Ryzen 7 5800X+RTX 3080 Sistem ısınıyor

agekopat

Hectopat
Merhabalar,

Birkaç gün önce aşağıdaki sistemi aldım. Sistem hem idle durumdayken hem de yük altındayken fazla ısındığını düşünüyorum.

Sistem özellikleri:
CPU: AMD Ryzen 7 5800X.
cooler: Corsair H100I Elite 240mm.
motherboard: MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi
RAM: G.Skill Trident Z RGB 3600MHz CL16 2x16 GB (Dual rank)
Graphics Card: MSI GeForce RTX 3080 Suprim X 10G.
Boot Drive: Samsung 1TB 980 EVO NVMe SSD.
PSU: Corsair 850W rm series RM850 80+ Gold.
case: MSI MPG sekira 500G.

Fan olarak da kasanın üzerinde gelen fanlar bulunuyor.
-Ön panelde 2x200mm temiz havayı içeri alacak şekilde.
-Üst panelde sıvı soğutucunun radyatörü ve 2x120mm sıcak havayı dışarı atacak şekilde.
-Arka panelde 1x120mm sıcak havayı dışarı atacak şekilde.

Sistem boştayken CPU ve GPU 50 ila 60 derece arasında dolaşıyor.
PUBG gibi oyunları 10 dakika oynadığımda ise hem CPU hem de GPU 80 derecenin üzerine çıkıyor.
Hatta bir keresinde CPU'da 87 dereceleri gördüm ve Corsair CPU soğutucusunun ışıkları kırmızı yanıp sönmeye başladı.

Kasanın yan panellerini açtığımda yaklaşık 5-7 derece düşüş oluyor.
Kasa içine elimi soktuğumda ise düzgün bir hava akışı hissetmiyorum.
Bu sebeple sorunun kasanın hava akışından olabileceğini düşündüm. Zaten kasada büyük mesh paneller yok. Kenarlarında küçük hava delikleri var.

Bir arkadaşımda birebir aynı sistem var. Sadece kasası Corsair 4000D airflow.
Sıcaklık değerlerinde 10 dereceden fazla fark var. CPU'su yük altındayken 60 dereceyi geçmiyor, GPU'da 65'leri geçmiyor.

OCCT ile izlediğim sıcaklık değerleri de aşağıdaki gibi.

Yorumlarınızı rica ederim.

Dosya Ekleri

• IDLE.jpg
    IDLE.jpg
    66,7 KB · Görüntüleme: 69
  • Oyunda - Yan Panel Acik.jpg
    Oyunda - Yan Panel Acik.jpg
    144,1 KB · Görüntüleme: 73
  • Oyunda - Yan Panel Kapali.jpg
    Oyunda - Yan Panel Kapali.jpg
    145,7 KB · Görüntüleme: 66
Okadar pc almışsınız zaten heryerine fan koyun odaya klima bağlattırın. (altına üstüne yanına fanlar koyun kasanın olmadı fiziksel olarak dışardan ekstra fan koyun fanların kaliteli olmasına dikkat edin veya sıvı soğutucu. ve 80 derece ekran kartı pek değil 3080 e göre

Ekran kartı sıcaklıkları normal gözüküyor ancak daha serin çalışmasını isterseniz performans BIOS'una alabilirsiniz. İşlemci için aynı şeyi söyleyemeyeceğim termal macunu değiştirin derim veya sıvı soğutucunun bloğu işlemciye tam değmiyor olabilir.
O kadar PC almışsınız zaten her yerine fan koyun odaya klima bağlattırın. (altına üstüne yanına fanlar koyun kasanın olmadı fiziksel olarak dışarıdan ekstra fan koyun fanların kaliteli olmasına dikkat edin veya sıvı soğutucu. Ve 80 derece ekran kartı pek değil 3080'e göre.

Adam PC aldı diye klimadamı alması lazım ne kadar mantıksız bir düşünce.

Ekran kartı sıcaklıkları normal gözüküyor ancak daha serin çalışmasını isterseniz performans BIOS'una alabilirsiniz. İşlemci için aynı şeyi söyleyemeyeceğim termal macunu değiştirin derim veya sıvı soğutucunun bloğu işlemciye tam değmiyor olabilir.

Adam PC aldı diye klimadamı alması lazım ne kadar mantıksız bir düşünce.
Odası 60 derece (örnek) pc ısınmazmı doğal olarak odada %100 nem var diyelim? oda sıcaklığı düşükse gerek yok.

Geri
Yukarı