Ryzen 7 3700X Sabit Voltaj ve GHz Sorunu

CrossBench

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar.
MSI X570 GAMING PRO carbon anakart ile 3700X işlemci kullanmaktayım. Sistemi ilk aldığımda voltajı anakartın verdiği değerden biraz aşağıda ayarlayıp kullanıyordum. Genel olarak detaylara çok bakmadan en güncel BIOS sürümüne geçtim. Burada da aynı şeyleri yaptım (voltaj düşürdüm) ve fark ettimki Windows üzerinde güç planı ayırt etmeksizin işlemci 3,90-4,15 GHz arasında sabit kalıyor. BIOS ayarlarını varsayılana çevirdiğimde de voltaj değişkenlik göstermesine rağmen işlemci daima yüksek frekans değerlerinde çalışıyor. Core performans Boost özelliğini devre dışı bırakıp diğer ayarları varsayılan yaptığımda da 3.6 GHz sabit hız alıyorum.

Sebebini anlayamadım. Yardımlarınızı rica ediyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Denetim Masası > Güç Seçenekleri ile alakalı olmalı. Buradan güç tasarrufu ve dengeli seçeneklerini seçip bir süre gözlemleyin. Devam ederse Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir kısmından işlemci güç yönetimine göz atın.

Denetim Masası > Güç Seçenekleri ile alakalı olmalı. Buradan güç tasarrufu ve dengeli seçeneklerini seçip bir süre gözlemleyin. Devam ederse Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir kısmından işlemci güç yönetimine göz atın.

Sorun oradaki ayarlar ile ilgili olsaydı format sonrası düzelmesi gerekmez miydi?
Ayrıca AMD sürücüleri kurulduktan sonra oraya gelen güç planlarıda var. Onlarda Windows'da hazır bulunanlar gibi sonuç veriyor bana. Ayrıca bu mesajı göndermeden birkaç deneme daha yapmak istedim.

Çeşitli denemelerle kısmen sonuca ulaştım. AMD Cool n Quiet ayarı auto konumdaydı. Auto'dan aktif kısmına getirdim. Frekans ve voltaj değişkenlik göstermeye başladı. Fakat şimdi başka bir sorum var. İşlemciye sabit voltaj değeri girdiğimizde (override mode ile undervolt işlemi yapıyorum) voltaj sabit kalıyor fakat frekans değişkenlik gösteriyor.

EKLEME

Benim yapmak istediğim voltaj için üst sınır belirleyip gerektiğinde aşağı yönlü değişkenlik göstermesi.
Offset ile "-" yapıp, değeri 0.1000 girdim. Bu sayede istediğim gibi oluyor değerler. Ama anakart işlemciye varsayılan 1.4v güç veriyor. Ben bunu maksimum 1.3 veya 1.35 değerinde sınırlamak istiyorum. Offset ile bunu nasıl ayarlayabilirim?

Düz voltaj ve frekans girin en iyisi. Örnek vermek gerekirse ben 4.225 GHz ve 1.325V ile kullanıyorum 3700X'i.

O şekilde fanlar devirli çalışıyor, hem ortalama sıcaklık yükseliyor, hemde gereksiz yere daha fazla enerji tüketiyor.
Sıcaklığı ve enerjiyi geçtim oturma odasında fan sesi belli ediyor kendini. Fanları ayarlasam bile bu sefer sıcaklık bir miktar yükseliyor.

@CrossBench 1.2V ile 4.1'de çalıştırabilirsin sanırım. O zaman ısınmaz. Fanı da kendine göre ayarlarsın. Gereksiz yere daha fazla enerji değil elbette. Performans artışı yaşarsın. Özellikle çoklu çekirdekte.

@CrossBench 1.2V ile 4.1'de çalıştırabilirsin sanırım. O zaman ısınmaz. Fanı da kendine göre ayarlarsın. Gereksiz yere daha fazla enerji değil elbette. Performans artışı yaşarsın. Özellikle çoklu çekirdekte.
Hali hazırda onu yapabilirim zaten. Peki dediğim gibi yapabilir miyiz? Performansa ihtiyacım da yok şu an. Mesela bu mesaji yazarken CPU-Z'dan voltaja baktığımda 0,872V olduğunu görüyorum. Biraz yüklenince 1.192V değerini gördüm. Daha sonra 1.36'ya kadar çıktı. Fakat 1.080V civarında geziniyor ortalama olarak. Ayrıca sistem boşta 41 derecede çalışıyor. 6700K'da aynı sıvı soğutma ile 35 derece altında değerler alıyordum. Ayrıca fanlar Ryzen'daki gibi devirli çalışmıyordu. Bunu bir sorun olarak görmüyorum ama kasanın oturma odasında olmasından dolayı optimum ayarları bulmaya çalışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben sistemi ilk kurduğumda da böyleydi. BIOS ve Chipset güncellemesi yapın. Güç seçeneklerinden Dengeli değil ,Ryzen Balanced'ı seçin.
Adsız.png

Yeni konular

Geri
Yukarı