Ryzen 7 5800X sistemde takılmalar

İşletim sistemi
Windows 10
Daha fazla  
PC topladım 3 önce yeni yeni takılmalar olmaya başladı.
Bazen oyunlarda bazen de masaüstü gezinme sırasında anlık kitlenmeye yakın donmalar yasıyorum.(1-2 saniye)
3900X işlemcim vardı acaba islemciden mi dedim satıp 5800X işlemci aldım.
Aynı sorunlar ile karşılaştım tum sistem sıfır alındı yardımcı olursanız sevinirim.
Aklıma anakart, RAM veya PSU'dan suphelenmek geliyor fikirlerinizi alabilir miyim?

Sistem özellikleri:
Anakart: ASUS TUF Gaming X570-Plus
PSU: Gtp 750W 80+ Gold Full modüler.
İşlemci: AMD Ryzen 7 5800X.
Ekran kartı: ASUS Dual RTX360 Ti LHR.
RAM: Corsair dominator Platinum RGB 4X8:32 GB DDR4 RAM.
SSD: C: Samsung EVO 970 256 GB M.2 SSD.
D: 128 GB Kingston SSD.
E: Segadate 7200RPM 3trb HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı durumu GTX 1660 Super ve R5 5600X sistemde yaşıyorum, ben artık bir çözüm getiremeyince NVIDIA sürücüsünden şüphelenmeye başladım.

Ek olarak, bu donmalar sırasında seslerde bozulma da oluyor mu?

PC de her şeyi düzgün olduğu farz ediyorum ( CPU sıcaklıgı, hava alamama sorunu, g... Den uydurma orijinal Windows'a komut girme lafım sana değil genele herkes yazılımcı ya bu memlekette ). Monitörle gelen HDMI'ya da DP kablosu hatta piyasadan 150, 200 TL verip aldığın HDMI, DP kablo ekran kartından çıkan veriyi taşıyamayınca, atlama donma meydana gelir. Buradakiler in 100/99 u monitörlere gelen HDMI'ya DP kabloyu kullanıyor 100/1 haricen alıyor, buradaki tek çözüm ekran kartı çıkışlarının değil de monitör giriş sürümlerinin önemi olması. Monitör ün HDMI, DP sürümüne göre kablo alınmalı peki hangisi TR dekiler olmaz bizzat denedim Amazon'dan DP de ivanky ya da kabeldirekt HDMI de S-Link'ya da belkin, TR de satılan çakma belkin değil. ( elim de 14 adet DP kablo 30 adet HDMI kablo var yalnızca 2 tanesi düzgün çalışıyor onu da yukarıda da belirtim ). Bunlara ek olarak cipset ve BIOS güncellemeleri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitor ve kablosu ne?
Dp
Aynı durumu GTX 1660 Super ve R5 5600X sistemde yaşıyorum, ben artık bir çözüm getiremeyince NVIDIA sürücüsünden şüphelenmeye başladım.

Ek olarak, bu donmalar sırasında seslerde bozulma da oluyor mu?
Hayır olmuyor
PC de her şeyi düzgün olduğu farz ediyorum ( CPU sıcaklıgı, hava alamama sorunu, g... Den uydurma orijinal Windows'a komut girme lafım sana değil genele herkes yazılımcı ya bu memlekette ). Monitörle gelen HDMI'ya da DP kablosu hatta piyasadan 150, 200 TL verip aldığın HDMI, DP kablo ekran kartından çıkan veriyi taşıyamayınca, atlama donma meydana gelir. Buradakiler in 100/99 u monitörlere gelen HDMI'ya DP kabloyu kullanıyor 100/1 haricen alıyor, buradaki tek çözüm ekran kartı çıkışlarının değil de monitör giriş sürümlerinin önemi olması. Monitör ün HDMI, DP sürümüne göre kablo alınmalı peki hangisi TR dekiler olmaz bizzat denedim Amazon'dan DP de ivanky ya da kabeldirekt HDMI de S-Link'ya da belkin, TR de satılan çakma belkin değil. ( elim de 14 adet DP kablo 30 adet HDMI kablo var yalnızca 2 tanesi düzgün çalışıyor onu da yukarıda da belirtim ). Bunlara ek olarak cipset ve BIOS güncellemeleri.
Açıklamalar için tesekkur ederim DP kablosu kullanıyorum 1.2 vesa sertifikalı bir ürün 3 defa monitör değiştirdim farketmedi sorun
Soyle izah edeyim ben 15 -16 saat render alıyorum banamısın demiyor ama saçma bir şekilde gunluk kullanımda veya oyun içinde kasıyor kasam şu şekilde

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-11-28 at 00.47.14 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-28 at 00.47.14 (2).jpeg
    64,8 KB · Görüntüleme: 27
  • WhatsApp Image 2021-11-28 at 00.47.14 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-28 at 00.47.14 (1).jpeg
    151,3 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2021-11-28 at 00.47.14.jpeg
    WhatsApp Image 2021-11-28 at 00.47.14.jpeg
    148,1 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:

Yeni konular