Ryzen 7 3700X overclock tavsiyesi

Voyndex

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
  • Ryzen 7 3700X.
  • Silverstrone PF360 sıvı soğutucu.
  • MSI B550 Tomahawk.
  • AMD XFX 6600XT GPU.
  • G.Skill 3.600MHz 2x8 16 GB.
  • High Power 750W 80+
Böyle bir sistemim var ve işlemcimi hızlandırmak istiyorum. Uzun zamandır 3.60GHz 1.000V'de kullanıyorum. 4.2 GHz veya 4.3 GHz değerlerine çıkartmak istiyorum. Stabil ve düşük voltaj değerlerini bulmam gerek. Bu konularda çok tecrübeli değilim. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.
(BIOS üzerinden overclock yapacağım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Ryzen 5 3600'ü 4.2GHz 1.1-1.2v değerlerinde çalıştırabiliyorum.

Bunu aslında senin deneyerek bulman lazım, malum herkesin şartları farklı olabiliyor ve buna bağlı olarak da sıcaklıklar değişebiliyor. Tahminen ve kafadan bir değer söylemek gerekirse 1.1-1.2v yetecektir.

Hocam bunu zamanında yazmıştım. Undervolt ile performanslı bir sonuç elde ediyorsunuz. Genel mantığı burada anlattığım gibi, kendinize uygun en iyi değerleri yakalayabilirsiniz ;

Sıvı soğutman güzel. 1.3V ile çıkabildiğin frekansa kadar çıkmaya çalış. 1.3V üstünü önermem o kadar yormaya gerek yok işlemciyi. 1.3V'de tahminim 4.0-4.1 GHz yapabilirsin.

Ben Ryzen 5 3600'ü 4.2GHz 1.1-1.2v değerlerinde çalıştırabiliyorum.

Bunu aslında senin deneyerek bulman lazım, malum herkesin şartları farklı olabiliyor ve buna bağlı olarak da sıcaklıklar değişebiliyor. Tahminen ve kafadan bir değer söylemek gerekirse 1.1-1.2v yetecektir.
6 core 12 thread ile 8 core 16 thread işlemcilerin OC potansiyelleri çok benzerlik göstermiyor. Çekirdek çoğaldıkça frekans yükseltmek zorlaşıyor. Voltajı bassan yine yaparsın ama bu sefer de günlük voltaj değerlerinde kalamazsın. Kısacası 4.2 GHz 1.1-1.2V'de yetebilmesi için 3700X'in silikon kalitesinin çok iyi olması gerek.

6 Core 12 thread ile 8 Core 16 thread işlemcilerin OC potansiyelleri çok benzerlik göstermiyor. Çekirdek çoğaldıkça frekans yükseltmek zorlaşıyor. Voltajı bassan yine yaparsın ama bu sefer de günlük voltaj değerlerinde kalamazsın. Kısacası 4.2 GHz 1.1-1.2V'de yetebilmesi için 3700X'in silikon kalitesinin çok iyi olması gerek.

Aslında onu yazmıştım, ama kaza ile sayfa yenilemem sonucu yazdıklarım gidince biraz hayata küstüm yalan yok :D

Aslında 1.3V'a çıksak yeterli olabilir diye düşünüyorum, dediğim gibi biraz da kullanıcının deneyerek bulması lazım. Hem dediğiniz silikon kalitesi hem de sıcaklık eğrisinden dolayı.

Forumda şampiyonenes adında bir kullanıcı açtığı konuda 1.250 voltaj ile 4.3 sabit kullanmaya başladığını söylemiş bu şekilde denemeli miyim? 4.3 GHz bana fazlasıyla yeterli ve yaptıktan sonra stabil çalışıp çalışmadığına nasıl emin olabilirim?

Forumda şampiyonenes adında bir kullanıcı açtığı konuda 1.250 voltaj ile 4.3 sabit kullanmaya başladığını söylemiş bu şekilde denemeli miyim? 4.3 GHz bana fazlasıyla yeterli ve yaptıktan sonra stabil çalışıp çalışmadığına nasıl emin olabilirim?
Prime95 programından Small FFTs testine sokarak. 15 dakika yeterlidir. Test sırasında sıcaklığın 90'ı geçerse durdur ama o sıvı soğutmayla o kadar ısınacağını sanmıyorum.

Silikon kalitesi derken neden bahsediyorsunuz her işlemcinin içerisindeki silikon farklı mı?
Evet. Hepsi aynı silikona sahip değil. Yani hepsinin OC potansiyeli aynı değil.

Silikon kalitesi derken neden bahsediyorsunuz her işlemcinin içerisindeki silikon farklı mı?

Evet, örneğin benim silikon kalitem kötüdür seninki iyidir; bu da ikimizin OC potansiyellerini etkiler (aynı işlemci üzerinden konuşacak olursak).

Yeni konular

Geri
Yukarı