Ryzen 7 3700X CPU ısı dengesizliği

Callactus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba!
Sistemim 1 -1.5 aylık olmak üzere ve bugün ilk defa sistemimin ısınıp yeniden kendini başlattığını gördüm.
Sistemim;
CPU: AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 36MB 8 çekirdek AM4 7nm.
GPU: MSI RTX 3070 Gaming X Trio 8 GB GDDR6.
RAM: GeIL 16 GB (2x8) Orion RGB 3600MHz CL18 DDR4.
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus 4400MHz(OC)
Sıvı soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r 240mm.
SSD: Samsung 500GB 970 EVO 3400 MB okuma 2300 yazma.
PSU: Corsair 750W tx-m serisi 80+ Gold.
Kasa: MSI MPG Gungnir 100 tempered glass RGB USB 3.0 e-ATX mid Tower.

Oyun içerisinde değerlerimi özetleyecek olursak ani frekans ve voltaj değişimleri görmekteyim ki bu da canımı sıkıyor ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim bulunmamakla birlikte aşağıya atacağım fotoğraflarda görmüş olacaksınız ki CPU sıcaklık değerim hep normalin üstüne çıkmakta ve bugün 85 dereceyi gördü( sistemim için Ryzen Master'ın dediğine göre 95 derece maksimum gözükmekte) sıcaklık değerleri sürekli değişmekte örneğin; 69 da 15-20 saniye kaldıktan sonra 75 dereceye fırlıyor ve geri aynı sıcaklığa düşüyor 69'a, tekrar 15-20 saniye sonra 80'e fırlıyor 70'e düşüyor bu döngü sürekli devam ediyor ve her yükselip artışında minimum düşüş değeri gitgide artıyor ve 70 derece hatta 75 derecenin altına inmiyor sistemim bugün ise bana son darbeyi koyarak maksimum sıcaklığına ulaşıp kendini resetlediğini düşünüyorum. Kasam güzel ve hava akışı iyi bir kasa değil bunu biliyorum fakat elimde başka bir şansım bulunmamakta şu an.

Core performance Boost kapatın gibi önerileriniz olacaktır elbet fakat böyle bir şey yaptığımda ise (Black Desert Online için konuşuyorum) 30 FPS kadar düştüğünü hatta ana şehir bölgesinde 90-80 olan FPS'in 46'ya aniden düştüğünü gördüm. Hatta sıcaklık yükselmeden hemen önce frekans değerim anlık 3600MHz'ye düşüp geri normal değerine 4100-4200 arasına çıkıyor.

Açıkçası CPB kapattıktan sonra kendimizin voltaj ve frekans değerini vermemiz gerektiğini biliyorum ama nasıl yapılır hangi değerler sistemim için uygun verdiğim değer sistemimi yoracak mı yormayacak mı bunlardan endişeliyim.

Dosya Ekleri

• sda.png
    sda.png
    81,2 KB · Görüntüleme: 58
  • asdasd.png
    asdasd.png
    72,9 KB · Görüntüleme: 53
CBP kapatınca o denli bir kayıp olmaması lazım yalnız. En fazla 5-10 FPS etkiler CBP üstelik kapattıktan sonra kendimizin voltaj vermesi falan gerekmiyor. Kapalı şekilde kullanmak yetiyor.
Acaba soğutucuyu düzgün takamadınız mı?

Cbp kapatınca o denli bir kayıp olmaması lazım yalnız. En fazla 5-10 FPS etkiler cbp üstelik kapattıktan sonra kendimizin voltaj vermesi falan gerekmiyor. Kapalı şekilde kullanmak yetiyor.
Acaba soğutucuyu düzgün takamadınız mı?

Sistemi toplu olarak Sinerji'den aldım kendim nasıl takıldığını kontrol edemedim çünkü bilmiyorum. CPB kapatınca nihai veya yüksek performans modu fark etmeksizin 3600'de sabitlenmekte 5-10 görmedim açıkçası belki güç tasarrufu modunda unutmuşumdur diyeceğim fakat sanmıyorum. Onu geçtim CPB kapalı olarak kullanırsak uzun vadede performans kaybı yaşamacak mıyım? Technopat'ın bir videosunda bunu söylemişlerdi.

Hocam CBP kapatmanın getirisi götürüsünden daha fazla normalde. Ufak bir performans kaybına karşılık ciddi ısı azalması oluyor. Ama sizin durumunuz karışık çünkü sıvı soğutma var sizde.
Resimde görüldüğü kadarıyla işlemci yüzde 32 kullanımda 81 derece olmuş. Kesinlikle aşırı yüksek.
Siz bilgisayarı alınca stres testi yaptınız mı hiç?

Hocam CBP kapatmanın getirisi götürüsünden daha fazla normalde. Ufak bir performans kaybına karşılık ciddi ısı azalması oluyor. Ama sizin durumunuz karışık çünkü sıvı soğutma var sizde.
Resimde görüldüğü kadarıyla işlemci yüzde 32 kullanımda 81 derece olmuş. Kesinlikle aşırı yüksek.
Siz bilgisayarı alınca stres testi yaptınız mı hiç?
Yok yapmadım

CPB kapatıp OC yapmanız daha iyi olacaktır. Düşük voltaj sabitleyebilirsiniz.
Öyle yapmayı düşünüyorum ama son cümlemde belirtmiştim nasıl yapacağını bilmiyorum hangi frekans değerleri hangi voltaj ayarı için uygun olur ve verdiğim o değerler sistemimi yorar mı yormaz mı bilmiyorum.
Şu an ki haliyle bir stres testi yapın Aida64'den. Reset atarsa CBP kapatıp voltaj vs. ellemeden tekrar bir stres testi yapın.
Şimdi deneyeceğim.

Öyle yapmayı düşünüyorum ama son cümlemde belirtmiştim nasıl yapacağını bilmiyorum hangi frekans değerleri hangi voltaj ayarı için uygun olur ve verdiğim o değerler sistemimi yorar mı yormaz mı bilmiyorum.

Şimdi deneyeceğim.

Hocam deneme yanılma yöntemiyle bulacaksınız. 4.2 1.2 voltaj vererek başlayın.

Şu an ki haliyle bir stres testi yapın AIDA64'den. Reset atarsa cbp kapatıp voltaj vs. ellemeden tekrar bir stres testi yapın.

Hocam Dragon Center'dan Extreme performance seçtim ardından güç ve uyku modundan nihai performans seçtim sonrasında AIDA64 testinde minimum 82 maximum 93 ve 84-85 arası sıcaklık değerlerinde sabitti ama oyunlarda böyle olmuyor bunun sebebini anlayamadım oyunlarda ise 70 derecedeki sıcaklık 85'e fırlıyıp geri yavaş yavaş düşüyor nedeni nedir? Test sürem 12 dakika.
Hocam deneme yanılma yöntemiyle bulacaksınız. 4.2 1.2 voltaj vererek başlayın.

Deneyeceğim fakat ne zaman tamam oldu diyebilirim mesela 4.2 1.2 voltaj verdim sistem çalışıyor peki bunun sistemi yorup yormadığını nasıl anlayabilirim? Ve 1.3 1.4 voltaj verdiğimde ne gibi bir sonuç çıkarsa uygun olmadığını anlayabilirim?
Şu an ki haliyle bir stres testi yapın AIDA64'den. Reset atarsa cbp kapatıp voltaj vs. ellemeden tekrar bir stres testi yapın.

CPB kapalı maximum 58 minimum 57 dereceyi gördü oyunda iken benim hatam sanırsam güç tasarrufu modunda denemişim şu an gene yüksek FPS almaktayım sanırsam ömür boyu böyle CPB kapalı oynayacağım teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı