Ryzen 7950X - RTX 4090 sistem toplamak

Dreamwalker

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Uzakyol Başmühendis (YDO)
Öncellikle herkese merhaba, aşağıda özelliklerini belirtmiş olduğum sisteme ait parçaların bir kısmının siparişini verdim ancak kafama takılan birkaç soru var, yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Ekran kartı: MSI Gaming X Trio RTX 4090
İşlemci: Ryzen 7950X
Anakart: ASUS ROG Crosshair X670E Hero
RAM: Gskill Trident Z5 NEO RGB 2x16GB 6000Mhz (CL 30 - 30-38 - 38 -96)
Güç kaynağı: ASUS Thor 1000W P2 80+ Platinum
Kasa: Corsair 5000T Beyaz
Termal macun: Thermal Grizzly Kyranaut 1gr 12.5 Watt

-Şimdi öncelikle DDR5 RAM konusunda maalesef çok güncel gelişmeleri takip edemedim. CAS değerleri ve zamanlamaları nasıldır bu RAM'in, expo olması stabilite konusunda sıkıntı çıkarır mı?

-Elimde eski bilgisayardan kalma Corsair H150I Elite Capellix işlemci soğutucu var, pompa kısmında ki ekranı bununla değiştirip kullanmayı planlıyorum. Soğutma açısından bir problem yaşayacağımı düşünmüyorum ama 360mm daha iyi bir AiO işlemci soğutucu öneriniz varsa dinlemek isterim.

-SSD olarak eski sistemden kalma 970 EVO 500 GB ve 870 EVO 250 GB var, malum PCI-e 5.0 SSD'ler çıkacak ve anakartım bu platformu destekliyor sizce bekleyim mi, yoksa direkt Samsung 990 PRO 1 TB mı alayım?

-Fan olarak da Corsair kablo derdinden artık kurtulmak için (eski sistemde 9 adet QL120 vardı, commander Pro ile beraber) Lian-Li Uni Fan AL120 düşünüyorum, daha önce kullanan arkadaşlar var mı, kullanım açısından nasıldır?

-Ekran olarak elimde bulunan LG Ultragear 4K 1ms 144Hz 27" ekranı kullanmayı planlıyorum, ancak fiyat olarak çok da uçuk olmayan (daha ne kadar uçacaksak o da ayrı mesele) 4K ekran tavsiyelerine açığım.

Konuya troll diyen bazı sivri zeka arkadaşlar gelmeden, en azından birkaç sipariş fotoğrafı atayım da konu baltalanmasın boşuna...

@kino Sizi özellikle etiketledim, yardımlarınızı rica ediyorum =)

Son düzenleme:
Şimdi öncelikle DDR5 RAM konusunda maalesef çok güncel gelişmeleri takip edemedim. CAS değerleri ve zamanlamaları nasıldır bu RAM'in, expo olması stabilite konusunda sıkıntı çıkarır mı
Expo ram almanız daha iyi olur çünkü amdnin am5 platformu ile ve 7000 serisinde çok daha stabil xmp muadili bir sistem. Gskill ram zaten piyasadaki en kalitelilerinden.
Elimde eski bilgisayardan kalma Corsair H150I Elite Capellix işlemci soğutucu var, pompa kısmında ki ekranı bununla değiştirip kullanmayı planlıyorum. Soğutma açısından bir problem yaşayacağımı düşünmüyorum ama 360mm daha iyi bir AiO işlemci soğutucu öneriniz varsa dinlemek isterim.
Ekranı özelleştirmek sizin elinizde. Bu soğutucu işinizi görünür bence yeni bir şey almanıza gerek yok.
SSD olarak eski sistemden kalma 970 EVO 500 GB ve 870 EVO 250 GB var, malum PCI-e 5.0 SSD'ler çıkacak ve anakartım bu platformu destekliyor sizce bekleyim mi, yoksa direkt Samsung 990 PRO 1 TB mı alayım?
Sistemi o kadar yeni dizmişken ve pci 5.0 ssd ler yoldayken beklenebilir. Hali hazırda elinizde ssd var zaten.
Fan olarak da Corsair kablo derdinden artık kurtulmak için (eski sistemde 9 adet QL120 vardı, commander Pro ile beraber) Lian-Li Uni Fan AL120 düşünüyorum, daha önce kullanan arkadaşlar var mı, kullanım açısından nasıldır?
Bu fanlar ile çokça sistem toplayan kişi gördüm. Çok övülüyor ve sıralı fanlar tek kabloda bağlamak, kablo düzeni için büyük kolaylık sağlar.
Ekran olarak elimde bulunan LG Ultragear 4K 1ms 144Hz 27" ekranı kullanmayı planlıyorum, ancak fiyat olarak çok da uçuk olmayan (daha ne kadar uçacaksak o da ayrı mesele) 4K ekran tavsiyelerine açığım.
Bu ekrandan daha iyisi ancak inç büyüterek yada bilmiyorum 4k 240hz görmedim ama ancak öyle olabilir. Elinizdeki monitör, 4090ı sonuna kadar kullanabileceğiniz bir monitör.

990 PRO tavsiye edebileceğim bir disk değil. 980 PRO'nun hızları yükseltilmiş versiyonu gibi bir şey. Şu an KC3000 çok daha F/P, onu öneririm.

Bunun dışında EXPO henüz tam stabil değil ancak bazı anakartlar bunun için patch yayınlamaya başladı. Yakında düzelecektir hepsi.

Bunun dışında UniFan AL120 kaliteli ancak 3 fana 2400 TL vermek ne kadar mantıklı tartışılır.

Expo ram almanız daha iyi olur çünkü amdnin am5 platformu ile ve 7000 serisinde çok daha stabil xmp muadili bir sistem. Gskill ram zaten piyasadaki en kalitelilerinden.

Ekranı özelleştirmek sizin elinizde. Bu soğutucu işinizi görünür bence yeni bir şey almanıza gerek yok.

Sistemi o kadar yeni dizmişken ve pci 5.0 ssd ler yoldayken beklenebilir. Hali hazırda elinizde ssd var zaten.

Bu fanlar ile çokça sistem toplayan kişi gördüm. Çok övülüyor ve sıralı fanlar tek kabloda bağlamak, kablo düzeni için büyük kolaylık sağlar.

Bu ekrandan daha iyisi ancak inç büyüterek yada bilmiyorum 4k 240hz görmedim fakat ancak öyle olabilir. Elinizdeki monitör, 4090ı sonuna kadar kullanabileceğiniz bir monitör.

-EXPO bilgilendirmesi için teşekkür ederim, Gskill marka ramleri zaten çok eskiden beri sistemimde kullanırım, benim merak ettiğim frekans hızı yüksek olsa da gecikme değerleri DDR5 ram standartlarına göre nasıldır ?

-İşlemci soğutucusu konusunda bende aynı fikirdeyim, piyasada öyle bir devrim yaratacak 360mm AIO soğutucu yok gibi gözüküyor şuan.

-Fan konusunda yaklaşık 10 tane 120mm fan takabileceğim yer var (işlemci soğutucu dahil). Ben şimdi atıyorum 10 tane fanı aynı hub üzerinde toplayabilir miyim ?

-Ekran konusunda; 4K çözünürlükte 144 FPS geçen oyun olmaz diye tahmin ediyorum bende.

990 PRO tavsiye edebileceğim bir disk değil. 980 PRO'nun hızları yükseltilmiş versiyonu gibi bir şey. Şu an KC3000 çok daha F/P, onu öneririm.

Bunun dışında EXPO henüz tam stabil değil ancak bazı anakartlar bunun için patch yayınlamaya başladı. Yakında düzelecektir hepsi.

Bunun dışında UniFan AL120 kaliteli ancak 3 fana 2400 TL vermek ne kadar mantıklı tartışılır.

-PCIe 5.0 SSD'ler ne zaman çıkacak bir bilgi olmadığı için, biraz muallakta kaldım. Dediğiniz KC3000, 980 PRO'ya göre nasıldır ?

-Fan fiyatları maalesef pahalı ancak kablo derdi ile artık uğraşmak istemiyorum. Corsair fanları takmam tüm sistemi toplamaktan 2 kat daha fazla zaman almıştı.

-Size son bir sorum olucak 1000W PSU 7950X + RTX 4090 için yeterli olur mu, yoksa garanti olması için 1200 W olan modeli mi alıyım ?

-PCIe 5.0 SSD'ler ne zaman çıkacak bir bilgi olmadığı için, biraz muallakta kaldım. Dediğiniz KC3000, 980 PRO'ya göre nasıldır?
Üstünlüğü de var, zayıflığı da. Ama F/P dengesi olarak bakarsak KC3000 daha iyi. Zaten iki ürün birbirine rakip olarak piyasadalar. KC3000'in en büyük artısı, SLC Caching Size'ının büyük olması. Bu da şu demek, SSD vadettiği okuma-yazmayı 980 PRO'dan daha uzun süre sürdürüp sonrasında yavaşlıyor.
-Fan fiyatları maalesef pahalı ancak kablo derdi ile artık uğraşmak istemiyorum. Corsair fanları takmam tüm sistemi toplamaktan 2 kat daha fazla zaman almıştı.
Alabilirsin o halde.
-Size son bir sorum olucak 1000W PSU 7950X + RTX 4090 için yeterli olur mu, yoksa garanti olması için 1200 W olan modeli mi alayım?
1000W yeter bence.

Screenshot_2022-12-14-14-07-28-937_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_2022-12-14-14-07-19-098_com.google.android.youtube.jpg
Screenshot_2022-12-14-14-07-10-061_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_2022-12-14-14-07-00-065_com.google.android.youtube.jpg

Screenshot_2022-12-14-14-07-04-489_com.google.android.youtube.jpg

Gecikme değerleri DDR5 RAM standartlarına göre nasıldır?

Gayet iyi gecikme değerleri.

Fan konusunda yaklaşık 10 tane 120mm fan takabileceğim yer var (işlemci soğutucu dahil). Ben şimdi atıyorum 10 tane fanı aynı Hub üzerinde toplayabilir miyim?

Eğer dediğiniz fanları alırsanız sıralı olanları tek kablo ile bağlayabilirsiniz. Hub da 10 port varsa öylede toplayabilirsiniz.

Size son bir sorum olacak 1000W PSU 7950X + RTX 4090 için yeterli olur mu, yoksa garanti olması için 1200W olan modeli mi alayım?

İnternetten TDP'lerine ve hazır sistemlere baktığımda 1000W yetiyor fakat garanti olsun sistem uzun süre yük altında çalışılacak diyorsanız 1200W elbette daha iyi olabilir bunu @BerkayZ87 daha net cevap verebilir.

Üstünlüğü de var, zayıflığı da. Ama F/P dengesi olarak bakarsak KC3000 daha iyi. Zaten iki ürün birbirine rakip olarak piyasadalar. KC3000'in en büyük artısı, SLC Caching Size'ının büyük olması. Bu da şu demek, SSD vadettiği okuma-yazmayı 980 PRO'dan daha uzun süre sürdürüp sonrasında yavaşlıyor.

Alabilirsin o halde.

1000W yeter bence.

Eki Görüntüle 1602304
Eki Görüntüle 1602305Eki Görüntüle 1602306
Eki Görüntüle 1602308
Eki Görüntüle 1602307

Test sistemi olarak 5800X3D kullanılmış, bildiğim kadarı ile 7950X yaklaşık olarak %40 daha fazla güç tüketiyor, 1000W teoride kesinlikle yeter gibi gözüküyor ama tek korkum anlık güç tüketimi artışlarında sistemin stabilitesinin bozulup mavi ekran vermesi. Fiyat olarak zaten çok bir fark yok 1200 W modelin kararsız kaldım.

Eğer dediğiniz fanları alırsanız sıralı olanları tek kablo ile bağlayabilirsiniz. Hub da 10 port varsa öylede toplayabilirsiniz.

Benim de merak ettiğim işte o hub üzerinde 10 tane slot var mı ?
Corsair fanlarda genelde Commander Pro ile daisy chain yapıp bir şekilde çok miktarda fan takılabiliyordu, ancak Lian-Li konusunda pek bir fikrim yok.

Test sistemi olarak 5800X3D kullanılmış, bildiğim kadarı ile 7950X yaklaşık olarak %40 daha fazla güç tüketiyor, 1000W teoride kesinlikle yeter gibi gözüküyor ama tek korkum anlık güç tüketimi artışlarında sistemin stabilitesinin bozulup mavi ekran vermesi. Fiyat olarak zaten çok bir fark yok 1200 W modelin kararsız kaldım.
Sen bilirsin, paran varsa 1200W al tabii.

Benim de merak ettiğim işte o Hub üzerinde 10 tane slot var mı?

Eğer bu modeli kullanıyorsanız açıklamasında 12 adet fan ya da RGB şerit desteklediği yazıyor. Akıl karıştıran tarafı görsellerde 6 fan girişi var gibi. Diğer girişler nasıl çalışıyor bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı