Çözüldü Ryzen 7 5700G sistem macOS uyumlu mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MrVaio

Centipat
Daha fazla  
İmaj konularındaki BIOS ayarlarına bakabilirsiniz:
Bol şans :D
Selamlar, Recep Beyin bugün yayınladığı "Adım Adım Bilgisayara macOS Kurulum Rehberi" videosuna denk gelince yeni kurduğum APU sistemde denemek için heyecanlandım doğrusu.
Acaba aşağıdaki donanımlara sahip sistemde yöntemi kullanarak başarılı bir kurulum yapmak mümkün mü?
Kurulum mümkünse, incelemem için beni ilgili konu başlıklarına yönlendirir misiniz, saygılar.

• ASUS X570-E
  • AMD Ryzen 7 5700G
  • G.SKILL 64GB DDR4 3600 CL16
  • SAMSUNG 980 PRO PCIe 4.0 M2 SSD
  • KIOXIA EXCERIA PCIe 3.0 M2 SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
APU'daki dahili grafik birimi desteklenmiyor. Bunun için GitHub'da çalışan kullanıcılar olsa da, şu anlık bir desteği yok. Haliyle donanım hızlandırma olmaz ve macOS'un bir işlevi kalmaz. Uyumlu bir dGPU takarak donanım hızlandırmayı çözebilseniz de, APU'da ses sorunu yaşayan çok kullanıcıya denk geldim. İyi Sosyal'ler.
APU'daki dahili grafik birimi desteklenmiyor. Bunun için GitHub'da çalışan kullanıcılar olsa da, şu anlık bir desteği yok. Haliyle donanım hızlandırma olmaz ve macOS'un bir işlevi kalmaz. Uyumlu bir dGPU takarak donanım hızlandırmayı çözebilseniz de, APU'da ses sorunu yaşayan çok kullanıcıya denk geldim. İyi Sosyal'ler.

Çözüm
Bildiğim kadarı ile Ryzen APU'larındaki grafik birimi ile MacOS uyumlu değil. Ama sadece işlemci olarak kullanabiliyordunuz sanırım. Harici GPU ile 5700G'yi kullanabilirsiniz.

İnşallah çözerler bu işi abilerimiz. Bir dönem bayağı aktiftiler Github'da, yoğun bir şekilde uğraşıyorlardı.
Şu an Telegram üzerinden toplanmışlar. Arada bir Github'a bilgi paylaşıyorlar.

Çok teşekkürler yanıtınız için.
"Hackintosh uyumlu ekran kartları" makalesini inceledim, tertemiz bilgiler içeren son derece derli toplu bir derleme olmuş, ellerinize sağlık.

Anladığım kadarıyla an itibariyle Z690 altyapısında DDR5'li 12.nesil güncel Intel CPU+AMD GPU birlikteliğine ilaveten AMD cephesinde AM4 altyapısında "Ryzen CPU"+"Uyumlu AMD GPU"ları ile sorunsuz bir macOS kurulumu gerçekleştirebiliyoruz.

Peki diğer senaryoda, AMD için APU sisteme, örneğin Polaris mimarisinden RX580 gibi bir kart dahil ederek kullanımı ile; APU olmayan 5000 serisi bir Ryzen işlemci+Navi 21/23 mimarili bir Radeon grafik biriminin birlikte kullanımı arasındaki iki ayrı senaryoda herhangi bir kurulum/kullanım kısıtlaması, uyumluluk/stabilite sorunu mevcut mu?

Özetle, çok çok ciddi sorunlar çıkarmadan pc donanımları üzerinde çalışmaya müsade edecek bir macOS deneyimi için mevcut AM4 APU sisteme sadece ekonomik çözümlü bir AMD GPU dahil etmek mi, yoksa hem CPU hem de GPU yu birlikte değiştirmek mi sürdürülebilir bir çözüm olur sizce?

Sürdürülebilir çözüm için CPU+GPU. Örneğin Ryzen 5 1600 AF + RX 580, gibi gibi... Şu anlık sadece OS'a gireyim, ses sorunu önemszi derseniz sadece GPU.

Sürdürülebilir çözüm için CPU+GPU. Örneğin Ryzen 5 1600 AF + RX 580, gibi gibi... Şu anlık sadece OS'a gireyim, ses sorunu önemszi derseniz sadece GPU.

Önümüzdeki günlerde hem APU ile hem de CPU+APU ile bir kaç deneysel deneme yapıp, tecrübelerimi de buradan paylaşırım. Çok teşekkürler destek için.

Yeni konular

Geri
Yukarı