Ryzen 7 5800X anakart önerisi

GlacierR

Kilopat
Yer
Ankara
Arkadaşlar geçenlerde Ryzen 7 5800X aldım. Şu an bu işlemci için 3500-5000 TL arası bir anakart araştırıyorum. Kasa olarak da CM Masterbox TD500 mesh kullanıyorum. İlk defa AMD işlemci kullanacağım, bu yüzden AM4 anakartlardan hangisi iyi hangisi kötü tam bilmiyorum. Aklımda olan ve almak istediğim anakart şu. Sadece Sinerji'de kalmış görünüyor.

Asus Rog Strix X570-F Gaming 4400mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart

Bu fiyat aralığında daha iyisi varsa önerilerinizi bekliyorum. Yoksa bunu almamı önerir misiniz?

Ne işle uğraşacaksın? Profesyonel render alma gibi işler yapacak mısın? Ona göre X570 veya B550 önereceğim.

Normal kullanıcı:

Profesyonel kullanıcı:

Ek olarak bu bütçede X570 biraz daha alınası bana göre.

Aktif olarak Premiere Pro ve After Effect kullanıyorum fakat bolca oyunda oynuyorum aynı zamanda.

Bildiğim kadarı ile o uygulamalar Intel işlemciler ile daha optimize.

Ama yanlış biliyor olma durumumda AMD için:

Intel'e geçiş durumunda Intel için:

DDR5 bellek kontrolcü olabilir için de ama DDR4 sürümleri de vardı.

Bildiğim kadarı ile o uygulamalar Intel işlemciler ile daha optimize.

Ama yanlış biliyor olma durumumda AMD için:

Intel'e geçiş durumunda Intel için:

DDR5 bellek kontrolcü olabilir için de ama DDR4 sürümleri de vardı.

5800X 11700K'dan daha iyi bir render performansına sahip bildiğim kadarıyla.
Gönderdiğiniz model aslında en iyilerden birisi. Hem OC yapılabilir hem ekstrem koşullara dayanır.

O anakart orta seviye bir X570. Bu bütçede o kadar iyi değil. Üstüne 2700 TL'ye zamanında X570-E almıştım normal fiyatıyla. 4000 TL'yi asla hak etmiyor.

5800X 11700K'dan daha iyi bir render performansına sahip bildiğim kadarıyla.

12700K benim attığım. 11700K'dan zaten daha iyi. Ama işte video edit işleri ile uğraşacak arkadaş anladığım kadarı ile, Intel işlemciler daha optimizeydi o programlarla son hatırladığıma göre.

Geri
Yukarı