Ryzen 7 5800x3D vs i7 13700KF vs i5 13600K

klasbey

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle sistem topluyorum ekran kartım 6800XT ile 3090 Ti var ekran kartı değil. Konu kafama takılan birkaç soru var şimdi ben işlemci almak istiyorum i7 13700K ve kf aynı zaten overlock yapmayacağım o yüzden kf biraz daha ucuza geliyor fakat şimdi i7 13700KF ile render işlerimde olacak renderde o kadar hızlı olsun falan diyen birisi değilim ama en çok iyi olsun. Dediğim yer oyun oyun sonuçları kesinlikle hemen hemen neredeyse 5800x3D 13900k ya bile kafa tutuyor inanılmaz bir işlemci. Bana en çok oyun tarafı önemli çünkü arada sırada render yapacağım için sürekli YouTube kanalıma video atmayacağım. Şimdi kararsız kaldım fakat i7 13700 oyun ve renderde aşırı de miyim oyunda sıcaklıkları yine yüksek yani düşük değil ama renderde kesinlikle 100 dereceyi rahat buluyor ve geçiyor sıvı soğutma ekleyecek maliyetim kalmıyor çünkü Max 11 bin bütçem var. Kf serisini zaten DDR4 dizicem ama 5800x3D ile toplarsam sıfır halde kasa kısmını 10 bine tamamlayabiliyorum şimdi oyunda 5800x3D önbelleği büyük olduğu için neredeyse 13600K'yı da 13700k yı da çoğu yerde geçiyor ve ısı ile güç tüketimi aşırı düşük kalıyor sizce hangisini almalıyım dediğim gibi render çok yapmıyorum o yüzden size de sormak istedim gönlümde 5800x3D var şimdi ikisini de DDR4 dizicem dizersem ileride mecbur yeni işlemciler çıktı mı DDR5'e geçeceğim o yüzden yani her iki türlüde DDR5'e geçince kasa kısmı komple değişecek o yüzden kararı size bıraktım yardımcı olursanız sevinirim bu arada herkese geçmiş olsun deprem olayları için.

Hocam profesyonelce olmayacaksa düz 7700 veya 7600 bakın ayrıca yeni nesil işlemcileri hava soğutma ile soğutmayı unutun.
Sayın hocam iş oyuna geldi mi bu işlemcileri bile geçiyor ben oyun konusunda diyorum ve iş vs için almicam işlemciyi oyun için alıcam renderi sadece 1 video günde o kadar en çok oyun oynayacağım ve bu dediğiniz işlemciler ddr5 anakart şart ve ddr5 anakartlar 5000 bine aşağı yok topladığımız zaman bana 14 15 bine mal oluyor ama 5800x3d alırsam ddr4 topluyorum hemde komple kasa 10000 bine belki daha ucuza bile mal oluyor ve ddr4 dizme sebebim ddr4 işlemciler ddr5 işlemciler ile aynı neredeyse oyun kısmından diyorum ve ddr5 sistemler resmen alev topuna dönmüş ddr4 dizip biraz ilerleyip yeni çıkacak olan işlemciler X3d olan işlemcileri beklemek ve onlara geçiş yapmak istiyorum o yüzden.

Sayın hocam iş oyuna geldi mi bu işlemcileri bile geçiyor ben oyun konusunda diyorum ve iş vs için almayacağım işlemciyi oyun için alacağım renderi sadece 1 video günde o kadar en çok oyun oynayacağım ve bu dediğiniz işlemciler DDR5 anakart şart ve DDR5 anakartlar 5000 bine aşağı yok topladığımız zaman bana 14 15 bine mal oluyor ama 5800x3D alırsam DDR4 topluyorum hem de komple kasa 10000 bine belki daha ucuza bile mal oluyor ve DDR4 dizme sebebim DDR4 işlemciler DDR5 işlemciler ile aynı neredeyse oyun kısmından diyorum ve DDR5 sistemler resmen alev topuna dönmüş DDR4 dizip biraz ilerleyip yeni çıkacak olan işlemciler X3D olan işlemcileri beklemek ve onlara geçiş yapmak istiyorum o yüzden.

Hocam hem LGA 1700 hem de AM4 ölü soket boşuna yatırım yapmayın X3D beklemeyecekseniz 12100F gibi bir işlemci ile idare edin boşuna almayın 13700kf vb. Öyle devasa bir fark olmaz çünkü.

Ayrıca hocam 13700kf+Z690 13K falan ediyor.

7700X veya 7800X3D tercih edin, şuan size mantıklı gelebilir ama AM4 ve LGA1700 para kaybından başka bir şey değil.

Hocam hem LGA 1700 hem de AM4 ölü soket boşuna yatırım yapmayın X3D beklemeyecekseniz 12100F gibi bir işlemci ile idare edin boşuna almayın 13700kf vb. Öyle devasa bir fark olmaz çünkü.

Ayrıca hocam 13700kf+Z690 13K falan ediyor.
Hocam 12100f te çok şey kalıyor diyebilirim ama dediğim gibi sizde haklısınız fakat idare amaçlı olabilir evet ama yanlış düşünmüyorsam yeni X3d işlemcilerin gelmesi 1 yılı bulur biliyorsunuz ülkemizde geç geliyor en azından yeni işlemci anakart vs aldım mı 5800x3d yi kenara koyarım ne olur ne olmaz yeni sisteminde birşey olursa 5800x3d yi tekrar takarım diye düşünüyorum.

7700X veya 7800X3D tercih edin, şuan size mantıklı gelebilir ama AM4 ve LGA1700 para kaybından başka bir şey değil.
Hocam ddr5 anakartlar çok pahalı şuanda am4 soket öldü farkındayım ama ddr5 sistemlerin işlemcileri değilde anakartlar çok pahalı şuanda şöyle düşünüyorum yeni gelecek işlemcilerden şimdiki ddr5 işlemciler fiyatları ve anakartlar düşer diye düşünüyorum.

Hocam 12100F te çok şey kalıyor diyebilirim ama dediğim gibi sizde haklısınız fakat idare amaçlı olabilir evet ama yanlış düşünmüyorsam yeni X3D işlemcilerin gelmesi 1 yılı bulur biliyorsunuz ülkemizde geç geliyor en azından yeni işlemci anakart vs aldım mı 5800x3D'yi kenara koyarım ne olur ne olmaz yeni sisteminde bir şey olursa 5800x3D'yi tekrar takarım diye düşünüyorum.

Tamam işte hocam 1 yıl için 13700KF ya da 5800x3D ye gerek yok ayrıca anakart eni X3D en fazla 6 aya çıkacak.

Hocam 12100f te çok şey kalıyor diyebilirim ama dediğim gibi sizde haklısınız fakat idare amaçlı olabilir evet ama yanlış düşünmüyorsam yeni X3d işlemcilerin gelmesi 1 yılı bulur biliyorsunuz ülkemizde geç geliyor en azından yeni işlemci anakart vs aldım mı 5800x3d yi kenara koyarım ne olur ne olmaz yeni sisteminde birşey olursa 5800x3d yi tekrar takarım diye düşünüyorum.

Hocam ddr5 anakartlar çok pahalı şuanda am4 soket öldü farkındayım ama ddr5 sistemlerin işlemcileri değilde anakartlar çok pahalı şuanda şöyle düşünüyorum yeni gelecek işlemcilerden şimdiki ddr5 işlemciler fiyatları ve anakartlar düşer diye düşünüyorum.
Düşse bile yine daha fazla ödemiş olacaksınız, bütçeniz nedir? SSD'niz var mı?

Hocam 12100F te çok şey kalıyor diyebilirim ama dediğim gibi sizde haklısınız fakat idare amaçlı olabilir evet ama yanlış düşünmüyorsam yeni X3D işlemcilerin gelmesi 1 yılı bulur biliyorsunuz ülkemizde geç geliyor en azından yeni işlemci anakart vs aldım mı 5800x3D'yi kenara koyarım ne olur ne olmaz yeni sisteminde bir şey olursa 5800x3D'yi tekrar takarım diye düşünüyorum.

Hocam DDR5 anakartlar çok pahalı şu anda AM4 soket öldü farkındayım ama DDR5 sistemlerin işlemcileri değil de anakartlar çok pahalı şu anda şöyle düşünüyorum yeni gelecek işlemcilerden şimdiki DDR5 işlemciler fiyatları ve anakartlar düşer diye düşünüyorum.

Anakart fiyatları normal B550 2K başlıyor B650 4K fakat hem yurt dışında genel fiyat arttı hem de malım ülkemiz. Çok da düşme Yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı