le bile kıyaslamayın, ezmenin ötesinde bir şey bu...! :neo:

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı