Ryzen 7 2700X ve B450M S2H ile O.C yaparken neden yüksek voltaj veriyorlar?

Xenithral

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Ryzen 5 5600 4.65GHz PBO
MOBO: ASUS B450M DRAGON
GPU: PALIT RTX 3060
DISPLAY: AOC 25G3ZM 240Hz 0.5Ms AH-VA
Resimde görüldüğü gibi 1.21 voltaj (ellemedim voltajı) ile 4.125GHz hız stabil bir şekilde çalışıyor. O.C konusuna hakimimdir ancak daha iyi bir önerisi olan varsa bekliyorum. Konuları araştırdığımda 4.025GHz'de 1.3 voltaj verenler var. Niye bu kadar çok voltaj veriyorlar ben stabil kullanabiliyorsam? Aydınlatır mısınız beni? Stress testinde 67'yi geçmiyor. Kullandığım soğutucu Wraith Prism.
2700X 4.15 oto voltage.png

Son düzenleyen: Moderatör:
B450m s2h da overclock menüsü yok ki. Yani oraya voltaj ayarı diye bi ayar koymuşlar ama nasıl ne olduğunu kimsemin bildiğini sanmıyorum. Ben çok kurcaladım bi sonuca varamadım.

Her işlemci içindeki silikon aynı olmaz. Sizin bu voltaj ile aldığınız bu değeri başkası alamayabilir. Bundan dolayı en başta yüksek voltaj verilir. Stabil ayar tutturulana kadar azaltılır.

Her işlemci içindeki silikon aynı olmaz. Sizin bu voltaj ile aldığınız bu değeri başkası alamayabilir. Bundan dolayı en başta yüksek voltaj verilir. Stabil ayar tutturulana kadar azaltılır.
Danıştığım bazı kişiler şu an stabil olsa da birkaç ay sonra sorun olabilir falan dedi. Şu an aldığım hız Turbo'daki en yüksek değerin 100MHz daha üstünde. Çok büyük etkisi olmayacağını biliyorum. Sence bir zararı olur mu?
B450m s2h da overclock menüsü yok ki. Yani oraya voltaj ayarı diye bi ayar koymuşlar ama nasıl ne olduğunu kimsemin bildiğini sanmıyorum. Ben çok kurcaladım bi sonuca varamadım.
Ryzen Master'daki ayarın geçici olduğunu duydum. Bunu bana anlatabilir misin? Ben de bu anakartta o.c menüsünü bulamadım :D

0.1GHz yani 100MHz'in ne bir +'sı ne bir -'si olur. Tek sıkıntı yapabilecek nokta işlemcinin sürekli o voltajda kalması olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı