Ryzen 7 3700X'ten 5600Xe geçilir mi?

İşlemcinin peek yapmasını engelliyor. BIOS'dan kapatabilirsin. Biraz performans kısıtlar ama.

Bakalım satışı gerçekleştireyim de bir :) 2300 için birinden haber bekliyorum olmadı 2100e başkasına satacağım. 2300e de başka bir satıcıdan buldum. Yine aradaki fark 200 oluyor.

RTX 2070 Super ve Ryzen 5 5600X ikilisini ben de kullandım. 1080p'de hiçbir darboğazı olmuyor. Eğer sadece oyun oynayacaksanız geçmeye kesinlikle değer, arada ciddi fark var oyunlarda. Kendi stok fanı vasat, ben Cooler Master Masterliquid 240mm V2 sıvı soğutucu ile kullandığınmda boşta 30, oyunlarda 55 derecede çalışıyordu.
Hocam emin misiniz? Aynı sıvı soğutma ve işlemciyi kullanıyorum. Oyunlarda 65 68 arası boşta 40 derece oluyor. Kasa hava akışınız mi iyi veya kasanin camını açık mı kullanıyor sunuz?

Hocam emin misiniz? Aynı sıvı soğutma ve işlemciyi kullanıyorum. Oyunlarda 65 68 arası boşta 40 derece oluyor. Kasa hava akışınız mi iyi veya kasanin camını açık mı kullanıyor sunuz?

Aynı işlemci var. Üzerinde 300 TL değerinde basit bir hava soğutucu var. Oyunlar da ortalama 55-60 derece arası :)
NOT: Buyrun ağır oyunları denedim. Bir de Aida64 stress testi ekli (2 gün önce yapmıştım) Özellikle Star Wars Jedi Fallen Order oyunu eski sistemimi bile sıcaklık konusunda taban yapıyordu. Kullandığım soğutucu Xigmatek Windpower WP 1264 Ben 280 TL gibi bir fiyata satın almıştım. Şu an en ucuz 340 TL.

Dosya Ekleri

• control.jpg
    control.jpg
    251,7 KB · Görüntüleme: 16
  • cyberpunk.jpg
    cyberpunk.jpg
    167,5 KB · Görüntüleme: 17
  • starwars.jpg
    starwars.jpg
    223,5 KB · Görüntüleme: 20
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    150 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Aynı işlemci var. Üzerinde 300 TL değerinde basit bir hava soğutucu var. Oyunlar da ortalama 55-60 derece arası :)
NOT: Buyrun ağır oyunları denedim. Bir de Aida64 stress testi ekli (2 gün önce yapmıştım) Özellikle Star Wars Jedi Fallen Order oyunu eski sistemimi bile sıcaklık konusunda taban yapıyordu. Kullandığım soğutucu Xigmatek Windpower WP 1264 Ben 280 TL gibi bir fiyata satın almıştım. Şu an en ucuz 340 TL.
Hocam değerleriniz gerçekten mükemmel. Fakat internetten izlediğim videolarda stok fanla 85 derece civarında oyunlarda. Benim gibi sıvı sogutmalarda 65 civarı. Sizin değeri gerçekten anlayamadım. Bir ayar felan mi yaptınız ?

Hocam değerleriniz gerçekten mükemmel. Fakat internetten izlediğim videolarda stok fanla 85 derece civarında oyunlarda. Benim gibi sıvı sogutmalarda 65 civarı. Sizin değeri gerçekten anlayamadım. Bir ayar felan mi yaptınız ?

Açıkcası ben de şaşırmıştım ilk başta. Hatta şöyle anlatayım :D Ben uzun zamandır Intel kullandım. Hani bilir genelde herkes Intel K serisi için Z serisi anakart alınmalı. AMD tarafında böyle bir şey olduğunu bilmiyordum. İlk kez 5600x aldım uzun zaman sonra. Yanında da B550 anakart alacaktım ama param yetmediği için A520M chipset almak zorunda kaldım. O anakart üzerinde sıcaklık değerlerim çok daha düşüktü :) Tabi uzun zamandır Intelci olduğum için bu 5600x'ede bir tık OC merakım sardı. A520M anakart OC desteklemediği için tekrar B550 almak istedim ama yine para kavuşturamadım gittim B450 aldım :p Bu anakart ile sıcaklıklarım bir tık arttığını fark ettim, ve işlemciyi en fazla 4.8Ghz yapabiliyorum ki bir fark göremedim :) Kullandığım anakart'ın BIOS ayarında yaptığım şey ramlerin default hız da çalışması için DOCP açmak. Bir de oyunlar da inputlag a bir tık sebep olan Realtek ses sürücünü kapatmak. Başka bir ayar yapmadım. Ama çok iyi hatırlıyorum stock soğutucu kullanırken ciddi bir fark yoktu. Biraz havalı görünsün diye böyle RGB destekli ucuz hava soğutucu aldım. Hatta yarın default CPU clock ile undervoltaj denicem. Bakalım sonuçlar ne olacak.

not: Buyurun ağır oyunları denedim. Bir de AIDA64 stress testi ekli (2 gün önce yapmıştım) özellikle Star Wars Jedi: Fallen Order oyunu eski sistemimi bile sıcaklık konusunda taban yapıyordu. Kullandığım soğutucu Xigmatek Windpower wp 1264 ben 280 TL gibi bir fiyata satın almıştım. Şu an en ucuz 340 TL.

Çok teşekkürler gerçekten uğraşmışsınız. 2300'lük alıcı iptal oldu 2100e bir tane var şu an alıcı. Ona satmama değer mi? 2300e de 5600X buldum. Wraith Prism'i vermeyecek olsam 2100 iyi ama Wraith Prism ile çok düşük geldi bana açıkçası fiyatı da öldürüyor gibi geldi alıcı.

Ben Ocak ayında kullanıyordum ve kasam Cooler Master MB511 idi. Mesh yapılı ve önde kuvvetli 3 fan vardı. Hava sirkülasyonu iyi kasadır. Oyunlarda işlemcinin 60 dereceyi geçtiğini görmedim. Boşta 30-35 arası genelde hatta 28 dereceye bile düştüğü oluyordu. Fan ve pompa hızı ise otonatikte.

Ben ocak ayında kullanıyordum ve kasam Cooler Master MB511 idi. Mesh yapılı ve önde kuvvetli 3 fan vardı. Hava sirkülasyonu iyi kasadır. Oyunlarda işlemcinin 60 dereceyi geçtiğini görmedim. Boşta 30-35 arası genelde hatta 28 dereceye bile düştüğü oluyordu. Fan ve pompa hızı ise otonatikte.

Hocam bende de TD500 var kasa olarak. Aradaki farkı 100 TL'ye indirdim 2100 TL'ye alıcım var 2200TL'ye ocak 2021 faturalı 5600X buldum. Tek düşüncem Wraith Prism'in gidiyor olması.

Çok teşekkürler gerçekten uğraşmışsınız. 2300'lük alıcı iptal oldu 2100e bir tane var şu an alıcı. Ona satmama değer mi? 2300e de 5600X buldum. Wraith Prism'i vermeyecek olsam 2100 iyi ama Wraith Prism ile çok düşük geldi bana açıkçası fiyatı da öldürüyor gibi geldi alıcı.

Önemli değil. Ne yaptın aldın mı soğutucu ? Bak ben senin için bir şey daha yaptım. 1.150V (undervoltage) ile 4.4Ghz CPU Core OC yaptım. Değerleri ek dosya da paylaştım. İşlemci fanı %65 gibi çalışıyor bu şekilde. Yani daha düşük hız da. Zaten pek ses yapmıyor. Bu arada yaşadığım yer de şu saatte bile hava'nın sıcaklık değeri 32 derece :)

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    154,7 KB · Görüntüleme: 20

Yeni konular

Geri
Yukarı