Ryzen 7 3700X overclock tavsiyesi

4.2GHz 1, 250voltaj vererek Cinebench 4918 puan aldım sizce nasıldır? Boşta 38-40 yük altında 66-68 derecelerde maksimum.
Voltaj arttırmak performansıda arttırır mı?

4.2GHz 1, 250voltaj vererek Cinebench 4918 puan aldım sizce nasıldır? Boşta 38-40 yük altında 66-68 derecelerde maksimum.
Voltaj arttırmak performansıda arttırır mı?
Hocam ikisi bambaşka işlemler. Voltaj arttırarak frekansı yükseltmek istiyorsanız bu overclock işlemi, bu işlemde 4.4 ve üzerine çıkarsınız. Ama sabit frekans değeri de girmeniz gerekli.

Sabit en düşük voltaj ile performanslı kullanmak istiyorsanız bu undervolt işlemi. Burada da verebileceğiniz en düşük voltajı ve bu voltaj ile alabileceğiniz en yüksek frekansa bakıyorsunuz. Bunun için sabit bir frekans girmenize gerek yok, auto da bırakıp verdiğiniz voltaja göre işlemciniz kendi frekansı yakalıyor. Bu da max 4.4 - 4.5 olabilir (işlemcinin kalitesi iyi ise).

Sizin bulduğunuz değere birşey diyemem çünkü önünü arkasını bilmiyorum. Daha düşük voltaj denediniz mi? Nasıl denediniz detaylar çok fazla.

Böyle ortadan sabit bir değer girip deneyince bu ne undervolt ne de overclock oluyor. Sabit voltaj ile işlemciyi kullanmak oluyor. İşlemcinin tam kapasitesini anlamak için çok fazla kombinasyon deneniyor. Benim işlemcim için aradığım değeri bulmam gece gündüz , test ve denemeler ile 1 haftamı almıştı.

Eğer undervolt yapmak istiyorsanız daha önce paylaştığım yazıdaki işlemleri yapmalısınız en doğru sonuca ulaşmak için. İşlemci farklı bile olsa mantık tamamen aynı.

Yeni konular

Geri
Yukarı