Ryzen 7950X stabilite sorunu var mı?

@estergon
Gerçekten o derece mi kötü 5950X renderda?

7950X'ten ve i9 13900Kdan iyi olacaktır ama değil mi X3D modelleri?

Bilemiyoruz. Ayrıca Intel'in X3D nodelleri çıkana kadar 14. nesli çıkarma ihtimali de var.

@estergon

Ayrıca şöyle bir ekleme yapayım X3D modelleri render vb değil de oyun amaçlı oluyor. Mesele çekirdek sayısından dolayı 12900k 5800x3D'yi tokatlıuot.

Şu anda stabilize edilmekte ve ocak ayına kadar tamamen stabil olacağını düşünüyorum.

Ocak ayında 7900x3D ve 7950x3D çıkacak.
200 MB önbellekli canavarlardan bahsediyorum.

Eğer yeni platform sistem kuracaksan ki mesajından bu anlaşılıyor.
Önerim 7900x3D ya da 7950x3D işlemcilerden birisini almanı öneririm.

Madem DDR5 AM5'e geçeceksin buna değsin değil mi?

Render için ön bellek o kadar önemli değil 7950X alması daha isabet olur. 5800x3D'nin de oyun performansı çok iyi ama render da artı özelliği yok.

@XperiaTR
Burada ki 7950X fiyatları aynen o şekilde şu an Türkiye'de satılmakta.
7950X için 700 dolar verecek kişi X3D modeli için 100 dolar daha fazla verebilir bence.
Oyun konusunda ciddi şekilde geçeceği kesin.
Ama render konusunda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada 7950X render konusunda 13900'ü geçiyor.

Stock ile arasında ne kadar fark olur orası bilinmiyor şu an.
Aynı olma ihtimali fazla diye düşünüyorum 7950X ile.
Zaten yarın aralık ayına girmiş oluyoruz.
Ocak ayında tanıtılacak işlemci bence kesinlikle bekle derim.
Sonra pişman olma.

@estergon

Cihaz render alırken özellikle bazı pluginlerde sürekli mavi ekran yedi ama Intel sistemlerde hiçbir stabilite sorunu yok aralarında render performansı olarak 5-6 sn fark var ama stabilite bakımından sorunsuz Intel sistemler sentetik testler ile gerçek kullanım arasında ciddi farklar var açıkçası kullandığımız programlar Adobe Premier DaVinci Resolve ayrıca en yoğun kullandığımız Unreal Engine 5

@253662
En kötü ihtimal renderda 7950x ile aynı olur oyunda 7950x ve 13900k nın çok üzerinde bir performans verir diyorsunuz değil mi? Kaç çekirdek olacak acaba X3D Modeller bir arkadaş 8 çekirdekte fazla olamaz demiş
Cihaz render alırken özellikle bazı pluginlerde sürekli mavi ekran yedi ama Intel sistemlerde hiçbir stabilite sorunu yok aralarında render performansı olarak 5-6 sn fark var ama stabilite bakımından sorunsuz Intel sistemler sentetik testler ile gerçek kullanım arasında ciddi farklar var açıkçası kullandığımız programlar Adobe Premier DaVinci Resolve ayrıca en yoğun kullandığımız Unreal Engine 5
Ben oyun dışında photoshop, after effects ve premiere pro kullanabilirim sanırım sizin kadar sorun yaşamam değil mi günlük kullanıcı olarak siz tamamen iş odaklı kullanıyorsunuz ve işlemcinizde sorun olabilir mi yoksa tüm amd lerde bu stabilite sorunları mı var?

@253662
En kötü ihtimal renderda 7950X ile aynı olur oyunda 7950X ve 13900knın çok üzerinde bir performans verir diyorsunuz değil mi? Kaç çekirdek olacak acaba X3D modeller bir arkadaş 8 çekirdekte fazla olamaz demiş.

Ben oyun dışında Photoshop, After Effects ve Premiere Pro kullanabilirim sanırım sizin kadar sorun yaşamam değil mi günlük kullanıcı olarak siz tamamen iş odaklı kullanıyorsunuz ve işlemcinizde sorun olabilir mi yoksa tüm AMD'lerde bu stabilite sorunları mı var?

Hocam X3D bekleyebileceksiniz bekleyin ama X3D işlemcilerin abartıldığını düşünüyorum. Hele dendiği gibi 8 çekirdek okursa hala 13900knın üstün olacağını tahmin ediyorum. Bir de şu var Intel amaç kadar yavaş nesil çıkarmıyor X3D çıkana kadar 13900KS ya da 13. nesil Refresh hatta 14. nesil gelme ihtimali var. Beklemeyeceksiniz de 13900k+Z790+kaliteli en az 56000 MHz RAM alıp geçin.

@253662
En kötü ihtimal renderda 7950X ile aynı olur oyunda 7950X ve 13900KNIn çok üzerinde bir performans verir diyorsunuz değil mi? Kaç çekirdek olacak acaba X3D modeller bir arkadaş 8 çekirdekte fazla olamaz demiş.

Ben oyun dışında Photoshop, After Effects ve Premiere Pro kullanabilirim sanırım sizin kadar sorun yaşamam değil mi günlük kullanıcı olarak siz tamamen iş odaklı kullanıyorsunuz ve işlemcinizde sorun olabilir mi yoksa tüm AMD'lerde bu stabilite sorunları mı var?

7950X ile aynı olacak. O arkadaş neye dayanarak öyle bir şey dedi bilmiyorum. Saçmalıktan başka bir şey değil.

Siz çoğunlukla ne için kullanacaksınız işlemciyi?

Çoğunluk oyunsa 7950x3D almalısınız.

Photoshop'ta after affects te Premiere Pro da filan da işinizi her türlü görür zaten.
(Böyle programlarla işiniz çoksa RAM'i fazla almalısınız sadece.)
Ama arkadaşların dediği de doğru stabilize konusunda Intel daha iyi. (Şuan için)

Son düzenleme:
7950X ile aynı olacak. O arkadaş neye dayanarak öyle bir şey dedi bilmiyorum. Saçmalıktan başka bir şey değil.

Siz çoğunlukla ne için kullanacaksınız işlemciyi?

Çoğunluk oyunsa 7950x3D almalısınız.

Photoshop'ta after affects te Premiere Pro da filan da işinizi her türlü görür zaten.
(Böyle programlarla işiniz çoksa RAM'i fazla almalısınız sadece.)
Ama arkadaşların dediği de doğru stabilize konusunda Intel daha iyi. (Şuan için)
Aslında şu an ne oyun oynuyorum nede iş amaçlı bi kullanımım çok yok sistemim yetiyor ben sırf 2023 te bilgisayar parça fiyatlar çok artar mı? şimdiden alayım 5-6 yıl üst seviye bi sistemim olsun diye toplayayım diye düşündüm bir aklım oyun oynamak istersen GeForce Now ile oynarsın acil bi ihtiyacın yok alma diyor diğer tarafım Ram / SSD / Sıvı Soğutmanı al Anakart ve İşlemciyi 7950x3D çıkınca al diyor Ekran kartı içinde 3090 yada 4080 düsünüyorum 2023te galiba onların fiyatı biraz düşer mi AMD kartlarda piyasaya çıkınca çok kararsız kaldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı