Ryzen 7 5800X ve GTX 3060 sistem yüke girince kapanıyor

krsck

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, geçen gün bir sistem topladım ve normal kullanırken hiç sıkıntı yaşamıyordum. Ardından oyun oynarken sistemim kapanmaya başladı. Tamamen kapanmıyor; ekrana, klavyeye, fareye ve kasanın üstündeki tuşlara güç gitmiyor, fanlar dönüyor, kasanın içindeki ışıklar yanmaya devam ediyor. Anakartın üstündeki CPU Debug LED ışığı yanmaya başlıyor.

Forumda çok fazla mesaj okudum ama çözüm olarak bir şey bulamadım. Benzer sorunlarda stres testleri ile ilgili mesajlar görünce ben de bilgisayara FurMark, OCCT ve Prime95 testlerini yaptım ve hepsinde yukarıda bahsettiğim kapanma durumu yaşandı.

Sistem;
Ryzen 7 5800X
MSI X570 Tomahawk
ASUS RTX 3060
Lian Li Galahad AiO 360
Zalman GIGAMAX 750W 80Plus
Be Quiet! Pure Base 500DX

OC yapmadım. XMP açık ve kapalı denedim, sonuç değişmedi. BIOS en güncel sürümde olduğu için onu güncelleyemedim. Bütün parçaları tak çıkar yaptım ama çözüm olmadı. Hatta bu mesajı bitirdikten sonra onay beklerken tekrar aynı kapanma durumu yaşandı. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Bu sorun PSU ve ısınma kaynaklı olabiliyor. Öncelikle PSU'nun bağlantılarını doğru ve tam yaptığınızdan emin olun. Kablolar tamamsa soğutucuya yönelin. Termal macunu çok fazla sürdüyseniz ısınacaktır. Çok az sürerseniz de keza ısınacaktır. Termal macun da tamamsa bu sefer soğutucu montajına yönelin. Vidaları doğru yerde kullandığınıza emin olun. Doğru yerde kullandıysanız tam sıktığınızdan emin olun.

Hocam her durumda kapanma oluyorsa ısınıyor olabilir mi acaba ? Sıcaklık değerleri nasıl diyeceğim test yapamıyorsunuz. Boşta cpu ve gpu sıcaklıkları nedir ?
Şimdi çalıştırdım tekrar bilgisayarı. 30-40 derece arasında değerler. HWmonitor ile kontrol ediyorum. Sizin de bakmanız için ss bırakıyorum.
1619468907149.png

PSU tüm girişleri doldurdu mu?
Modüler değil zaten PSU. Boşta bir kablo var, bir kaç kablonun da diğer girişlerinde boşluklar var.

Bu sorun PSU ve ısınma kaynaklı olabiliyor. Öncelikle PSU'nun bağlantılarını doğru ve tam yaptığınızdan emin olun. Kablolar tamamsa soğutucuya yönelin. Termal macunu çok fazla sürdüyseniz ısınacaktır. Çok az sürerseniz de keza ısınacaktır. Termal macun da tamamsa bu sefer soğutucu montajına yönelin. Vidaları doğru yerde kullandığınıza emin olun. Doğru yerde kullandıysanız tam sıktığınızdan emin olun.
Doğru ve tam olduğunu düşünüyorum ama şimdi siz böyle söyleyince emin olamadım. Bundan nasıl emin olabilirim? Sistemi bir kaç kere sök tak yaptığım için termal macunu hep silip baştan sürmek zorunda kaldım. Şimdi soğutucunun cpu ile birleştiği yerdeki vidalar gevşek kalmış çok az, onları biraz daha sıktım. Zorlamadan kapanmasının sebebi belki de buydu bu sefer. Yoksa dün bütün gün çalışırken sorun çıkarmadı, hatta gece yatarken mining kurdum öyle bıraktım gpu test etmek için, 7 saat boyunca çalışmış. Fan vidaları için de sistemin zorunlu kıldığı yerlere yaptım.

Şimdi çalıştırdım tekrar bilgisayarı. 30-40 derece arasında değerler. HWMonitor ile kontrol ediyorum. Sizin de bakmanız için SS bırakıyorum.
Eki Görüntüle 994129

Modüler değil zaten PSU. Boşta bir kablo var, birkaç kablonun da diğer girişlerinde boşluklar var.

Doğru ve tam olduğunu düşünüyorum ama şimdi siz böyle söyleyince emin olamadım. Bundan nasıl emin olabilirim? Sistemi birkaç kere sök tak yaptığım için termal macunu hep silip baştan sürmek zorunda kaldım. Şimdi soğutucunun CPU ile birleştiği yerdeki vidalar gevşek kalmış çok az, onları biraz daha sıktım. Zorlamadan kapanmasının sebebi belki de buydu bu sefer. Yoksa dün bütün gün çalışırken sorun çıkarmadı, hatta gece yatarken mining kurdum öyle bıraktım GPU test etmek için, 7 saat boyunca çalışmış. Fan vidaları için de sistemin zorunlu kıldığı yerlere yaptım.
Boştaki değerler pek bir şey ifade etmez. Prime95 ile işkence testine sokun öyle sıcaklıklara bakın.

CPU girişleri tam dolu mu? Ona bakar mısınız?
Buna da bakın.

Bu arada kimse ekran kartını hesaba katmamış. Ekran kartı girişleri tam dolu mu ve tam oturmuş mu ona da bakın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı