Ryzen 7 5800X Yüksek sıcaklıklarda çalışıyor

a_r_k

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba Silver stone pf 240 sıvı soğutucu kullanıyorum, kasam ise Sharkoon Pure Steel kasamda altta da 3 adet içeri doğru hava akışı sağlayacak şekilde fanlar bulunuyor, fakat işlemcim oyunlarda 70-78 derecelere çıkıyor. Boşta ise 40 derece civarında oluyor. Bana oyunlardaki sıcaklığı yüksek geldi ve fanlar çalıştığı içinde ses oluyor. Ne yapmam gerekir acaba?

BIOS'tan işlemcinin voltajını sabitle. Benimki 1.20V sana da öneririm. Eğer açılmama gibi bir problem olursa daha yükseklerde deneyebilirsin 1.25 - 1.30 gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yeni yeni olan bir şey mi yoksa hep var mı? UV işlemi yapabilirsen sıcaklıklar daha da düşecektir.

Kasanın hava sirkülasyon haritası biraz tersine işliyor, alt kısımdan hava alan kasalar genelde ön taraftan hava çeken fanlara göre soğuk havayı daha zor aldığı için hava sirkülasyonu olarak biraz ekside kalıyorsun.

BIOS'tan pompa, fan RPM'lerine bakar mısın bir de? Tam devirde mi pompan?

Pompa hızın kaçta? HWiNFO'dan bakabilirsin. Ayrıca Pure Steel hava akışı konusunda çok başarılı bir model değil.
O programı şimdi indirdim henüz nerede yazıyor bulamadım ama AI Suite var anakartın uygulaması onda %100 görünüyor pompa.

O programı şimdi indirdim henüz nerede yazıyor bulamadım ama AI Suite var anakartın uygulaması onda %100 görünüyor pompa.
Oynadığın oyunlar neler bu arada? Oyuna göre de değişiyor sıcaklıklar. Mesela AC Odyssey gibi oyunlar çok işlemci kullandığı için sıcaklıklar da yüksek olabiliyor.

Radyatör ne tarafa takılı? Kasadan olduğunu düşünüyorum hava sirkülasyonu pe iyi gözükmüyor.
Anakartın monte olduğu tarafta takılı borular yukarıdan aşağıya doğru.
Bu yeni yeni olan bir şey mi yoksa hep var mı? UV işlemi yapabilirsen sıcaklıklar daha da düşecektir.

Kasanın hava sirkülasyon haritası biraz tersine işliyor, alt kısımdan hava alan kasalar genelde ön taraftan hava çeken fanlara göre soğuk havayı daha zor aldığı için hava sirkülasyonu olarak biraz ekside kalıyorsun.

BIOS'tan pompa, fan RPM'lerine bakar mısın bir de? Tam devirde mi pompan?
Pompa tam devirde fanlar o sıcaklıklara çıktığında 1200 küsür RPM'lere çıkıyor. Tabi değişiyor değerler.
BIOS'tan işlemcinin voltajını sabitle. Benimki 1.20V sana da öneririm. Eğer açılmama gibi bir problem olursa daha yükseklerde deneyebilirsin 1.25 - 1.30 gibi.
O zaman gerektiğinde 4.8 GHz hızlara çıkmasını engellemiş olmuyor muyuz?
Oynadığın oyunlar neler bu arada? Oyuna göre de değişiyor sıcaklıklar. Mesela AC Odyssey gibi oyunlar çok işlemci kullandığı için sıcaklıklar da yüksek olabiliyor.
Call Of Duty WW2, Horizon, Doom Eternal.

o zaman gerektiğinde 4.8 ghz hızlara çıkmasını engellemiş olmuyor muyuz ?
Hayır benim ki 1.20V 4850MHz'de çalışıyor. PBO'yu açman lazım. Ben hem oto hem sabit voltajda denedim tek fark benchmark yapınca oluyor. Onun dışında oyunlarda aynı fps renderda aynı performans. Kasamız farklı ama sabit voltaja geçince bende 20 derece fark etti. 70 derecelere çıkarken artık 50 civarı oynuyorum.

Hayır benim ki 1.20V 4850MHz'de çalışıyor. PBO'yu açman lazım. Ben hem oto hem sabit voltajda denedim tek fark benchmark yapınca oluyor. Onun dışında oyunlarda aynı fps renderda aynı performans. Kasamız farklı ama sabit voltaja geçince bende 20 derece fark etti. 70 derecelere çıkarken artık 50 civarı oynuyorum.
Bu ayarları nasıl yapmak lazım detaylı anlatabilir misin? Ben daha önce manuel ayar yapmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı