Ryzen 7 1800X Windows 11 uyumsuz kalıyor

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Microsoft'un saçmalığı ne zaman son bulacak çok merak ediyorum. 5 Ekim'e günler kaldı hala saçmalık devam ediyor.

İspat 1.PNG

ispat 2.PNG

Microsoft ne yapmaya çalışıyor anlamış değilim. AMD Ryzen ilk nesil işlemcilerin günahı ne kardeşim. Ryzen 7 1800X işlemcinin yanından geçemeyecek işlemciler ve hatta nefes dahi alamayacak işlemciler uyumluluk listesinde varken şu işlemci nasıl olmaz.

Manuel kurulum diyorlar. ISO dosyasını bulduk indirdik ve kurduk diyelim sonrası ne olacak.
Güncelleme ve güvenlik desteği vermeyeceklerini söylüyor Microsoft. Böyle bir saçmalık olabilir mi?

TPM 2.0 dediler ve mecut, aktif. Daha neyin kafasını sergiliyorlar anlamış değilim.

Bir kontrol programı ile bir işlem sonuç oluşturmuşlar. Kafalarına göre şu işlemci olsun, şu işlemci olmasın olmuş.
AMD Ryzen'in temeline bir ton para harcadı. İnsanları bu yapıya geçirmek için bir ton çaba ve emek harcandı. İnsanlarda tüm eleştirilere ve negatif durumlara karşı aldı ve evet gerçekten Ryzen bir devir değiştirdi.

Sonra Microsoft kardeşim ne haliniz varsa görün. :) Ne günlere kaldık Allah'ım.

AMD geçtim. Tekel bir yapıya dönmüş Intel'in işlemcilerini tanımamak nedir?
Recep Baltaş'ın göz bebeğim dediği sistem nasıl uyumsuz kalabilir.
5.nesil dedin uyumsuz kaldı diyelim. 6 nesil ve 7 nesil nasıl uyumsuz kalabilir Allah aşkına.

Recep Baltaş'ın eski bir açıklamasında yanlış hatırlamıyorsam videoda dahi bahsetmişti. TPM yapısı birçok ülkede kullanımı yasak dediğini hatırlıyorum.
Bu konuyu araştırdım ve böyle bir şeyin gerçeklik payı kesin var. Nasıl oluyorda böyle bir durumu zorunlu kılıp işlem alabiliyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım bu destek listesinin olayı işlemci gücü değil de güvenlik şeyleri ile alakalı.

Çıktığı gün bir feragatname çıkar onaylarsınız kurarsınız. 5 Ekim'i bekleyin. TPM 2.0, Secure Boot ve işlemci desteği zorunluluğu bir feragatname ile kaldırılır. Ama güncelleme alamayabilirsiniz orası ayrı.

@Shadow Ryzen

Feragatname ile bir şeyin kaldırılması ve devam etmesi söz konusu olamaz.

Şu saçmalık olabilir mi Allah aşkına. Feragatname ile ben sana Windows 11 yüklemene izin vericem.
Ancak destek sunmayacağım. Böyle bir hizmet olabilir mi?

Recap Baltaş'ın 5 Ekimde oluşacak kaynaklarına bakacağım. Durum nedir ne değildir göreceğiz.
Kendisinde zaten Ryzen 1800X işlemci olması lazım. İnşallah kontrol eder durumu bu işlemci ile birlikte.

Windows üzerinde tam sürüm yayınlandı diyerek kurup kullanmak olmaz sadece. Zamanla çıkacak veya mevcut olan uyumsuzluklara karşı güncellemeleri, güvenlik açıklarını giderecek güvenlik duvarı desteği gibi etkileri alamayacaksak ne gerek var Windows 11'e.

Yakında Windows 10 desteğini dahi keserler bu kafada. O zaman ne olacak.
İnsanlar yeni sistem almak zorunda kalacak.
Böyle bir mantık ve yaşam olabilir mi?

@Shadow Ryzen

Feragatname ile bir şeyin kaldırılması ve devam etmesi söz konusu olamaz.

Şu saçmalık olabilir mi Allah aşkına. Feragatname ile ben sana Windows 11 yüklemene izin vericem.
Ancak destek sunmayacağım. Böyle bir hizmet olabilir mi?

Recap Baltaş'ın 5 Ekimde oluşacak kaynaklarına bakacağım. Durum nedir ne değildir göreceğiz.
Kendisinde zaten Ryzen 1800X işlemci olması lazım. İnşallah kontrol eder durumu bu işlemci ile birlikte.

Windows üzerinde tam sürüm yayınlandı diyerek kurup kullanmak olmaz sadece. Zamanla çıkacak veya mevcut olan uyumsuzluklara karşı güncellemeleri, güvenlik açıklarını giderecek güvenlik duvarı desteği gibi etkileri alamayacaksak ne gerek var Windows 11'e.

Yakında Windows 10 desteğini dahi keserler bu kafada. O zaman ne olacak.
İnsanlar yeni sistem almak zorunda kalacak.
Böyle bir mantık ve yaşam olabilir mi?

@Shadow Ryzen

Bu konuları biliyorum. Az öncede bahsettim.
Saçmalığın temelinden bahsediyorum ben. Windows 11'i yükledik. Destek yok, güncelleme yok.
Akla mantığa yatıyor mu?

Bugün bir konuya denk geldim. Windows 10 dosyasını Windows 11 ile birşeyler yapmış biri.
Bununla alakalı yine ciddi saçmalıklar okudum.
Yorum dahi yazmadım yoksa ciddi tartışma çıkardı. Çıkmışta zaten belli cevaplaşmalardan.
İnsanlar Windows 11 için ciddi saçmalığa giriyor.

Resmi yayından sonra neler olur neler. Beni deli eden bunlar.

@Shadow Ryzen

Bu konuları biliyorum. Az öncede bahsettim.
Saçmalığın temelinden bahsediyorum ben. Windows 11'i yükledik. Destek yok, güncelleme yok.
Akla mantığa yatıyor mu?

Bugün bir konuya denk geldim. Windows 10 dosyasını Windows 11 ile birşeyler yapmış biri.
Bununla alakalı yine ciddi saçmalıklar okudum.
Yorum dahi yazmadım yoksa ciddi tartışma çıkardı. Çıkmışta zaten belli cevaplaşmalardan.
İnsanlar Windows 11 için ciddi saçmalığa giriyor.

Resmi yayından sonra neler olur neler. Beni deli eden bunlar.
Hiçbir şey olmaz bence. Windows 11'e kurulup da Windows 10'a kurulmayacak oyun ve uygulamanın olacağını düşünmüyorum. Windows 10'un en az 10 yıl desteği var LTSC sürümünde halihazırda. Yani zaten siz Windows 10 devam etseniz bile 10 yıl sonra o işlemci zaten size yeterli gelmeyecek oyun ve uygulamalar için. En basitinden bugünü düşünün. 10 yıl önce çıkmış olan hangi işlemciler ayakta iş görüyor?

@Ynka

5 Ekimde dahi bu durumu düzelteceklerini sanmıyorum.

@raknhocam

İşlemci üzerinden güvenlik meselesi söz konusu olamaz. Bununla alakalı zaten destek var ve güncellemeleri alınıyor.

@390845

Ryzen 3 2200G listede görünmüyor. Yada ben göremedim. Ama 2.nesil olup listede göremedim ryzen işlemciler var.
2200G 2. nesil olarak adlandırılıyor ama 2. nesil değil. Zen mimarili yani 1. Nesil. 2. Nesil Apu diyebiliriz. İlk nesil Bristol Ridge yani Ryzen öncesi.
Bana göre Microsoft bir yazı tura attı. Pandemi nedeniyle çip krizi malum ve buna bağlı olarak donanımlar oldukça yüksek fiyatta. Bu donanımların satılması için eski donanımların rafa kalkması gerek. Bu bir ihtimal.

Yeni konular

Geri
Yukarı