Çözüldü Ryzen 7 5800X yüksek sıcaklık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Harun Kök

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, işlemcim Ryzen 5800X son günlerde anlamsız şekilde ısınıyor. Aldığım zaman (2 ay kadar oldu) böyle bir sorun olmuyordu ama son zamanlarda boşta bile 71° oluyor. Normalde 45° falan oluyordu. Soğutucu Aorus Liquid Cooler 360, yaz ayından dolayı diyeceğim ama bazen 45° falan da oluyor. Oyunlarda 73°-77° arası oluyor. 80° olduğu oldu ve kasanın havalandırması gayet iyi.

Dostum EasyTune programından CPU GHz 4.3 GHz sabitledim voltaj otomatik de 1.2V sabitledi. Bilgisayar stabil 4.5 GHz aldığımda kapandı. 4.3 Ghz ve 1.2V ile test yaptığımda 5 dk da max 72 derece oldu. Masaüstünde 47 derece 51 derece vs. oluyor.
Bu durumda da voltaj sabit kalıyorsa voltaj yetmiyor. Smart Quick Boost'tan "Default" modu seçin. Gerekli zamanlarda kendisi yükseltir zaten.

Ekleme: 4.3GHz ve 1.2V için dediğiniz değerler normal. Eğer bilgisayar kapanmıyorsa güzel. Kapanıyor ve voltaj yükselmediyse voltaj yetersiz geliyor.

Bu durumda da voltaj sabit kalıyorsa voltaj yetmiyor. Smart Quick Boost'tan "Default" modu seçin. Gerekli zamanlarda kendisi yükseltir zaten.

Ekleme: 4.3GHz ve 1.2V için dediğiniz değerler normal. Eğer bilgisayar kapanmıyorsa güzel. Kapanıyor ve voltaj yükselmediyse voltaj yetersiz geliyor.
Şuanda kapanmadı. Ama test sırasında bir hata verdi ve testi durdurdu. Ama bilgisayar kapanmadı. 4.5 GHz yaptığımda mavi ekran verdi ve bilgisayar kapandı sanırım şuanki değer iyi. Sıcaklıklar da çok güzel Valorant'da 56 derece idi.
Bu şekilde hata veriyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    36,6 KB · Görüntüleme: 48
Şuanda kapanmadı. Ama test sırasında bir hata verdi ve testi durdurdu. Ama bilgisayar kapanmadı. 4.5 GHz yaptığımda mavi ekran verdi ve bilgisayar kapandı sanırım şuanki değer iyi. Sıcaklıklar da çok güzel Valorant'da 56 derece idi.
Bu durumda da işlemcinizi tam performans kullanamıyorsunuz. Default modda değilseniz Default moda geçmenizi öneririm. İşlemciniz 4.8GHz'e kadar çıkabilir. Eğer Default modda yüksek sıcaklık alıyorsanız o zaman sabit frekans ve voltaj olayına geçmenizi öneririm.

Bu durumda da işlemcinizi tam performans kullanamıyorsunuz. Default modda değilseniz Default moda geçmenizi öneririm. İşlemciniz 4.8GHz'e kadar çıkabilir. Eğer Default modda yüksek sıcaklık alıyorsanız o zaman sabit frekans ve voltaj olayına geçmenizi öneririm.
Default modda yüksek sıcaklık alıyorum. Sabit olunca sıcaklıklar çok iyi. Oyunda bile 53 derece alıyorum.

Bu şekilde hata veriyor.
Bu testte tüm donanımları devreye almışsınız. Sadece CPU Stress testi seçerek testi tekrarlayınız. Donanımlardan birinde hata varmış. Hangisi belli değil.
Default modda yüksek sıcaklık alıyorum. Sabit olunca sıcaklıklar çok iyi. Oyunda bile 53 derece alıyorum.
Normal çünkü güç gereksinimi artıyor ve sıcaklık yükseliyor ama ahım şahım bişey olamaması lazım.

Bu testte tüm donanımları devreye almışsınız. Sadece CPU stress testi seçerek testi tekrarlayınız. Donanımlardan birinde hata varmış. Hangisi belli değil.

Normal çünkü güç gereksinimi artıyor ve sıcaklık yükseliyor ama ahım şahım bir şey olamaması lazım.

Hocam galiba hata veren sistem in RAM'leri dolmuş olabilir.

Hocam galiba hata veren sistem in RAM'leri dolmuş olabilir.
RAM'ler dolmuş derken?
Şimdi tekrar test yaptım ve hiçbir hata almadım. Sanırım RAM'ler dolmuş dediğiniz gibi. Test sırasında arkada birçok uygulama vardı kapatınca düzeldi. Çözüm olarak EasyTune yükledim ve 4.3 GHz voltaj da Auto'da bıraktım 1.2V veriyor. Isı değerleri normale döndü. Mesajlar için teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı