Ryzen 7 1800X Windows 11 uyumsuz kalıyor

@Shadow Ryzen

Bu konuları biliyorum. Az öncede bahsettim.
Saçmalığın temelinden bahsediyorum ben. Windows 11'i yükledik. Destek yok, güncelleme yok.
Akla mantığa yatıyor mu?

Bugün bir konuya denk geldim. Windows 10 dosyasını Windows 11 ile birşeyler yapmış biri.
Bununla alakalı yine ciddi saçmalıklar okudum.
Yorum dahi yazmadım yoksa ciddi tartışma çıkardı. Çıkmışta zaten belli cevaplaşmalardan.
İnsanlar Windows 11 için ciddi saçmalığa giriyor.

Resmi yayından sonra neler olur neler. Beni deli eden bunlar.
Düzeltme yapayım, güncelleme almayacak diye bir şey yok. Sadece güvenlik ve özellik güncellemelerini "otomatik" almayacak. Bunları manuel yükleme imkanınız var.

Düzeltme yapayım, güncelleme almayacak diye bir şey yok. Sadece güvenlik ve özellik güncellemelerini "otomatik" almayacak. Bunları manuel yükleme imkanınız var.

Şirketin açıklamalarından ve paylaşımlarından benim anladığım 2 şey var.

TPM 2.0 yoksa Windows'u unutun.
TPM 2.0 olduğu halde işlemci uyumsuzluğu yaşıyorsanız eğer destek yok. Ancak destek olmasa dahi siz Windows 11'i kullanabileceksiniz. Bunun için ise feragatname onayı talep ediyoruz oluyor.

Ben çıkış tarihinden sonra uyumsuz kalan işlemciler TPM 2.0 olması sayesinde güncelleme alacak mı, destek alacak mı ona bakacağım.

Bu olmaz ise eğer şirket ciddi bir saçmalığın içine batmış olacak ve ciddi tepkiler alacak.

Şirketin açıklamalarından ve paylaşımlarından benim anladığım 2 şey var.

TPM 2.0 yoksa Windows'u unutun.
TPM 2.0 olduğu halde işlemci uyumsuzluğu yaşıyorsanız eğer destek yok. Ancak destek olmasa dahi siz Windows 11'i kullanabileceksiniz. Bunun için ise feragatname onayı talep ediyoruz oluyor.

Ben çıkış tarihinden sonra uyumsuz kalan işlemciler TPM 2.0 olması sayesinde güncelleme alacak mı, destek alacak mı ona bakacağım.

Bu olmaz ise eğer şirket ciddi bir saçmalığın içine batmış olacak ve ciddi tepkiler alacak.
Ben de size şirkette arkadaşının yanında çalışan birisi olarak şöyle söyleyeyim:
TPM 2.0 çipi zorunlu, bu işletim sisteminin güvenliği için siz inansanız da inanmasanız da çok önemli.
CPU desteği zorunlu değil, fakat destekli olmadan otomatik güncelleme almayacaksınız. ISO olarak indirip güncellemeyi kendiniz yapmanız lazım.
Tabi ki özellikle CPU desteğinden dolaylı çıkan sorunlar fazla absürt. Ama MS'in bir bildiği vardır deyip susuyorum. Umarım sonu Windows 8 gibi olmaz.

@456593

Windows 11'i kendimiz yükleriz o dert değil.
Zaten temiz kurulum için zaten bunu yapıyoruz.

Benim kafama takılan ve herkesin dert ettiği tek şey ise Windows 11 de güncelleme ve güvenlik desteği.

Güvenlik ve güncelleme desteğinin işlemci ile hiçbir alakası yok. Zaten anakart ile şu an bu zorunlu yapıya sahibiz.
Sonrasında çıkan AMD işlemciler ve intel işlemcilerde bu yapı işlemcilerin içine kadar dahil oldu.
Sırf 8.ci nesil işlemciden önceki seriler ve AMD ilk serisinde işlemci içinde bulunmuyor diye böyle bir saçmalık varsa yuh artık.
Boşuna mı dahil edildi bu yapı.
Buna sahip olmayanların olayı ayrı bir olay. Ona yapacak birşey yok. Bu yapıdan Zaten dönecek halleri kalmadı belli.

TPM 2.0 hadi neyse güvenlik güncelleştirmeleriyle, destekle vs. ilgisi olabilir ama işlemci olayı bana da absürt geliyor. Bence 5 ekime doğru yavaştan birçok 8. nesil altı birçok güçlü işlemciye destek vereceklerini düşünüyorum.

Bende de i7 7700HQ var destek olmadığı için bekliyorum. Belki bir şekilde geçebilirim ama güncelleme vs. almayabilir diye beklemedeyim. Setup üzerinden de geçilmiyor bu ara "işlemci desteklenmiyor" uyarısı veriyor. Rufus ile temiz kurulum olarak geçilir mi bilmiyorum ama Insider olarak geçişte TPM 2.0 ile işlemci muaf tutuluyormuş galiba.

@456593

Windows 11'i kendimiz yükleriz o dert değil.
Zaten temiz kurulum için zaten bunu yapıyoruz.

Benim kafama takılan ve herkesin dert ettiği tek şey ise Windows 11 de güncelleme ve güvenlik desteği.

Güvenlik ve güncelleme desteğinin işlemci ile hiçbir alakası yok. Zaten anakart ile şu an bu zorunlu yapıya sahibiz.
Sonrasında çıkan AMD işlemciler ve intel işlemcilerde bu yapı işlemcilerin içine kadar dahil oldu.
Sırf 8.ci nesil işlemciden önceki seriler ve AMD ilk serisinde işlemci içinde bulunmuyor diye böyle bir saçmalık varsa yuh artık.
Boşuna mı dahil edildi bu yapı.
Buna sahip olmayanların olayı ayrı bir olay. Ona yapacak birşey yok. Bu yapıdan Zaten dönecek halleri kalmadı belli.
Ben illaki güncellemeleri almak için illegal da olsa bir yol bulunur diye düşünüyorum. Bunun CPU ile bir alakası olmadığının herkes farkında. Fakat çağ değişiyorsa, senin de değişmen gerek. Bu mantığı kullanıyor Windows 11. Uygun değilse, 2025'e kadar Windows 10'u kullanmaya devam edebilirsin. 2025'den sonra yine Windows 11 uyumlu bir CPU'n yoksa, işletim sistemi değişebilirsin. İyi günler dilerim.

Ben illaki güncellemeleri almak için illegal da olsa bir yol bulunur diye düşünüyorum. Bunun CPU ile bir alakası olmadığının herkes farkında. Fakat çağ değişiyorsa, senin de değişmen gerek. Bu mantığı kullanıyor Windows 11. Uygun değilse, 2025'e kadar Windows 10'u kullanmaya devam edebilirsin. 2025'den sonra yine Windows 11 uyumlu bir CPU'n yoksa, işletim sistemi değişebilirsin. İyi günler dilerim.

Windows 10 kullanmaya devam etmek bir şeçenek evet.
Günellemeleri illegal olarak yüklemekte bir seçenek evet.
Gerekirse işlemci yükseltmekte bir seçenek evet. Ancak şu anki ekonomik şartlarda hayır. Üzerine bu işlemciler en az 10 yıl hizmet edebilecek şekilde üretildiler.

Windows 10'un en çileli zamanlarında, Windows 8'in en çileli zamanlarında 3630QM işlemci ile bir gram sorun yaşamadım.

Gereksinimlerin hepsini karşılayıp sadece işlemci isim kodlaması yüzünden bunu siz normnal görüyorsanız böyle devam edin bence.

Ancak rica ediyorum bu konuya daha dönüş veya cevap, yorum yazmayın.
Şunun farkında olmadığınız sürecede yazmayın rica ediyorum.
6.Nesil İntel işlemcileride geçtim hadi. 7.Nesil olup ciddi performans gösteren işlemcilerde 8.Nesilde ne değişti ciddi bir anlamda?
AMD üzrinde 2.ci nesilde ne değişti. Adamlar 1600 işlemci sürümlerini 2.Nesilde sadece modifiye ederek sundular. 2.Nesil ile 1.Nesil Ryzen konularını bir araştırın bence. Açık çekirdek konularını dahi araştırın.

Windows 11 için İntelde 6.Nesil sürümleri sorunsuz destek alacak güçteler ve sorunları yok.
AMD üzerindeki Ryzen serisinde hiçbir sorun olacak durum yok.

Soket yapısında mevcut olan bir durumsa bununla dahi alakası yok.
Chipset yönetimi ile alakalı bir durumsa zaten yok.
Anakart kaynaklı sorunsa eğer X370 serisinde yeni Ryzen işlemcileri hala kullanabilmekteyiz.

Bu üreticiler eşşek mi arkadaşım bu yapılara tonlarca para harcayıp insanlara alım yapmasını sağlıyorlar. Sonra biri çıkıp sizin sattığınız ve aldığınız şu işlemcileri ben artık kabul etmiyorum diyor.

Microsoft sunucuları ve test cihazlarında hangi işlemciler hala kullanıyor baktınız mı?

Not : TPM 2.0 desteği bulunan tüm cihazlara hiçbir kısıtlama yapamazlar şu anda. Ne alaka işlemci diyorum tekrardan?

@Recep Baltaş Keşke şu konuya ciddi bir görüşlerini belirtse ve neyin ne olduğunu elindeki kaynaklarla açıklasa.

Son düzenleme:
Bende Ryzen 5 1600 (12nm) işlemci var ve destekliyor. Fakat bu işlemcinin 14nm versiyonu Windows 11 desteklemiyor. Sizin işlemciniz de (14nm) olduğu için arada mimari fark oluyormuş.

@an3m0n

Bu nm olayının farkındayım. Saçmalıklardan biri.
Ancak nm işlemci yapısı ve mimarisi ile alakalı bir durum. Windows 11'in şart koştuğu şeyle bir gram alakası yok.

TPM dediler ve ne oldu TPM desteği olan kişiler işlemci üzerinden kısıtlamaya uğradılar.
Altını tekrar tekrar çizerek söylüyorum. Kendi kafalarına göre şu işlemciler olsun ve şunlar olmasın kafasıdır bu.

Uyumluluk kontrolü programının sağlıklı bir şekilde sunulduğunu kesinlikle düşünmüyorum.
Windows için yapılan açıklarında sağlıklı kararlar olduğunu düşünmüyorum. Dünya çapında çoğu tüketici, kullanıcılar bundan ciddi rahatsızlık duyuyorlar.

İntel ve AMD buna bir dur demezse. Sen kimsin kardeşim demezse benim yeterli yapıma, mimarime destek vermemek nedir derse o zaman çözülecek bu sorun benden demesi.

Asus, MSI, Gigabyte gibi firmalardan ciddi bir tepki bekliyorum bakalım ne olacak.

• Intel Core i5-7640X
  • Intel Core i7-7740X
  • Intel Core i7-7800X
  • Intel Core i7-7820HQ
  • Intel Core i7-7820X
  • Intel Core i7-7900X
  • Intel Core i7-7920X
  • Intel Core i9-7940X
  • Intel Core i9-7960X
  • Intel Core i9-7980XE

Bu işlemciler uyumluluk listesine dahil olmuş galiba. Doğruluğunu araştırıyorum şimdi.

Son düzenleme:
Öncelikle CPU kısıtlamalarının en büyük hedefi stabilize ve sürücüler:
Microsoft, Windows 11'in minimum gereksinimlerini karşılamayan Insider Program PC'lerinin, bunu yapan PC'lere göre "%52 daha fazla çekirdek modu çökmesine sahip olduğunu" ve "sistem gereksinimlerini karşılayan cihazların %99,8 çökmesiz deneyime sahip olduğunu" söylüyor. Microsoft'a göre, bu çoğunlukla aktif sürücü desteğine bağlı. Daha yeni bilgisayarlar çoğunlukla, Microsoft'un Windows 10'da desteklemeye başladığı sürücüleri paketlemenin bir yolu olan daha yeni DCH sürücülerini kullanır. DCH uyumlu olması için, bir sürücünün yalnızca tipik bir .INF dosyası kullanarak yüklenmesi, OEM'e özgü sürücü özelleştirmelerini sürücüden ayırması gerekir. ve sürücünüze eşlik eden tüm uygulamaları (bir ses sürücüsü veya GPU için kontrol paneli gibi) Microsoft Store aracılığıyla dağıtmalıdır. DCH sürücüleri, son dört veya beş yılda yapılan donanımlar için yaygındır, ancak Windows 8 veya Windows 7 dönemlerinde gönderilen donanımlar için nadiren veya hiç yoktur.

Kesinlikle, 2012 veya 2014'teki bilgisayarlar, çökmelere neden olan eski sürücüler çalıştıracak - Windows 10 çalıştıran eski bilgisayarlarda Windows 7 dönemi sürücülerinin kullanılması, kararsızlığa veya genel tuhaflığa neden olabilir. Ancak Microsoft'un sayıları, bu eski sistemler ile 6. ve 7. nesil Intel Core sistemleri ve TPM 2.0 modülleri içeren birinci nesil Ryzen sistemleri gibi sistem gereksinimlerini neredeyse, ancak tam olarak kaçırmayan daha yeni bilgisayarlar arasında hiçbir ayrım yapmaz. Intel, AMD ve (çoğu durumda) bilgisayarları üreten şirketlerden gelen aktif DCH sürücü desteğinin keyfini çıkarın. Muhtemelen, Windows 11'i bu bilgisayarlara manuel olarak yüklemek, resmi olarak desteklenen bir cihaza yüklemek kadar kararlı hissettirecektir, ancak bu, kendimiz için test etmemiz gereken bir şey.

Microsoft bu kısıtlamayı sadece sürücüler ve stabilize için değil güvenlik için de yapıyor.
HVCI-win10.png

Bellek bütünlüğü özelliği Windows 10'da tamamen mevcuttur; 2019'un sonlarında başlatılan "güvenli çekirdekli PC" girişimi, tüm Windows 11 güvenlik gereksinimlerinin yanı sıra birkaç tane daha desteği zorunlu kılar. Ancak çoğu PC için, HVCI genellikle en yeni sistemler dışındaki tüm sistemlerde varsayılan olarak devre dışıdır. Microsoft, OEM'lere tüm 11. nesil Intel Core PC'lerde, AMD'nin Zen 2 veya Zen 3 işlemcilerinden biri (Ryzen 3000, 4000 ve 5000 serisi yongaları kapsar) ve Qualcomm Snapdragon 8180 SoC ve daha yeni; ayrıca en az 8 GB RAM ve 64 GB veya daha büyük bir SSD gerektirir. Bir bilgisayar kuruyorsanız ve kendiniz yeni bir Windows 10 yüklemesi yapıyorsanız, bu gereksinimleri karşılasanız bile HVCI varsayılan olarak etkinleştirilmeyecektir.

Yeni Windows 11 gereksinimlerini yönlendiren şeyin tam HVCI ve MBEC donanım desteği olduğunu varsayarsak, desteklenen işlemci listelerinde hala garip eklemeler ve hariç tutmalar var. Microsoft'un kendi Windows 10 belgeleri HVCI'nin tüm Kaby Lake işlemcilerinde çalıştığını söylese de, neden yalnızca bir avuç yüksek kaliteli 7. nesil Intel Core yongası resmi olarak destekleniyor? Ve AMD, Zen 2 mimarisinden başlayarak yalnızca MBEC desteği eklemiş olsa da, Ryzen 2000 serisi CPU'lar ve 3000 serisi APU'lar gibi AMD Zen+ işlemciler neden destek listesine dahil edildi? Bunlar, Windows 11 Ekim 5'de piyasaya sürüldüğünde yanıtlarını almayı umduğumuz sorular.

Bence Microsoft, Windows 10'da çoğu kişinin yaşadığı performans sorunlarını Windows 11'de de yaşamamak için koz üretmeye çalışıyor da olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı