Ryzen 7 3700X işlemci hızı düşüp sabit kalıyor

Arocyn

Hectopat
Yer
Burdur Krallığı
Ryzen 7 3700X işlemci kullanıyorum. Bilgisayarı açtığımda işlemci hızı sabit 1 GHz civarı kalıyor. Oyun açsam bile RTX 2060'ım ile darboğaz yapıyor Valorant da bile FPS droplu bir şekilde 30 FPS alıyorum. Bunu 2 kez yaptı bugün de başta olmak üzere. Sorunu bilgisayarı yeniden başlatarak çözüyorum ama bunu 2. kez yapması bir hata vs. olabileceğini düşündürdü. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor? Denetim masasından güç ayarım AMD Ryzen High Performance modunda. Sıcaklık değerlerine de baktım bu sorun varken işlemci sıcaklığım 45 derece falan oluyor en fazla. Sorun yokken 56-68 derece arası yani işlemcim ısınmıyor.

İki videoda da bilgisayar boşta.
Bu sorunun videosu işlemciyi kullandığım zaman diliminde hiç 3.6 GHz'in altına düşmedi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da bilgisayarı yeniden başlattıktan sonraki video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç planın güç tasarrufunda olmasın.
Değil.
Ekran Görüntüsü (257).png

Başka bir güç planına geçer misin? Çipset sürücün güncel mi? Hızlı başlangıcı kapatır mısın? BIOS'un güncel değilse güncellemeyi unutma.
Güç planını "Balanced" yaptım. Chipset sürücüsünü tekrar indiriyorum kuracağım. Hızlı başlangıcı kapadım. BIOS sürümüm güncel. Şu an BETA BIOS var ama BETA olduğu için kurmuyorum yani en son çıkmış kararlı sürüm kurulu.

Geri
Yukarı