Ryzen 7 2700X 30 derecenin altına düşmüyor

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Merhaba. Dün sistemimi upgrade yaptim Enermax Saberay kasa, Enermax Liqfusion 240 sogutma ve Enermax T.B RGB fanlar ile.
Sorunum daha dogrusu sorum söyle, islemcim bostayken 32--35 derecelerde calisiyor sessiz moddayken, lakin standart mod, performans modu ve en yüksek moda alsam yine ve hala 30-35 derecelerde seyrediyor. Bu normal mi acaba?

Yük altinda ve oyunlarda hiçbir sikinti yok bu arada (1 saatlik stres testinde maksumum 67 dereceyi gördü), ama belirli bir derecenin altina gecirtmiyor islemci sicakligini.

Sistem özelliklerim:
  • Gigabyte Aorus X470 GAMING Wi-Fi 7.
  • AMD Ryzen 7 2700X.
  • Gigabyte RTX 2080.
  • Seasonic focus Plus Platinium 850 Watt.
  • Corsair Vengeance RGB 16 GB DDR4 - 3000 MHz.
  • Enermax Saberay RGB case.
  • Enermax Liqfusion 240 RGB.
  • Samsung 970 Evo NVMe m-2 500 GB SSD (Windows)
  • Seagate Barracuda 2 TB HDD (sadece Steam)
  • Toshiba X300 6 TB HDD (depolama)
  • LG 27UD58P-B 4K 60 HZ monitör.
  • Acer Nitro XV272UP 144 Hz monitör.
  • Logitech Z200 hoparlör.
Yardimci olursaniz sevinirim.

Sevgiler :)

Son düzenleme:
Merhaba. Dün sistemimi upgrade yaptim enermax saberay kasa, enermax liqmax 240 sogutma ve enermax t. B RGB fanlar ile.
Sorunum daha dogrusu sorum söyle, islemcim bostayken 32--35 derecelerde calisiyor sessiz moddayken, lakin standart mod, performans modu ve en yüksek moda alsam yine ve hala 30-35 derecelerde seyrediyor. Bu normal mi acaba?

Yük altinda ve oyunlarda hiçbir sikinti yok bu arada (1 saatlik stres testinde maksumum 67 dereceyi gördü), ama belirli bir derecenin altina gecirtmiyor islemci sicakligini.

Sistem özelliklerim:
  • Gigabyte Aorus X470 GAMING Wi-Fi 7.
  • AMD Ryzen 7 2700X.
  • Gigabyte RTX 2080.
  • Seasonic focus Plus Platinium 850 Watt.
  • Corsair Vengeance RGB 16 GB DDR4 - 3000 MHz.
  • Enermax saberay RGB case.
  • Enermax liqmax 240 RGB.
  • Samsung 970 Evo NVMe m-2 500 GB SSD (Windows)
  • Seagate Barracuda 2 TB HDD (sadece Steam)
  • Toshiba X300 6 TB HDD (depolama)
  • LG 27UD58P-B 4K 60 HZ monitör.
  • Acer Nitro XV272UP 144 Hz monitör.
  • Logitech Z200 hoparlör.
Yardimci olursaniz sevinirim.

Sevgiler :)

Normal hiçbir sıkıntı yok. Hatta bu sıcak yaz aylarında iyi bile.

Dostum 30 derecenin altına düşmesi pek sorun değil. Düşmesini istersen şunu öneririm :

Havalar zaten 30 derece, nasıl 30'un altına düşebilir ki? İsterse yükte 85 dereceyi görsün, bugün 20 senelik Pentium 4'ler cayır cayır çalışıyor, Ryzen 7 2700X'e hiçbir şekilde zarar gelmez, yıpranmaz veya performansı düşmez. Siz yaşlansanız dahi bu işlemci sıfırmışcasına çalışabiliyor olacaktır.

Benim 2700X stok fan ile 35-40 civarı seyrediyor %100 boşta.
Genelde 40 gibi oluyor. (En son Haziran'ın başında, İstanbul'a sıcaklar gelmeden baktım)

Normal gibi sizinki de.

Yok arkadaslar kimse beni anlamamis. Sorum söyle bakin; sogutucum minimum performansta calisirken de 30 derece islemci sicakligim var maksimum performansda calisinca da 30 derece. Sorum bu normal mi?

Yoksa ben de biliyorum 30 derecenin cok iyi bir deger oldugunu :)

Yeni konular

Geri
Yukarı