Çözüldü Ryzen 7 5800X sıcaklık performansı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

raycast

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Game Developer
Arkadaşlar herkese merhaba.

Başlıkta görüldüğü üzere sistemim de Ryzen 7 5800X işlemci bulunmaktadır. Bu işlemciyi soğutmak için ASUS ROG ryuo 240 sıvı soğutma kullanıyorum. Geçen gün Full HD Ultra ayarlarda middle-Earth: Shadow of war oyununu oynarken MSI Afterburner yazılımı ile sistemin değerlerine bakmak için açtım. İşlemci sıcaklığının 70 derece düzeylerinde olduğunu fark ettim bu değer bana biraz yüksek geldi. İşin bir diğer garip tarafı ise sıvı soğutmanın üzerinde bulunan OLED ekranda işlemci sıcaklığı 58-60 seviyelerinde seyretmekte. MSI Afterburner yazılımının yanlış gösterdiğini düşünmüyorum ama sıvı soğutmanın gösterdiği değer ile aralarında neden 10 derece gibi bir fark bulunmakta? Sıvı soğutmaya göre işlemci daha serin çalıştığı için haliyle RPM değerini artırıp daha yüksek devirde de çalışmıyor gayet sessiz çalışıyor. Yabancı bir kaynakta gördüğüm kadarıyla işlemcinin paket sıcaklık muhabbeti varmış acaba sıvı soğutma bu değeri mi baz alıyor? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? YouTube da baktığım incelemelere göre işleminin 60 derece seviyelerinde çalışması gerekiyor gibi geliyor bana.

Ekran Görüntüsü (3).png

Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum sana tavsiyem voltage degerlerini 1.22 ye çekip çekirdek hızını autoda bırakman ben o şekilde kullanıyorum tam yükte en fazla 64-65 derecelere oyunda ise 60 derecelerde oluyor.

O işlemci gereksiz ısınıyor. Normal olabilir. Kasa ne?
Cooler Master TD500
Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum sana tavsiyem voltage degerlerini 1.22 ye çekip çekirdek hızını autoda bırakman ben o şekilde kullanıyorum tam yükte en fazla 64-65 derecelere oyunda ise 60 derecelerde oluyor.
Bu dediğiniz ayarı bios dan yapacağım demi?
O işlemci gereksiz ısınıyor. Normal olabilir. Kasa ne?
Youtube da incelemelerine baktım herkeste 60 derece seviyesinde seyrediyor bende böyle yüksek olması çok garip tam yükte bile değil :/

İşlemci fazla ısınmış %15 civarı yüke göre. Bilgisayarı bir açıp kapatın sıcaklık göstergesini sonra kontrol edin.

İşlemci fazla ısınmış %15 civarı yüke göre. Bilgisayarı bir açıp kapatın sıcaklık göstergesini sonra kontrol edin.
Denedim aynı değişen bir şey yok. Bios'dan CPU boostu kapatınca işlemci frekansı 3.8ghz de düşüyor ama sıcaklıkta 45 derecelere düşüyor ve cihaz baya sessiz oldu. Büyük ihtimalle yukarıdaki arkadaşın dediği gibi CPU giden voltage değeri yüksek olduğu için bu kadar çok ısınıyor. Ama max 75 derecelere çıkıyor onun üstüne çıktığını görmedim belki oyunla alakalıda olabilir diye düşünüyorum. Başka testler yapıp deneyeceğim.

Denedim aynı değişen bir şey yok. BIOS'dan CPU Boost'u kapatınca işlemci frekansı 3.8GHz de düşüyor ama sıcaklıkta 45 derecelere düşüyor ve cihaz bayağı sessiz oldu. Büyük ihtimalle yukarıdaki arkadaşın dediği gibi CPU giden voltage değeri yüksek olduğu için bu kadar çok ısınıyor. Ama Max 75 derecelere çıkıyor onun üstüne çıktığını görmedim belki oyunla alakalıda olabilir diye düşünüyorum. Başka testler yapıp deneyeceğim.

Boşu boşuna 5.nesil AMD işlemciler(5600X hariç diyebilirim) ve 11900K önermiyorum.

Prime95 testi yaptım arkadaşlar 3 4 dk boyunca tam yükte 75 76 derecelerde çalışırken daha sonra sistem fanları hızlanıyor ve işlemci kendini 90 dereceye sabitliyor bu değer bana fazla geldi. Özellikle de sıvı soğutma varken. Biraz araştırdım bir tane arkadaş Asus'un ai suite 3 yazılımı ile islemciyi optimize etmiş ve sıcaklık sorununu çözmüş. Ben şu suite 3 ile çok fazla sıkıntı yaşadığım için silmiştim anlaşılan bu işlem için tekrar yükleyip deneyeceğim bakalım.
Arkadaşlar Asus AI Suite 3 yazılımını kurup CPU'yu Auto Tuning moduna alınca. CPU 4.2 GHZ frekansına ve voltajını 1.1v değerlerine kadar çekti ve sabit değerlere geldi artık çok fazla dalgalanma olmuyor. Sistem aşırı rahatlamış gibi şuan çok sesli çalışan sistem şuan tam yük altında bile çok sessiz işlemci %100 yükte max 60 dereceye çıkıyor. Oyunlarda 50 derecelerde seyrediyor. FPS kaybı fark edilmeyecek derecede az. Şimdilik böyle bir çözümle sorunumu çözmüş bulunmaktayım.

Son düzenleme:
Bu sefer normal boost frekansı olan 4.7 Ghzlara çıkamayacak ve boştada bu voltajı çekecektir. Aslında Biostan maksimum şu frekansı kullan diye bir sınırlama getirsek gereksiz yüksek voltajlara çıkmasını engeleriz, lakin yapılmıyor sanırım bu.

Geri
Yukarı