Ryzen 7 5800X için 1500 TL civarı anakart önerisi

Dr.Aequitas

Kilopat
Makaleler
7
Daha fazla  
Arkadaşlar biliyorum bütçeyi kısıtlı tutuyorum anakart için ama anakarttan istediğim özellikleri aşağıya yazıyorum.
  • VRM performansı OC yapmak istersem beni üzmeyecek
  • Mümkünse arkada 6-7 adet USB-A girişi ve önde USB-C girişi olan
  • Mümkünse Wi-Fi-6 desteği olan
  • Tüm bunların yanında eğer bu fiyat civarında mümkünse POST-Code gösteren
Bir anakart arıyorum. Fiyatı özellikler doğrultusunda yukarı doğru bir miktar esnetebiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
1630565038770.png

B550 Tomahawk Wi-Fi hariç bütün isteklerini karşılıyor. Artan para ile Wi-Fi adaptörü düşünebilirsin.

Tüm bunların yanında eğer bu fiyat civarında mümkünse POST-Code gösteren

Bunun ne olduğunu bilmiyorum ama internetten baktım. Eğer anladığım şey ise yok.

Wi-Fi 6 var, soğutma iyi, ama USB sayısı az.

1622054591961.png

@Catastrophe
Kasalarda bulunan Type-C için özel port olsun diyor.
1630565374926.png

USB Type-E olarak geçiyor anakart üstündeki port adı.
Bunun ne olduğunu bilmiyorum ama internetten baktım. Eğer anladığım şey ise yok.
Hata kodlarını LED ile gösterilen hata kodu ekranını diyor sanırım. Jeton yeni düştü bende de.
1630565628821.png

Eki Görüntüle 1155739

B550 Tomahawk Wi-Fi hariç bütün isteklerini karşılıyor. Artan para ile Wi-Fi adaptörü düşünebilirsin.
Önerdiğiniz kartı tanıdığınızı düşünmüyorum. İsteklerimden yalnızca kabul edilebilir bir VRM performansı var, WiFi yok, 5 adet arka panel USB-A girişi var, POST-Code göstergesi yok. Nasıl isteklerimin tamamını karşılamış oluyor?

Wi-Fi 6 var, soğutma iyi, ama USB sayısı az.

Eki Görüntüle 1155742
Bu kart orta seviye (aslında fiyat/performans olarak en üst seviyelerden biri) B550'ler arasında sanırım en meşhur olanı. Bunda da malum VRM testi yapan videonun etkisi çok büyük diye düşünüyorum. Gaming Carbon kağıt üzerinde daha iyi bir kart olmasına rağmen Edge çok daha fazla tercih ediliyor. Ben de çok inceledim bu kartı, gerçekten çok iyi bir F/P anakart.

Ama örneğin Asrock B550 Steel Legend hem daha fazla USB-A girişi barındırması, hem de POST-Code göstergesinin bulunması ile dikkatimi çekti ama sanırım VRM performansı çok iyi değil, ki VRM performansı ikinci plana atabileceğim bir özellik değil.

Son düzenleme:
Önerdiğiniz kartı tanıdığınızı düşünmüyorum. İsteklerimden yalnızca kabul edilebilir bir VRM performansı var, WiFi yok, 5 adet arka panel USB-A girişi var, POST-Code göstergesi yok. Nasıl isteklerimin tamamını karşılamış oluyor?

Bu kart orta seviye (aslında fiyat/performans olarak en üst seviyelerden biri) B550'ler arasında sanırım en meşhur olanı. Bunda da malum VRM testi yapan videonun etkisi çok büyük diye düşünüyorum. Gaming Carbon kağıt üzerinde daha iyi bir kart olmasına rağmen Edge çok daha fazla tercih ediliyor. Ben de çok inceledim bu kartı, gerçekten çok iyi bir F/P anakart.

Ama örneğin Asrock B550 Steel Legend hem daha fazla USB-A girişi barındırması, hem de POST-Code göstergesinin bulunması ile dikkatimi çekti ama sanırım VRM performansı çok iyi değil, ki VRM performansı ikinci plana atabileceğim bir özellik değil.
Eğer OC yapacaksan soğutmasının iyi olması lazım çünkü 5800X anakarta fazla yük bindiriyor. POST-Code ne kadar gerekli bir şey ki? Tam olarak işlevi ne? Merak ettiğim için soruyorum.

USB de çoğaltılabilir aslında. Tercih senin.

Ama MSI neden öyle yapmış anlamadım cidden. En düşük anakartlarda bile artık 6 USB oluyor. Bunda 4 tane var. BIOS USB'si kullanılabiliyor mu emin değilim. O da kullanılıyorsa 5.

Eğer OC yapacaksan soğutmasının iyi olması lazım çünkü 5800X anakarta fazla yük bindiriyor. POST-Code ne kadar gerekli bir şey ki? Tam olarak işlevi ne? Merak ettiğim için soruyorum.

USB de çoğaltılabilir aslında. Tercih senin.

Ama MSI neden öyle yapmış anlamadım cidden. En düşük anakartlarda bile artık 6 USB oluyor. Bunda 4 tane var. BIOS USB'si kullanılabiliyor mu emin değilim. O da kullanılıyorsa 5.
Sistem açılışta herhangi bir sorunla karşılaşır ve POST (Power-On Self-Test) ekranına ulaşamazsa, bu sorunun nereden kaynaklandığına dair bilgi edinmeye yarıyor. Örneğin sorun işlemci ile alakalıysa bu ekranda 12 yazıyor, ya da sorun belleklerle ilgiliyse 2D yazıyor vs. Burada verdiği hata kodu ile sorunun nereden kaynaklandığını öğrenip nokta atışı sorunu çözebiliyorsun.

Bu özellikle B550 kartlarda neden önemli (bence), çünkü bu kartlar X570'lere göre veriyolu kısıtlılıkları barındırıyor. Mesela 3. PCIe girişine bir PCIe kart takarsan atıyorum 2. M2 yuvası ile 6. SATA yuvası devre dışı kalıyor. Ama sen bunu bilmiyorsan ve buralara ilgili bileşenleri bağladıysan bilgisayarın açılmıyor. Eğer bu gösterge de yoksa sorunu çözmeyi geçtim, sorunun ne olduğunu anlaman bile çok uzun sürebilir. Bu gösterge olmayan anakartlarda bunu renk kodlarıyla gösteriyorlar ama bu şekilde sorunu saptamak da çok zor oluyor.

Ben de bu aşamada tıkanmış durumdayım açıkçası. Sanırım USB-A sayısından ve bu dijital göstergeden feragat edip Gaming Edge Wifi seçeceğim gibi duruyor. İyi bir fırsat denk gelirse alabilirim. O zamana kadar biraz daha araştırsam iyi olacak.

Geri
Yukarı