Ryzen 7000 serisi hayal kırıklığı mı?

x3D serisini pazarlama stratejisi yapıyor AMD anladığım kadarıyla. 7600x in önbelleğini düşük tutmuşlar. Böyle giderse Intel daha mantıklı olacak gibi. 2000 serisinden beri AMD kullandım, şimdi Intel de düşünmeye başladım açıkçası.
Intel pahalı olursa performans bi anlam ifade etmeyecek.

Standart bir oyuncu için sanki bu seviye işlemciler biraz gereksiz kalıyor gibi. 12400F veya 5600X alıp yanına çıkınca 4080'i taksak rahat rahat 4K'da oynayamaz mıyız? Bunlara ne kadar gerek var bilemiyorum profesyonel işler hariç.
Çoğumuzda 2K monitör var. 4080 alsak darboğaz yeriz biraz, özellikle son 2 yılda çıkan oyunlarda.

Çoğumuzda 2K monitör var. 4080 alsak darboğaz yeriz biraz, özellikle son 2 yılda çıkan oyunlarda.
Öyle evet hocam çoğumuzda 2K var fakat ben işlemciye bu kadar bütçe ayıracakların 4K'yı hedefleyerek satın aldıklarını düşündüm ona istinaden söyledim.

@balikeat @TakatimKalmadı Emoji atmadan önce attığım review'a bakın lütfen. :)

Video büyük ihtimalle izleyici almak için yapılmış :)
+ olarak işlemci hiçbir zaman 5750Mhz'a çıkmamış. Öte yandan techpowerup 5750 Mhz'a çıktığını söylüyor bazı oyunlarda.
Eki Görüntüle 1529274

Techpowerup ortalama güç tüketimini vermiş. Paylaştığın sayfada DOOM 110W, Civilization 6 ve RDR2 de 100W civarı güç tüketimi gözüküyor. Üstelik makaleyi okursan Techpowerup güç tüketimi ölçümü konusunda farklı bir metot kullandığından bahsediyor. Video kaydında gözüken değerler MSI Afterburner ile yapılmış. MSI Afterburner güç tüketimi hesaplamasında nasıl bir metot kullanıyor bilmiyoruz. Bir kaynağa bakarak diğeri yanlış denilemez. İkisi de bilinen güvenilir kaynaklardır.

Techpowerup ortalama güç tüketimini vermiş. Paylaştığın sayfada DOOM 110W, Civilization 6 ve RDR2 de 100W civarı güç tüketimi gözüküyor. Üstelik makaleyi okursan Techpowerup güç tüketimi ölçümü konusunda farklı bir metot kullandığından bahsediyor. Video kaydında gözüken değerler MSI Afterburner ile yapılmış. MSI Afterburner güç tüketimi hesaplamasında nasıl bir metot kullanıyor bilmiyoruz. Bir kaynağa bakarak diğeri yanlış denilemez. İkisi de bilinen güvenilir kaynaklardır.
Canım benim MSI Afterburner şuanlık Ryzen 7xxx serisini desteklemiyor. Ama arkadaş ne hikmetse Afterburner kullanarak 7xxx serisinin değerlerini videoya ekleyebilmiş tamamiyle. 7xxx serisinin değerlerini göstermenin tek yolu Hwinfo'yu RTSS'ye entegre ederek kullanmak. Ama Hwinfo kullansan bile Font'u ve sıralaması Afterburner ile aynı değil. O yüzden video dümdüz fake. :)

@Recep Baltaş 'ın yaptığı inceleme videosuna bakabilirsin CPU özelliklerini görebilecek misin bütün detaylarıyla? Onlarda büyük ihtimal Hwinfo kullanarak gösterebilmişlerdir 1 kaç özelliği.

Canım benim MSI Afterburner şuanlık Ryzen 7xxx serisini desteklemiyor. Ama arkadaş ne hikmetse Afterburner kullanarak 7xxx serisinin değerlerini videoya ekleyebilmiş tamamiyle. 7xxx serisinin değerlerini göstermenin tek yolu Hwinfo'yu RTSS'ye entegre ederek kullanmak. Ama Hwinfo kullansan bile Font'u ve sıralaması Afterburner ile aynı değil. O yüzden video dümdüz fake. :)

@Recep Baltaş 'ın yaptığı inceleme videosuna bakabilirsin CPU özelliklerini görebilecek misin bütün detaylarıyla? Onlarda büyük ihtimal Hwinfo kullanarak gösterebilmişlerdir 1 kaç özelliği.
Hocam o arkadaşı engelleyebilirsiniz bende de engelliymiş. Uğraşmaya gerek yok.

Bu test bana hiç gerçekçi gelmedi açıkçası. Cyberpunk'ta 12900K'nın 7950X'e en az 20 FPS fark atması gerekiyordu ama atmamış. Öte yandan 7950X'in güç tüketiminin bir oyunda 160W olması imkansız neredeyse. Hiç güvenilir gelmedi.
Test değerleri gerçek görünüyor. 170W bir işlemcinin oyunda 160W olabilmesi neden imkansız olsun? Ayrıca o watt'ı gösterecek başka işlemci yok zaten. 7900X ve 7950X var. Mesela bizi kandırıp 5950X takıp bu testi yaptılar diyelim. Onunla da 160W göremezdin. Yani 5950X veya 5800X3D olmadığı ortada.

Test değerleri gerçek görünüyor. 170W bir işlemcinin oyunda 160W olabilmesi neden imkansız olsun? Ayrıca o watt'ı gösterecek başka işlemci yok zaten. 7900X ve 7950X var. Mesela bizi kandırıp 5950X takıp bu testi yaptılar diyelim. Onunla da 160W göremezdin. Yani 5950X veya 5800X3D olmadığı ortada.
Dostum yazdıklarımı tekrar oku istersen. Sana MSI Afterburnerin 7000 destegi yok diyorum hala bana gelip sacma bir argüman sunuyorsun. Cevap olarak ise 170W bir islemcinin oyunlarda 160W olmasi imkansiz cunku oyunlar 6 çekirdekten fazla kullanmiyor neredeyse :D. İnternette incelemelere bakarsan Zen3'ten daha verimli bu seri :).

Ona bakarsan 12900k Intel'in stock boost guc tuketimi 250 küsur watt. Sen hic 200W kullanan bir oyun gördün mu?

Dostum yazdıklarımı tekrar oku istersen. Sana MSI Afterburnerin 7000 destegi yok diyorum hala bana gelip sacma bir argüman sunuyorsun. Cevap olarak ise 170W bir islemcinin oyunlarda 160W olmasi imkansiz cunku oyunlar 6 çekirdekten fazla kullanmiyor neredeyse :D. İnternette incelemelere bakarsan Zen3'ten daha verimli bu seri :).
İşlemciyi alıp, oyuna girip MSI Afterburner açtın mı? Nereden biliyorsun desteği olmadığını? O adamlar hayatında her türlü işlemciyi ekran kartını elden geçirmiş kişiler. Asıl senin söylediklerin saçma görünüyor. Bir de 12900K en az 20 FPS fark atmalıydı diyorsun.

İşlemciyi alıp, oyuna girip MSI Afterburner açtın mı? Nereden biliyorsun desteği olmadığını? O adamlar hayatında her türlü işlemciyi ekran kartını elden geçirmiş kişiler. Asıl senin söylediklerin saçma görünüyor. Bir de 12900K en az 20 FPS fark atmalıydı diyorsun.
20 FPS'i sadece Cyberpunk için soyledim çünkü gercek birşey. CP2077 tamamiyle Intel Title internetten testlerine bakabilirsin. Yabanci forumlarda yazilan cok şey var bu konuda merak etme. Zaten MSI afterburner in yama notlarina baksan anlayacaksin desteklemedigini. Biraz bilgilen sonra tartisiriz ;).

Sen haklisin ama Youtube'un en büyük kanallarından birisi haksız dostum.

1664296550362.png

Ulan şansa bak be bir diğer en ünlü teknoloji Youtube'rında MSI Afterburner açık olmasına rağmen CPU ile ilgili hiçbir özellik göstermiyor program :(

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Napalım be Geralt 1M takipçisi ve elinde o işlemci olan adamlardan daha çok biliyorsun :).

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı