Ryzen 7 5800X 80 derecelere çıkıyor

CüneyttK

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Arkadaşlar 5800X işlemcim var ekran kartım 3060 Ti olduğu için CPB tu kapalı kullanıyordum işlemci sıcaklıkları normal seyrindeydi geçenlerde bir yazılım sorunundan dolayı Windows 10'dan Windows 11'e geçtim Death Stranding oynarken normalde huyum değildir MSI Afterburner'e açtım bir baktım işlemci oyunda iken %20 %27 kullanım aralığında 82 derece hem de 3.8 GHz de sabit iken undervolt yapayım dedim anakarttan 1.22v çalışacağını düşünüp böyle kullandım bu sefer de 5-6 derece düştü acaba yazılımsal bir problemden dolayı böyle sıcaklıkları görüyorum Windows 11'e geçerken çünkü dosyaları koruyup gecti bilgisayarı aldığımdan beri de hiç format atmadım soğutucu Lian Li galahad 240mm kasa Corsair 4000X termal macun 2 ay önce değişti Thermal Grizzly soğutucunun montajinda bir problem yok sizce sebebi nedir?

Hocam Windows 11 tavsiye etmiyorum hocam bende 11i geçenlerde kurmuştum boşta işlemcinin hızı 4GHz'leri geçiyor Intel işlemcili laptopum da var o da aynı şekilde boşta yüzde 20leri görüyor tavsiyem 10a geçmen. Laptop boşta 60'lara dayanıyor kasam ise 55 60 arası şu an 10a geçirdim 2'sini de kasa 40'lara kadar düştü ara ara 35e kadar düşebiliyor laptop ise 40 50 arası.

Hocam Windows 11 tavsiye etmiyorum hocam bende 11i geçenlerde kurmuştum boşta işlemcinin hızı 4GHz'leri geçiyor Intel işlemcili laptopum da var o da aynı şekilde boşta yüzde 20leri görüyor tavsiyem 10a geçmen.

Hem format atayım hem 10'na geçeyim bir de öyle deneyeyim.

Hocam 11 pişmanlıktır 3 5 FPS için değmez FPS oyunlarında 40 50 FPS etse taş çatlasa e sporcu değilseniz yine işinize yaramaz ki işlemciniz FPS oyunlarında gayet güçlü.

Hocam galiba sıvı soğutmada problem olduğu kesinleşti çünkü daha önceden araştırmıştım borulardan biri sıcak biri serin ise bir problem olduğunu söylemişti arkadaş galiba sıvı soğutmada problem var biri sıcak biri normal.

Geri
Yukarı