Ryzen 7 3700X stok soğutucu ile 92 derece!

DarylMaryl

Femtopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
EEM
Herkese merhaba. Öncelikle forumda yeniyim ve bu ilk konum, yapabileceğim hatalar nedeniyle şimdiden özür dilerim.

İlk olarak sistem bilgimi vereyim,

MSI B450 Tomahawk Max AMD B450 anakart.
AMD Ryzen 7 3700X işlemci (kendi stok soğutucusu)
Corsair 16 GB 4000MHz CL16 RAM.
Samsung 970 EVO Plus 500GB NVMe SSD.
ASUS Dual AMD Radeon RX5500 XT 4 GB ekran kartı.
Sharkoon RGB lıt 100 PC kasası (toplam 3+1 fan)
Corsair 650W Power.
Win 10 Pro 64 (20h2)

Bu kasayı yaklaşık 2 gün önce YouTube'da videolar izleyerek topladım, benim içinde ilkti. Kasanın kuruluş amacı kardeşimin video editleme, render, Photoshop gibi programları iş için kullanmasıdır. Bu yüzden kasayı kurduktan sonra BIOS'u da, Windows'u da, ekran kartını da en son sürümlerine güncelledim. Ardından hızını arttırmak için BIOS'dan a-XMP özelliğini açıp RAM'leri hızlandırdım, ardından da Game Boost özelliğini açıp PC'yi hızlandırmak istedim. Ancak hem Game Boost'u açar açmaz gelen yüksek fan sesinden rahatsız olup hem de ufak araştırmalar ile o özelliğin fazla voltaj çektiğini öğrenince o özelliği tekrar kapattım. Manuel OC yapmaya karar verdim ve biosa reset çekip, "Core performance Boost" özelliğini kapatıp BIOS resimlerinde de görüldüğü üzere RAM ve CPU değerlerini az buçuk bilgimle yaptım. Şu an hem BIOS'da hem de CPU-Z programında hızım 4.4, RAM hızlarım da 4000 MHz görünüyor. Ancak görev yöneticisi ve bilgisayarım'a sağ tık yapıp özellikler dediğimde hızım 3.6 GHz görünüyor. Game Boost'u açtığım zaman her yerde hızın 4.2 yazdığını görmüştüm, ancak manuel OC ile yaptığım hızları buralarda göremiyorum. Ayrıca CPU-Z programında stress testi yaptığımda HWMonitor uygulaması ile sıcaklıkları kontrol ettiğimde sizlerinde resimlerde görebileceği üzere sıcaklık değerlerim 92 94 derecelere dayanıyor. Daha da artar muhtemelen ama ben bir şey olmasın diye testi sonlandırıyorum. Benim problemlerim ve PC'ye yaptıklarım bunlar arkadaşlar. Çözüm önerilerinizi, neleri yanlış yaptığımı, hem sisteme ve hem bana olan öneri ve yorumlarınızı bekliyorum. Herkese iyi günler.

Dosya Ekleri

• Anlık Cpu Z Ram.jpg
    Anlık Cpu Z Ram.jpg
    33,1 KB · Görüntüleme: 50
  • Anlık Cpu Z.jpg
    Anlık Cpu Z.jpg
    48,5 KB · Görüntüleme: 36
  • Benchmark.jpg
    Benchmark.jpg
    34,7 KB · Görüntüleme: 45
  • Görev Yöneticisi.jpg
    Görev Yöneticisi.jpg
    50,9 KB · Görüntüleme: 43
  • Hw monitör 1.jpg
    Hw monitör 1.jpg
    168,5 KB · Görüntüleme: 33
  • Hw monitör 2.jpg
    Hw monitör 2.jpg
    167,1 KB · Görüntüleme: 44
  • 20210308_132459.jpg
    20210308_132459.jpg
    316,6 KB · Görüntüleme: 37
  • 20210308_132508.jpg
    20210308_132508.jpg
    327,3 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
O işlemciyi stok soğutucuyla kullanmak hata. Aynı zamanda bir de OC yaparsanız stok fanla bu değerleri görmeniz normal. Bilgisayar bu sıcaklıkları görmemek için fanları yüksek güçte çalıştırmak istemiş, ona da sen müdahale etmişsin. Elinde 3 seçenek var:
1- Fanları tam güçte çalıştırmak.
2- İşlemci, RAM gibi parçalarını varsayılan hızlarında kullanmak.
3- Gidip işlemcine güzel bir soğutucu almak.

Muhtemelen sorununu çözecek olan madde 3.maddedir. Sen o zamana kadar ilk 2 maddeyi uygulamaya çalış.

O işlemciyi stok soğutucuyla kullanmak hata. Aynı zamanda bir de OC yaparsanız stok fanla bu değerleri görmeniz normal. Bilgisayar bu sıcaklıkları görmemek için fanları yüksek güçte çalıştırmak istemiş, ona da sen müdahale etmişsin. Elinde 3 seçenek var:
1- Fanları tam güçte çalıştırmak.
2- İşlemci, RAM gibi parçalarını varsayılan hızlarında kullanmak.
3- Gidip işlemcine güzel bir soğutucu almak.

Muhtemelen sorununu çözecek olan madde 3.maddedir. Sen o zamana kadar ilk 2 maddeyi uygulamaya çalış.

Öncelikle cevabınız ve önerileriniz için teşekkür ederim. Açıkçası bu işlemciyi tercih etmemdeki sebeplerden biri de kendi soğutucusunun iyi olduğu yorumlarını sık sık görmemdi. Galiba Wraith Prism dedikleri soğutucu var üzerinde. Aynı işlemci ve soğutucu ile daha düşük sıcaklıkları gören arkadaşlar görmüştüm forumda, acaba bir şeyi yanlış mı yaptım diye düşünüyorum
@Tolga Samet

Öncelikle cevabınız ve önerileriniz için teşekkür ederim. Açıkçası bu işlemciyi tercih etmemdeki sebeplerden biri de kendi soğutucusunun iyi olduğu yorumlarını sık sık görmemdi. Galiba Wraith Prism dedikleri soğutucu var üzerinde. Aynı işlemci ve soğutucu ile daha düşük sıcaklıkları gören arkadaşlar görmüştüm forumda, acaba bir şeyi yanlış mı yaptım diye düşünüyorum.
@Tolga Samet

Cevabımı dikkate aldığın için öncelikle ben teşekkür ederim. Başka testlerdeki iyi sıcaklık değerleri sistemin bağlı olduğu kasaya, kasanın hava akışına, kasanın bulunduğu yere, kasanın bulunduğu odanın sıcaklığına vs. birçok şeyden dolayı olabilir. İzlediğin videolarda gördüğün sıcaklık değerleri benchmark testlerinde 70-75 arasındaysa ve sende bu seviyeleri görüyorsa bir problem var demektir. Eğer bu sıcaklıkların üstündeyse dediğim gibi bazı şartlardan dolayı bu sıcaklıkları alıyorsundur.

Cevabımı dikkate aldığın için öncelikle ben teşekkür ederim. Başka testlerdeki iyi sıcaklık değerleri sistemin bağlı olduğu kasaya, kasanın hava akışına, kasanın bulunduğu yere, kasanın bulunduğu odanın sıcaklığına vs. birçok şeyden dolayı olabilir. İzlediğin videolarda gördüğün sıcaklık değerleri benchmark testlerinde 70-75 arasındaysa ve sende bu seviyeleri görüyorsa bir problem var demektir. Eğer bu sıcaklıkların üstündeyse dediğim gibi bazı şartlardan dolayı bu sıcaklıkları alıyorsundur.

Peki bu BIOS ve görev yöneticisindeki hız göstergelerinin farklılıkları neden olabilir, ayrıca bir arkadaşı konuya etiketlemek istiyorum ama galiba başaramıyorum, nasıl yapacağım
@Tolga Samet

Peki bu BIOS ve görev yöneticisindeki hız göstergelerinin farklılıkları neden olabilir, ayrıca bir arkadaşı konuya etiketlemek istiyorum ama galiba başaramıyorum, nasıl yapacağım.
@Tolga Samet

Görev yöneticisi daha çok stock verileri baz alarak gösteriyor. En doğru sonuç her zaman BIOS üzerinden görüntülediğinizdir. Arkadaşı etiketleme konusunda da bir fikrim yok. Moderatörlere bir sormak lazım.

Şaşırtıcı şekilde etiketlerin hiçbiri gelmemiş. CPU-Z'e bakarsak sıkıntısız 4.4'e overclocklanmış işlemci. Prime95 ile stabilitesini test etmenizi önermek isterdim ancak sıcaklık sebebiyle sistem direkt restart çeker veya hız düşürür. Montajı kendiniz mi yaptınız? Soğutucudaki ayağı kapattınız mı? Yeterli basıncı sağlamıyor olabilir kapatmadıysanız. RAM frekansını 3800MHz'e düşürüp Infinity Fabric'i elle 1900'e çekmeniz gerekiyor, yoksa 4000MHz dezavantaj sağlar IF'den dolayı. 2000MHz'e çıkması imkansız desem yeridir.

Şaşırtıcı şekilde etiketlerin hiçbiri gelmemiş. CPU-Z'e bakarsak sıkıntısız 4.4'e overclocklanmış işlemci. Prime95 ile stabilitesini test etmenizi önermek isterdim ancak sıcaklık sebebiyle sistem direkt restart çeker veya hız düşürür. Montajı kendiniz mi yaptınız? Soğutucudaki ayağı kapattınız mı? Yeterli basıncı sağlamıyor olabilir kapatmadıysanız. RAM frekansını 3800MHz'e düşürüp Infinity Fabric'i elle 1900'e çekmeniz gerekiyor, yoksa 4000MHz dezavantaj sağlar IF'den dolayı. 2000MHz'e çıkması imkansız desem yeridir.

Cevabın için teşekkür ederim. Evet montajı kendim yaptım, soğutucunun klips şeklinde bir ayağı vardı, onu da doğru kapattığımı düşünüyorum, sonuna kadar kapalı. Fotoğrafta belli olur mu bilmem ama fotoğrafta koyuyorum şimdi. RAM frekansını alırken yanlış mı almışım? Anakart 4133 destekliyor diye yüksek frekanslı olanını almıştım. Neden 4000'de kullanamayacağımı ve Infinity Fabric'in neresi olduğunu nasıl düşüreceğimi biraz daha detaylı anlatabilir misin acaba. Kusura bakma yoruyorum

Dosya Ekleri

• 20210308_170816.jpg
    20210308_170816.jpg
    123,9 KB · Görüntüleme: 31
  • 20210308_170843.jpg
    20210308_170843.jpg
    123,1 KB · Görüntüleme: 38
Anakart desteğinden ziyade IF sınırını aşmamak önemli, 2:1 olduğundan bant genişliği yarı. FCLK Freq ayarını elle 1900 yapın, alttakini de birbirine eşit olacak şekilde ayarlayın. Soğutucuya gelirsek, normalde yeter ancak bu kadar yüksek olmasını anlayamadım.

Anakart desteğinden ziyade IF sınırını aşmamak önemli, 2:1 olduğundan bant genişliği yarı. FCLK Freq ayarını elle 1900 yapın, alttakini de birbirine eşit olacak şekilde ayarlayın. Soğutucuya gelirsek, normalde yeter ancak bu kadar yüksek olmasını anlayamadım.
Cpu voltajını daha düşük verebileceğimi fark ettim ve şuan voltajı yavaş yavaş düşürerek en alt limiti bulmaya çalışıyorum. Bu da bir miktar sıcaklığa etki etti, öyle hemen 92lere falan yükselmiyor. Cpu-Z stress testinde 15 dakika da 91 dereceye gelebildi. Önceden 1 2 dakikada 92 93 geliyordu bende kapatıyordum. Size 2 sorum var, birincisi dediğim gibi kardeşim video editleme ve render işleriyle uğraşacak, şuan biosta Core Performance Boost açık ama değiştirme özelliği kapalı yani rengi soluk, sence bunu açmalı mıyım yoksa kapalı mı kalmalı. İkinci sorum ise neden Bios ve Cpu-Zde hızım 4.4 görünüyor da Görev Yöneticisi ve pc özelliklerinde 3.6 olarak görünüyor ? Diğer dediğin ram hızı düşürmeyi yapacağım

Yeni konular

Geri
Yukarı