Ryzen 7 3700X işlemcide ani sıcaklık artışı

Oxygen12

Centipat
Daha 1 ay olmadı yeni topladığım sistemdeki işlemci yük altında ani sıcaklık değerleri yükseliyor ve bir anda düşüyor. Bu dereceler 50-75 arası geziyor benim kafama takıldı bir işlemci 50 derecedeyken bir anda 70-75 derece olabilir mi oyun ya da render atarken sıcaklık değerlerim şu şekilde ilerliyor. 50-75-55-70-62-51 gibi bu normal midir? Stres testi yapıyorum şu anda 6 saat oldu işleme başlayalı değerleri ekte belirttiğim gibi 89 dereceyi gördüm, şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Sistemim;
Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max 4133MHz(OC)
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
RAM: Corsair 16 GB(2x8) Vengeance LPX siyah 3200MHz CL16 DDR4.
Soğutucu: Stok soğutucu.
Ekran kartı: MSI GeForce RTX2070 Super Gaming Trio.
Kasa: Aerocool Airhawk Duo.
Not: Daha önce açılmış konulara baktım yeni BIOS Update geldikten sonra konu açılmamış Update yaptığım halde halen sorun devam ediyor.
BIOS'da böyle gösteriyor, yanlış olan biyer var mı yok mu tam bilmiyorum yardımcı olacak varsa sevinirm.

Dosya Ekleri

• resim 1.png
    resim 1.png
    799,5 KB · Görüntüleme: 32
  • resim 2.png
    resim 2.png
    797,7 KB · Görüntüleme: 31
  • resim 3.png
    resim 3.png
    774,8 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG20200504103519.jpg
    IMG20200504103519.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir sorun yok. İşlemci kendini turboluyor. Sıcaklık sorun olunca kendi kendine frekans düşürebilir.
2 kere mavi ekran hatası aldım 2 hafta önce birdaha almadım bios update yaptıktan sonra.
bir de düşük işlemcilerde aynı uygulama 50 derece sabit çalışırken benim 65-70-75 almam açıkçası oturuyor içime .

Aynı işlemciyi kullanıyoruz, kafanıza takmanıza gerek yok. Tek çekirdekte 4.4 GHz'e yükseliyor işlemci, bunun için de voltajı arttırması gerekiyor. Ani çıkışlar sizi endişelendirmesin.

anladım teşekkür ederim içim birazda olsa rahatladı sıkıntı yapmıştım kendime , ek olarak termal macun yenilesem sıcaklıkta değişim yaşarmıyım ?

Aynen öyle. Ani çıkışlar problem değil. İşlemci ağır testlerde 94-95 dereceleri görüp kendi gücünden kısmaya başlarsa 4 GHz değil de 3.5'lara falan düşerse o çok sıkıntı. Veya sıcaklıktan dolayı kendini kapatma olayı varsa o sıkıntı. 6 saatlik test sonucunda 89 derece kabul edilebilir bir değer.

-Evet termal macun olarak Cooler Master Mastergel Maker öneririm ortalama 4 ila 10 derece arası düşürecektir, bende öyle oldu.

Geri
Yukarı